Kobiety doświadczają różnych zmian w cyklu menstruacyjnym. Niektóre z nich są ledwie zauważalne, a inne mogą budzić niepokój. W wielu przypadkach wystąpienie brązowego śluzu po okresie jest zjawiskiem naturalnym i związanym z wahaniami hormonalnymi. Jednak pewne rodzaje plamień i wydzieliny z pochwy mogą sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne, wymagające konsultacji z ginekologiem. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom występowania brązowego śluzu po okresie.

Czym jest brązowy śluz po okresie?

Brązowy śluz po okresie to skąpa wydzielina z dróg rodnych, która może pojawić się po zakończeniu miesiączki. Zwykle przybiera odcień od jasnobrązowego po ciemnobrązowy, choć wydzielina może mieć również kolor czerwony czy różowy. Choć wygląda niepokojąco, najczęściej jest to zjawisko normalne i związane z naturalnymi zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie kobiety.

Plamienia mogą wystąpić bezpośrednio po miesiączce lub dopiero po kilku dniach. Ważne jest, aby obserwować występowanie i charakter wydzieliny, ponieważ może to dostarczyć cennych informacji na temat stanu zdrowia.

Jakie są przyczyny brązowego śluzu po okresie?

Najczęstszą przyczyną brązowych plamień po okresie są naturalne zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety. Niekiedy jednak takie wahania mogą towarzyszyć:

 • rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej – organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych poziomów hormonów, dlatego w początkowym okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub implantów mogą występować nieregularne krwawienia i plamienia;
 • ciąży – niewielkie krwawienie występujące w terminie spodziewanej miesiączki może mieć związek z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy;
 • chorobom tarczycy – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność gruczołu tarczowego mogą powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym występowanie plamień;
 • owulacji – spadek poziomu estrogenów w środku cyklu menstruacyjnego może wywołać pojawienie się delikatnej (krwawo zabarwionej) wydzieliny z pochwy.

Poważnymi przyczynami wystąpienia brązowego śluzu po okresie lub w innym momencie cyklu są choroby ginekologiczne, które wymagają diagnostyki i leczenia. Jest to objaw mogący towarzyszyć mięśniakom macicy, zapaleniu przydatków, infekcjom intymnym, nowotworom.

Innymi możliwymi przyczynami pojawienia się brązowego śluzu po okresie są:

 • schorzenia hematologiczne, wpływającymi na krzepliwość krwi,
 • ektopia gruczołowa szyjki macicy (tzw. nadżerka),
 • endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę.

Kiedy pojawienie się brązowego śluzu po okresie wymaga konsultacji lekarskiej?

Nie każde wystąpienie brązowego śluzu po okresie jest powodem do niepokoju. Jeśli pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą mu ból, gorączka lub inne niepokojące objawy, zwykle nie ma konieczności wizyty u ginekologa. Jednak zachowaj czujność, jeśli plamienie nie ustępuje po kilku dniach albo staje się obfitsze (plamienie przeobraża się w krwawienie) i bolesne oraz towarzyszą mu ból brzucha i gorączka. Niezwłocznie skontaktuj się również z lekarzem (jeśli wizyta w poradni nie jest możliwa, zgłoś się na SOR ginekologiczno-położniczy), jeśli plamienie pojawi się nagle, a Ty jesteś w ciąży.

Nie są też naturalne (i wymagają pogłębionej diagnostyki) obfite plamienia, które występują po każdej miesiączce. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, może to oznaczać, że w jamie macicy powstała nisza (rozejście się blizny). Defekt ten dotyczy około 50% kobiet, u których wykonano cesarskie cięcie. Nie zawsze powstanie niszy wymaga operacji. Jeśli jednak sprzyja ona gromadzeniu się w jej wnętrzu krwi menstruacyjnej, co daje o sobie znać plamieniami (krwi powoli ubywa z niszy po miesiączce), zabieg może być konieczny.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zaczęłaś stosować antykoncepcję hormonalną, a plamienia utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Nie jest to prawidłowa reakcja organizmu i może być konieczna zmiana metody kontroli poczęć.

Na czym polega diagnostyka brązowych plamień po okresie?

Diagnostyka przyczyn brązowych plamień po okresie opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz ewentualnych badaniach dodatkowych. Lekarz może zlecić m.in.:

 • badanie ginekologiczne wraz z badaniem USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej,
 • badania krwi, w tym ocenę poziomu hormonów,
 • test ciążowy,
 • badanie cytologiczne,
 • histeroskopię lub laparoskopię w celu oceny stanu narządów płciowych.

Badania, które warto wykonać:

 • e-Pakiet intymny – pakiet obejmuje badania służące diagnostyce najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową, np. WZW B i C, zakażenia wirusem HIV, kiły, opryszczki jamy ustnej i narządów płciowych, chlamydiozy.
 • e-Pakiet cytologia cienkowarstwowa LBC + HPV – pakiet obejmuje badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy i umożliwia wykrycie zakażenia HPV oraz zmian nowotworowych.
 • e-Pakiet dla kobiet w ciąży (infekcyjny) – pakiet obejmuje badania służące monitorowaniu odporności ciężarnej na drobnoustroje stanowiące zagrożenie głównie dla płodu (Toxoplasma, wirusy: różyczki, cytomegalii i parwowirozy).

Bibliografia

 1. M. Pomorski, T. Fuchs i in., Nisza w bliźnie macicy po cięciu cesarskim – etiologia, diagnostyka ultrasonograficzna i następstwa kliniczne niecałkowitego zagojenia się rany macicy po cięciu cesarskim, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, t. 2, nr 3, s. 93–100.
 2. T. Soszka, Krwawienia czynnościowe, „Przegląd Menopauzalny” 2010, nr 4, s. 231–235.
 3. D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl i in., Nieprawidłowe krwawienia maciczne, „Przegląd Menopauzalny” 2007, nr 4, s. 246–249.