Wirusowe zapalenie wątroby, czyli WZW, wywoływane jest przez wirusy hepatotropowymi. Zarazić nimi można się w salonie kosmetycznym, placówce zdrowia, w kontakcie z grupą osób podwyższonego ryzyka (np. narkomani), ale także przez zaniedbania w higienie osobistej. Zapalenie wątroby, w zależności od rodzaju wirusa, może mieć przebieg od lekkiego do ciężkiego.

 

Rodzaje zapalenia wątroby

W zależności od rodzaju wirusa wyróżnamy WZW typu A, B, C, D i E. Każdy z nich charakteryzuje się trochę innymi objawami i przebiegem, np nie każde zachorowania wiąże się automatycznie z żółtaczką.

WZW typu A nazywane bywa chorobą brudnych rąk. Choroba daje objawy podobne do grypy, czyli gorączkę, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Dopiero ostra postać choroby daje objawy charakterystyczne, jak żółtaczkę, odbarwienia stolca i moczu. WZW typu B rozwija się wolniej i daje cięższe objawy, może także przekształcić się w chorobę przewlekłą, podobnie jak typy C, D i E. Dużo rzadziej natomiast w zachorowaniu na ten rodzaj choroby pojawia się żółtaczka. Ze względu na to, że różne typy WZW wywołują różne rodzaje wirusów, w diagnostyce niezbędne jest właściwe rozpoznanie typu WZW.

Czytaj też: O czym może świadczyć obrzęk twarzy?

W przypadku HVD, wywołującym WZW typu D, wykonuje się badania na obecność DNA tego wirusa. W pozostałych przypadkach możliwe jest jedynie stwierdzenie obecność RNA.

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby?

Objawy wszystkich typów WZW uzależnione są od stanu odporności danej osoby. Początkowa faza zakażenia u osób zdrowych może przebiegać bezobjawowo lub dawać objawy niecharakterystyczne, przypominające zachorowanie na grypę, nazywane objawami zwiastunowymi. Jak wspomniano wyżej – żółtaczka, która powszechnie uważa się za jeden z “obowiązkowych” objawów WZW, nie musi występować we wszystkich typach.

Dopiero zaawansowane zachorowanie daje specyficzne objawy:

  • zażółcenie białek oczu,
  • odbarwiony, jasny stolec,
  • mocz o słomkowej barwie piwa,
  • powiększoną wątrobę i śledzionę,
  • ból w prawym boku, spowodowany przez powiększenie wspomnianych organów.

Typ B i C WZW może przejść w chorobę przewlekłą, trwającą dłużej niż pół roku, która także ma swoje objawy. Należą do nich:

  • ustąpienie wszystkich wymienionych wyżej objawów,
  • powolne uszkodzenie wątroby poprzez jej zwłóknienie, widoczne często na USG, prowadzące do marskości,
  • uporczywe swędzenie skóry,
  • pajączki, czyli pękanie naczynek krwionośnych w skórze,
  • krwawienie z nosa i dziąseł.

Jeśli szukasz ciekawych porad, polecamy też: http://badaniawciazy.pl/

Jak zdiagnozować chorą wątrobę?

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?

Laboratoryjna diagnostyka odry

Świąd skóry – wątroba

Choroba pocałunków – czym jest mononukleoza?