Menopauza to nieunikniony moment w życiu każdej kobiety. U statystycznej Polki następuje około 50. roku życia. Czas poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jak rozpoznać, czy pojawiające się objawy mogą zwiastować menopauzę?

Termin menopauza z greckiego oznacza meno – miesiąc i pausis – zatrzymanie. Jeśli ściśle trzymać się tej definicji, menopauzą określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Nim jednak dojdzie do tego momentu, w ciele kobiety następują liczne zmiany hormonalne. Spada poziom progesteronu i estrogenów, następuje powolne, trwające nawet kilka lat, wygaszanie pracy jajników.

Objawy menopauzy

Zmieniający się poziom hormonów ma duży wpływ na nastrój kobiet. Stają się rozdrażnione, częściej odczuwają smutek, niepokój i lęk o przyszłość. Niektóre w tym okresie cierpią na depresję. Mają też kłopoty ze snem. Zmiany zachodzące w organizmie dają też inne dokuczliwe objawy, jak uderzenia gorąca – jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów przekwitania. Uderzenia gorąca najczęściej zlokalizowane są w obrębie twarzy i klatki piersiowej. Mogą występować nawet kilka razy na dobę, także w nocy. W okresie menopauzy kobiety borykają się z również problemami skórnymi i przybieraniem na wadze. Ma na to wpływ zmniejszający się poziom estrogenów. Badania pokazują, że u kobiet po menopauzie tkanka tłuszczowa wzrasta średnio nawet o 5-10 proc.

Po czym można poznać pierwsze objawy menopauzy?

Uderzenia gorąca – o czym mogą świadczyć, jak sobie z nimi radzić

 Menopauza badania

Objawy menopauzy potrafią być bardzo dokuczliwe. Czasami trudno wskazać, czy złe samopoczucie wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety, czy jest objawem innych chorób. Warto wówczas poddać się badaniom, które pozwolą ocenić stan zdrowia. Pomocą służą przede wszystkim badania hormonalne. Jednym z badań, które warto wykonać, jest FSH. Oznaczenie stężenia hormonu folikulotropowego stosowane jest w diagnostyce niepłodności i impotencji oraz zaburzeń miesiączkowania i dojrzewania. Wraz z tym badaniem zaleca się wykonanie LH – hormonu luteotropowego. Lutropina powoduje owulację, powstawanie ciałka żółtego i produkcję hormonów steroidowych: progesteronu i estradiolu. Stężenie FSH wzrasta w ciągu całego okresu premenopauzy (osiąga wartości powyżej 30 IU/l), stężenie LH utrzymuje się w granicach normy dla I fazy cyklu, wzrasta po ustaniu krwawień miesiączkowych. Najwyższe wartości FSH (10-20 razy) oraz LH (około 3 razy) stwierdzane są około 1-3 lat po menopauzie.

Badania profilaktyczne kobiet po 40. roku życia

Profilaktyka cukrzycy i chorób sercowych

Dobrze sprawdzić także poziom estradiolu. Estradiol (E2) jest jednym z hormonów płciowych, który należy do grupy estrogenów. Reguluje cykl miesiączkowy i rozwój narządów płciowych u kobiet. W okresie menopauzy poziom estradiolu gwałtownie spada. Podobnie jak progesteronu. Uważa się zresztą, że za większość nieprzyjemnych dolegliwości w tym okresie, odpowiada właśnie malejący poziom tego hormonu. Poza hormonalnymi badania, warto wykonać inne badania, które pomogą ocenić stan zdrowia. Z uwagi na to, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych, dobrze zbadać poziom glukozy oraz wykonać  lipidogram i poznać wysokość dobrego i złego cholesterolu, a także poziom trójglicerydów.

Menopauza a choroby układu krążenia

Czy uderzenia gorąca zwiastują chorobę?