Tarczyca to jeden z najważniejszych organów naszego ciała, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niestety, często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń jego pracy. Najczęściej, są one przez nas niezauważone, ponieważ nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Inne niepokojące objawy, takie jak ciągłe przemęczenie, wzrost lub utrata wagi nie są zaś przez nas kojarzone z pracą tarczycy. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie, czy stan naszej tarczycy jest prawidłowy, jest wykonanie szeregu badań. Jakie to badania i co dzięki nim możemy wykryć? Już wyjaśniamy.

Poziom hormonu TSH

Podstawowym badaniem na tarczycę jest badanie krwi, które określa poziom hormonu TSH produkowanego przez przysadkę mózgową. To najczulszy sposób na określenie występujących zaburzeń, również wtedy, gdy nie dają one jeszcze żadnych niepokojących objawów. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Pomiar FT4

To badanie powinno towarzyszyć sprawdzaniu hormonu TSH – dzięki takiemu połączeniu możemy otrzymać bowiem miarodajny wynik, który wskaże nam jakie problemy z tarczycą występują w naszym przypadku. FT4 to nic innego jak badanie poziomu hormonu tarczycy. Badanie to pozwala na kliniczną ocenę stanu czynnościowego tarczycy. Badanie to pozwala również określić czy mamy do czynienia z pierwotnym, czy wtórnym zaburzeniem pracy tarczycy.

Identyfikacja anty-TPO

To kolejne badanie, które warto wykonać w przypadku podejrzeń chorób tarczycy. Polega na określeniu ilości anty przeciwciał, które skierowane są przeciwko własnym antygenom organizmu. Wysokie stężenie anty-TPO może oznaczać choroby autoimmunologiczne tarczycy. Badanie to powinno być wykonane szczególnie w przypadku osób, które skarżą się na objawy wywoływane przez chorobę Hashimoto. Identyfikacja anty-TPO jest bowiem najskuteczniejszym sposobem na zdiagnozowanie tej choroby.

Nie tylko dla postawienia diagnozy

Co ważne, badania poziomu hormonu TSH, pomiar FT4 oraz antyTPO wykonuje się nie tylko w przypadku oceny stanu tarczycy, ale również w trakcie leczenia zaburzeń jej pracy, aby potwierdzić skuteczność zastosowanych terapii. Jeśli więc masz problemy z tarczycą i przyjmujesz leki, raz do roku powinieneś wykonać badania na tarczycę, żeby mieć pewność, że są prawidłowo dobrane i skutecznie działają. Pamiętaj o tym i nie bój się przypominać o konieczności monitorowania swojego stanu zdrowia lekarzowi.

Podsumowując, tylko wykonanie szczegółowych badań krwi oraz stężenia hormonów może pomóc nam w zdiagnozowaniu ewentualnych problemów z tarczycą. Informacje dotyczące zaburzeń pozwolą lekarzowi dobrać odpowiedni sposób leczenia, dzięki któremu szybko poczujemy się lepiej. Dlatego też warto zdecydować się na ich wykonanie, zwłaszcza jeśli nie czujemy się najlepiej.

Jak choroby tarczycy mogą wpływać na stan emocjonalny

Co może wskazywać na zaburzoną pracę tarczycy, czym grozi i jakie badania należy wykonać?

Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy, jakie badania należy zrobić?

Usunięcie tarczycy – jakie badania należy zrobić, jakie są skutki?

Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy