Ciemne zabarwienie moczu, ból w prawym podżebrzu, zażółcenie skóry – to najczęstsze objawy chorób wątroby. Jakie schorzenia mogą dotykać ten narząd, jak je diagnozować i leczyć?

Wątroba umiejscowiona jest w prawym podżebrzu, pod przeponą, i pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Odpowiada m.in. za gospodarkę węglowodanami (wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę) i tłuszczami, przekształcając węglowodany i białka w tłuszcze. Gromadzi zapasy witamin A, D i B12 oraz żelaza, wytwarza żółć i neutralizuje toksyny. Wątroba, jak każdy inny narząd, może jednak chorować.

Objawy chorób wątroby

Choroby wątroby mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej związane są z zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, nadużywaniem alkoholu, zatruciem czy prowadzeniem niezdrowego stylu życia. W zależności od przyczyny, choroby wątroby mogą dawać różne objawy. Najczęstszym objawem wskazującym na nieprawidłowe działanie wątroby jest zażółcenie skóry, widoczne zwłaszcza na białkówce oka. Ten symptom wskazuje na problemy z odfiltrowywaniem toksyn. Innymi objawami chorób wątroby mogą być zmiana koloru moczu z jasnej na ciemną oraz ból w prawym podżebrzu. Gdy dochodzi do upośledzenia pracy wątroby, na skórze twarzy, dłoni i kostek pojawiają się obrzęki, a także dochodzi do pogorszenia samopoczucia.

Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?

Świąd skóry – wątroba

 Badania laboratoryjne

Kondycję wątroby można sprawdzić, wykonując odpowiednie badania laboratoryjne, przede wszystkim tzw. próby wątrobowe. W ramach tego badania oznacza się bilirubinę oraz aktywność wewnątrzkomórkowych enzymów: ALT, AST, ALP i GGTP. Wzrost aktywności ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby czy marskość wątroby. Wzrost aktywności GGTP i ALP jest istotny w diagnostyce niedrożności dróg żółciowych, cholestazy wątrobowej spowodowanej kamicą żółciową lub nowotworów.

Wśród innych badań w kierunku chorób wątroby znajduje się także oznaczenie antygenu HBs, który dostarcza informacji o nosicielstwie WZW typu B, a także test HCV, który potwierdza lub wyklucza ewentualny kontakt z wirusem żółtaczki typu C. Innym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób wątroby jest fosfataza zasadowa, która pozwala zdiagnozować żółtaczkę. W diagnostyce chorób wątroby powinno się także wykonać badanie moczu.

Próby wątrobowe – na czym polega to badanie?

Badania profilaktyczne kobiet po 40 roku życia

Badania wątroby: USG

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby w oparciu o wyniki testów z krwi i z moczu lekarz zleca dalsze badania, m.in. USG, które pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu.

Badanie moczu oraz badania z krwi warto wykonywać profilaktycznie co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów wskazujących na choroby wątroby. Profilaktyczne badania wątroby pozwalają ocenić stan tego narządu i zareagować na wczesnym etapie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości.

Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby?

Fot. Shutterstock.com