Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Bytują w trawach i krzewach, nie wyżej niż do metra wysokości. Można spotkać je w: lasach, zagajnikach, na obszarach porośniętych wysoką trawą, zaroślami lub paprociami, na łąkach, pastwiskach, nad brzegami rzek i jezior, a nawet w parkach i na działkach. Jak się przed nimi bronić?

 Kleszcze, choć niewielkich rozmiarów, stanowią bardzo poważne zagrożenie dla człowieka. Poprzez ukłucie i wysysanie krwi przenoszą groźne choroby zakaźne. Mogą zarażać boreliozą lub powodować kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety, ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, w naszym kraju przybywa kleszczy. Bytują od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Swoje ofiary – ludzi i zwierzęta – tropią dzięki zmysłowi powonienia i temperatury. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, może pozostać niezauważone nawet kilka dni. Dlatego, jeśli wybieramy się na spacer do lasu, po łące czy na obszary porośnięte trawą, zawsze należy zadbać o odpowiedni ubiór, zakrywający jak najwięcej części ciała, a po powrocie z takich miejsc należy dokładnie obejrzeć całe ciało. W przypadku znalezienia kleszcza należy jak najszybciej usunąć go ze skóry i obserwować miejsce po ugryzieniu. Charakterystycznym objawem pierwszego etapu rozwoju boreliozy jest tzw. rumień wędrujący.

Ugryzienie kleszcza – jak postępować

Jak odstraszyć kleszcza?

Bronić się przed kleszczami możemy, stosując dostępne preparaty odstraszające te roztocza. Środki przeciwkleszczowe najczęściej zawierają w składzie DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid). To etoksylowany alkohol benzylowy o charakterystycznym, dość nieprzyjemnym zapachu. Działa odstraszająco i odpychająco nie tylko na kleszcze, ale i komary czy meszki. Preparaty na jego bazie można stosować bezpośrednio na skórę lub na ubrania. Nie zaleca się stosowania ich przez kobiety w ciąży i dzieci do 2. roku życia. Szukając odpowiednich środków odstraszających kleszcze, warto zwracać uwagę, by były odporne na deszcz, wilgoć oraz pot. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o różnej formule. Wybierać możemy spośród środków w aerozolu, o konsystencji kremów, mleczek czy w formie plastrów. Trzeba jednak pamiętać, że żaden środek nie zabezpiecza w 100 procentach przed kleszczami.

Sprawdź, czy kleszcz zaraża boreliozą

Jeśli mimo zastosowania preparatów odstraszających ugryzie nas kleszcz, nie oznacza to jeszcze zakażenia. Nie każdy osobnik jest nosicielem krętka boreliozy. A nawet jeśli jest, to do zakażenia dochodzi wówczas, gdy pasożyt  przebywał na naszej skórze  co najmniej 12 godzin. Jeśli chcemy mieć pewność, czy mogło dojść do zakażenia, wyciągniętego kleszcza można poddać badaniu. Mowa o Borrelia burgdorferi DNA met. real time PCR. Kleszcza usuniętego z miejsca ukąszenia w całości lub we fragmentach należy dostarczyć do laboratorium w jałowym zamkniętym pojemniku (np. pojemnik do badania mikrobiologicznego moczu).  Usuniętego kleszcza nie należy dostarczać nabitego na igłę, przyklejonego plastrem, owiniętego w papier, w pojemnikach po kremach lub w szklanych słoikach. Jeśli okaże się, że kleszcz był nosicielem boreliozy, w takim przypadku zaleca się szybkie wdrożenie antybiotykoterapii.

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Usunięcie tarczycy – jakie badania należy zrobić, jakie są skutki?

Dbaj o tarczycę – 5 porad

Czy w ciąży można latać samolotem? Jakie są przeciwwskazania?