W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn boryka się z problemami z erekcją. Zaburzenia erekcji mogą wpływać nie tylko na życie seksualne, ale także na samoocenę i relacje z partnerką. W niniejszym artykule omówimy przyczyny tych problemów oraz przedstawimy metody radzenia sobie z nimi.

Co to jest erekcja?

Erekcja jest fizjologicznym procesem, który polega na wzwodzie penisa. Podczas erekcji penis staje się większy, twardszy i bardziej sztywny. Mechanizm polega na współpracy układów nerwowego i naczyniowego. Bodziec seksualny powoduje pobudzenie ośrodka erekcji znajdującego się w rdzeniu kręgowym, co skutkuje napełnieniem ciał jamistych członka krwią.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć różne przyczyny, zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze czynniki wpływające na wystąpienie tych problemów.

Czynniki fizyczne

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze i miażdżyca mogą wpływać na zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Wysokie ciśnienie krwi i zablokowane tętnice utrudniają przepływ krwi do prącia, co prowadzi do zaburzeń.
 • Cukrzyca – w jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co może prowadzić do zaburzeń erekcji.
 • Otyłość jest związana z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z zaburzeniami erekcji. Nadmiar tkanki tłuszczowej może powodować zaburzenia hormonalne, które prowadzą do wspomnianych problemów.
 • Palenie papierosów – jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia wymienionych zaburzeń. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejsza przepływ krwi do prącia.

Czynniki psychologiczne

 • Stres i depresja – mogą mieć negatywny wpływ na zdolność mężczyzny do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Problemy emocjonalne zakłócają normalne funkcjonowanie układu nerwowego, co prowadzi do zaburzeń.
 • Lęk przed niepowodzeniem w łóżku prowadzi do problemów. Mężczyźni często obawiają się, że nie będą w stanie zadowolić swojej partnerki, co wpływa na ich zdolność do uzyskania erekcji.
 • Niskie poczucie własnej wartości i kompleksy mogą wpływać na pewność siebie mężczyzny w łóżku. Brak wiary w swoje umiejętności seksualne może utrudniać osiągnięcie i utrzymanie erekcji.

Co to jest priapizm?

Priapizm to stan, w którym erekcja utrzymuje się dłużej niż 4 godziny bez związku z podnieceniem seksualnym. Jest to niebezpieczne i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Priapizm może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak uszkodzenie rdzenia kręgowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre leki czy niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.

Choroba prostaty a zaburzenia erekcji

Choroby prostaty mogą wpływać na zdolność osiągnięcia i utrzymania erekcji. Zapalenie gruczołu krokowego może powodować ból i dyskomfort podczas stosunku seksualnego, co prowadzi do zaburzeń erekcji. Rak prostaty i jego leczenie, takie jak radioterapia czy usunięcie prostaty, mogą również wpływać na funkcję seksualną mężczyzny.

Radzenie sobie z problemami z erekcją

Jeśli borykasz się z zaburzeniami erekcji, istnieje wiele metod, które mogą Ci pomóc. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z tym problemem.

 1. Zmiana stylu życia – może pomóc na problemy łóżkowe. Wprowadzenie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna i rzucenie palenia mają pozytywny wpływ na zdrowie seksualne.
 2. Terapia seksualna może być skutecznym sposobem radzenia sobie z problemami z erekcją. Seksuolog pomaga zidentyfikować przyczyny problemów i proponuje odpowiednie metody leczenia.
 3. Leki na receptę, takie jak sildenafil (Viagra) lub tadalafil (Cialis), które pomagają poprawić zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Powinny być one stosowane po konsultacji z lekarzem.
 4. Wsparcie emocjonalne partnerki może mieć pozytywny wpływ na sferę seksualną. Ważne jest, aby rozmawiać otwarcie o problemach i szukać wsparcia w trudnych chwilach.

Problemy z erekcją mogą wpływać negatywnie na jakość życia i relacje międzyludzkie. Warto pamiętać, że są one spowodowane różnymi czynnikami, zarówno fizycznymi, jak i psychologicznymi. Ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy i rozmawiać otwarcie o problemach z partnerką. Pamiętaj, że istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc Ci odzyskać satysfakcję seksualną i poprawić jakość życia.

W przypadku problemów z erekcją warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że przyczyną trudności w sferze życia seksualnego nie są inne choroby.

Badania, które warto wykonać:

 • e-Pakiet hormonalny dla mężczyzn – wskazany w diagnostyce zaburzeń hormonalnych powodujących: niepłodność, zaburzenia erekcji, spadek popędu seksualnego, utratę masy mięśniowej, osteoporozę, wahania masy ciała, chwiejność emocjonalną, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
 • e-Pakiet dla każdego (maksimum) – zawiera następujące badania: OB, morfologia krwi (pełna), PT (INR), APTT, fibrynogen, glukoza, elektrolity (Na, K), lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG), próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), amylaza, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, żelazo, wapń całkowity i magnez.
 • e-Pakiet dla mężczyznwskazany profilaktycznie do oceny stanu zdrowia mężczyzny.
 • e-Pakiet onkologiczny męski – wskazany przy uzasadnionym (wynikami badań i stanem klinicznym) podejrzeniu procesu nowotworowego.

Bibliografia

 1. A. Burnett, Erectile dysfunction: AUA Guideline, „J Urol” 2018; s. 200–633.
 2. K. Dęmbe, M. Jasik, S. Stawicki, Patogeneza i częstość zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę, „Seksuologia Polska” 2004, nr 2, s. 51–54.
 3. K.K. Graczyk, Aspekty medyczno-prawne impotencji względnej i psychicznej, „Studia Włocławskie” 2005, nr 8, s. 303–319.