Pryszcze na głowie to uciążliwy problem, szczególnie gdy krostki występują w okolicy linii włosów. Trądzik może być efektem nieodpowiedniej higieny, zanieczyszczenia skóry, zmian hormonalnych i stresu czy nieodpowiedniej diety. Jakie są najczęstsze przyczyny pryszczy na głowie, jak je diagnozować oraz jakie metody leczenia mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Przeczytaj!

Skąd się biorą pryszcze na głowie?

Pryszcze na głowie, znane również jako trądzik skóry głowy, to problem, który wynika zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Chociaż najczęściej związane są z nadmierną produkcją sebum i zanieczyszczeniami, które blokują pory skóry głowy, wywołują je również zmiany hormonalne, stres, niewłaściwa dieta, a także choroby skóry, m.in. łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Zrozumienie, co dokładnie wywołuje ten problem, jest ważne dla skutecznego leczenia i zapobiegania nawrotom.

Zanieczyszczenie skóry

Nadmiar sebum (naturalnego tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe) oraz zanieczyszczenia środowiskowe, w tym kurz i brud, mogą blokować pory skóry głowy. W efekcie dochodzi do gromadzenia się łoju w mieszkach włosowych, co sprzyja rozwojowi bakterii, a tym samym do powstawania stanu zapalnego, którego objawem są nieestetyczne i często bolesne krostki. Problem nasila się przy braku właściwej higieny, ale też częstego noszenia czapek, które utrudniają oddychanie skóry głowy.

Zmiany hormonalne

Zwiększona produkcja hormonów, szczególnie w okresie dojrzewania, podczas ciąży oraz w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, prowadzi do nasilonego wydzielania sebum, co sprzyja powstawaniu trądziku, w tym pryszczy na skórze głowy. Androgeny, czyli hormony płciowe, stymulują gruczoły do produkcji większej ilości łoju. Nadmiar tego tłuszczu blokuje pory skóry, co tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii i stanu zapalnego, prowadząc do powstawania pryszczy. W wyniku tych zmian skóra głowy staje się bardziej podatna na infekcje, co nasila problem.

Stres i dieta

Wysoki poziom stresu oraz dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry mają istotny wpływ na równowagę hormonalną organizmu. Stres powoduje wydzielanie większej ilości kortyzolu zwanego „hormonem stresu”, który wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych, prowadząc do ich nadmiernej aktywności i zwiększonej produkcji sebum. Nadmiar sebum blokuje pory skóry, co sprzyja powstawaniu trądziku. Dodatkowo dieta obfitująca w tłuszcze nasycone oraz przetworzoną żywność, zawierającą duże ilości cukrów i tłuszczów, nasila ten problem, ponieważ sprzyja stanom zapalnym w organizmie, które z kolei mogą pogłębiać stan zapalny skóry głowy i powodować pryszcze. 

Choroby skóry

Do powstawania pryszczy na głowie przyczyniają się także choroby skóry, m.in. łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, w wyniku której dochodzi do nadprodukcji sebum (łoju) przez gruczoły, co sprzyja zatykaniu porów i rozwojowi stanów zapalnych. W wyniku choroby skóra się łuszczy, swędzi, jest zaczerwieniona, a także pojawiają się nieestetyczne i bolesne krostki na skórze głowy.

Z kolei zapalenie mieszków włosowych jest wynikiem infekcji bakteryjnej, zwykle wywołanej przez bakterie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego). Infekcja prowadzi do stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych, które powodują obrzęk, zaczerwienienie, ból i powstawanie pryszczy. W wyniku zapalenia mogą pojawić się także ropnie oraz bolesne guzki, co jest bardzo niekomfortowe. 

Diagnostyka przyczyn pryszczy na głowie

Aby skutecznie zdiagnozować przyczyny pryszczy na głowie, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i konsultacja ich wyników z lekarzem. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie, czy powstawanie krostek jest wynikiem nieodpowiedniej higieny, zaburzeń hormonalnych, infekcji skórnych czy innych czynników jak stres, dieta czy choroby skóry. Pozwala to na dobranie właściwego leczenia i skuteczną eliminację problemu.

  • Ocena skóry przez dermatologa. Pierwszym krokiem w diagnozie jest konsultacja z dermatologiem, który oceni stan skóry głowy, rozpozna rodzaj zmian skórnych i postawi wstępną diagnozę.
  • Testy alergiczne. W przypadku podejrzenia, że przyczyną pryszczy są alergie pokarmowe lub kontaktowe, dermatolog może zlecić testy alergiczne (skórne lub z krwi), które pomogą zidentyfikować potencjalne alergeny.
  • Badania hormonalne. W sytuacji, gdy trądzik na głowie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, np. w przypadku trądziku hormonalnego, lekarz może zlecić badania krwi w celu oceny poziomu hormonów, takich jak testosteron czy estradiol.

Higiena i pielęgnacja skóry

Regularna higiena skóry głowy jest najważniejszym elementem profilaktyki pryszczy. Stosowanie odpowiednich szamponów przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych pomaga w eliminacji bakterii i grzybów, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych w mieszkach włosowych. Należy unikać produktów, które mogą zatykać pory skóry głowy, m.in. ciężkich odżywek, które obciążają skórę i prowadzą do gromadzenia się łoju w mieszku włosowym. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej higieny i stosowaniu dedykowanych preparatów można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawiania się pryszczy na skórze głowy.

Jak pozbyć się pryszczy ze skóry głowy?

Leczenie pryszczy na głowie musi być dostosowane do przyczyny, ponieważ różne czynniki przyczyniają się do ich wystąpienia. W zależności od źródła problemu leczenie może obejmować zarówno terapie farmakologiczne (stosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyków czy retinoidów), jak i domowe metody, które wspierają oczyszczanie skóry głowy i regulację wydzielania sebum. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią terapię, która skutecznie zredukuje objawy i zapobiegnie nawrotom. Należy pamiętać, że o leczeniu zawsze powinien decydować lekarz.

Jakie badania warto wykonać:

  • e-Pakiet hormonalny dla mężczyzn – przy podejrzeniu, że pryszcze na głowie są wynikiem zaburzeń hormonalnych, warto wykonać pakiet badań hormonalnych, który pozwoli ocenić m.in. poziom testosteronu. Oprócz tego w pakiecie są badania: TSH, FT4, LH, testosteronu wolnego, prolaktyny, SHBG i FSH.
  • e-Pakiet alergiczny – w przypadku podejrzenia, że pryszcze na głowie są następstwem alergii pokarmowych lub kontaktowych, warto wykonać testy alergiczne. Pakiet zawiera morfologię krwi, badanie IgE całkowitego oraz panel 28 alergenów.
  • e-Pakiet profilaktyczny podstawowy – umożliwia ogólną ocenę zdrowia, zawiera morfologię krwi, CRP ilościowo, lipidogram oraz glukozę. Badania te pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów metabolicznych, które mogą wpływać na stan skóry.

Bibliografia

  1. https://diag.pl/pacjent/artykuly/tradzik-hormonalny-objawy-leczenie-przyczyny/ [dostęp: 18.04.2025].
  2. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3557/Zmiany-alergiczne-w-obrebie-owlosionej-skory-glowy.html/ [dostęp: 18.04.2025].
  3. J. Fisher, Folliculitis treatment and prevention, 2024, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/folliculitis-treatment-and-prevention [dostęp: 18.04.2025].