Organizm ludzki ma naturalną zdolność detoksykacji. Za ten proces odpowiada szereg mechanizmów zachodzących w wątrobie, nerkach, gruczołach potowych. Skuteczność samooczyszczania organizmu zależy od kilku czynników, m.in. diety. Za pomocą właściwego sposobu żywienia możesz wspierać naturalną detoksykację. Poznaj zasady zdrowej diety i objawy, które świadczą o tym, że organizm cierpi na niedobory składników odżywczych.

Procesy oczyszczania organizmu

Zdrowy organizm ludzki ma doskonałe zdolności samooczyszczania. Za procesy detoksykacji odpowiedzialnych jest szereg mechanizmów i narządów, które skutecznie radzą sobie z bieżącym usuwaniem z organizmu zbędnych substancji toksycznych. Głównym filtrem i centralnym narządem detoksykacji jest wątroba. Organ neutralizuje toksyny (np. z alkoholu i leków), odpowiada za metabolizm produktów przemiany materii i filtruje zbędne substancje, które wydalane są w postaci kału. Pracę wątroby wspomagają nerki, które filtrują i oczyszczają krew, a dodatkowo usuwają z organizmu nadmiar wody i sodu. Oczyszczanie organizmu z toksyn przebiega również za pomocą gruczołów potowych. 

Warunkiem prawidłowego i skutecznego działania tych mechanizmów jest zdrowie, na które mamy bardzo duży wpływ. Na początku warto ocenić, w jakiej kondycji jest twoje ciało. Wykonując ogólny pakiet badań krwi, czyli morfologię, próby wątrobowe, hormony tarczycy, poziom minerałów, dowiesz się, czy mechanizmy oczyszczania działają prawidłowo.

Żywienie wraz z aktywnością fizyczną to główne czynniki wpływające na zdrowie od najmłodszych lat. Mają one ponadto wpływ na wydłużenie życia. Przestrzeganie zasad tzw. piramidy żywienia naturalnie wspomaga działanie samooczyszczania organizmu. 

Założenia zdrowych nawyków żywieniowych:

 • aktywność fizyczna podejmowana codziennie minimum przez 30 minut;
 • spożywanie 3-4 razy dziennie produktów zbożowych pełnoziarnistych (np. kasz, makaronów pełnoziarnistych, ciemnego pieczywa) i tłuszczów roślinnych (np. oliwy, oleju sojowego i słonecznikowego);
 • 2-3 razy dziennie porcji warzyw i owoców; 
 • 1-3 razy dziennie garści orzechów i roślin strączkowych; 
 • 2 razy dziennie porcji ryb, jaj lub drobiu; 
 • 1 raz w tygodniu porcji produktów mlecznych;
 • rzadziej niż 1 raz w tygodniu czerwonego mięsa, białego pieczywa i makaronu [1]. 

Kluczowa jest więc modyfikacja diety i eliminacja produktów najbardziej szkodliwych. Zalecany jest tzw. detoks cukrowy, rezygnacja z tłuszczów nasyconych, alkoholu, nikotyny, produktów przetworzonych.

Długotrwale popełnianie podstawowych błędów żywieniowych prowadzi do przeciążenia organizmu produktami ciężkostrawnymi i substancjami szkodliwymi. 

Czy detoks organizmu ma sens? 

Całkowicie błędne jest myślenie o detoksie w postaci diety, jak o skutecznym sposobie na odchudzanie lub jednorazowe oczyszczenie organizmu. Większość promowanych detoksów przynosi odwrotne skutki zdrowotne. Żadna z tzw. diet oczyszczających nie ma uzasadnienia naukowego, które potwierdzałoby jej prozdrowotne działanie. Drastyczne diety oczyszczające prowadzą do odwodnienia, niedożywienia, niedoborów i osłabienia. Są ponadto niebezpieczne dla wielu osób, szczególnie starszych, młodzieży i kobiet w ciąży. 

Żadna z diet określana jako detoks nie będzie efektywna, jeśli nie zmienisz podejścia do żywienia. Nawet tygodniowa dieta oczyszczająca jest pozbawiona sensu, jeśli po jej ustaniu powrócisz do niewłaściwych nawyków żywieniowych. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia i codziennie wspierać działanie organizmu, który samodzielnie oczyści się z tego, co zbędne. 

Po czym poznać, że organizm potrzebuje oczyszczenia?

Czas pojawienia się objawów stosowania niewłaściwych nawyków żywieniowych dla każdego jest inny. Na jakie sygnały warto jednak zwrócić uwagę? Niepokoić powinny następujące symptomy:

 • ziemisty kolor cery i widoczne pogorszenie kondycji skóry;
 • osłabienie włosów i paznokci; 
 • zaburzenia miesiączkowania; 
 • znużenie i brak energii; 
 • nadmierna senność w ciągu dnia;
 • bóle brzucha;
 • zaparcia lub biegunki; 
 • przybieranie masy ciała. 

Wystąpienie tych objawów jest wskazaniem do podjęcia diagnostyki.

Produkty wspierające detoks organizmu

Jeśli chcesz zdrowo i bezpiecznie wesprzeć organizm w oczyszczaniu, zadbaj o właściwe nawodnienie. Jakie znaczenie dla organizmu ma woda? 

 • Wspomaga perystaltykę jelit, w których zalegają toksyczne złogi.
 • Jest niezbędna do zachowania procesów filtracji nerek.
 • Przyspiesza wymiatanie substancji szkodliwych, uwolnionych przez wątrobę. 
 • Stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, które są niezbędne do procesów segregacji i oczyszczania toksyn. 
 • Trafiając do wszystkich komórek narządów, rozpuszcza zalegające w nich toksyny, które następnie wydalane są wraz z moczem.
 • Wspomaga usuwanie z żołądka, wątroby i jelit wirusów i bakterii. 

Dobrym sposobem na wsparcie organizmu w detoksykacji jest picie ziół. Działanie oczyszczające mają m.in. pokrzywa, ostropest, czystek i kurkuma. Warto jednak wiedzieć, że zioła, nawet te uznane za całkowicie bezpieczne, stosowane nieprawidłowo mogą być szkodliwe dla zdrowia i grozić powikłaniami. 

Badania, które warto wykonać:

Badania te pomogą w ocenie ogólnego stanu zdrowia, diagnostyce objawów i analizie skuteczności mechanizmów oczyszczania organizmu.

 • e-Pakiet badania na anemię –  dzięki niemu sprawdzisz podstawowe parametry krwi, poznasz poziom żelaza i witamin z grupy B.
 • e-Pakiet brzuszny – pozwala na kompleksową ocenę funkcjonowania układu pokarmowego, szczególnie przy dolegliwościach w postaci bólu brzucha, wymiotów, biegunki, spadku masy ciała. Pakiet ten uwzględnia badania krwi (morfologia, OB, CRP, próby wątrobowe), badania moczu, a także badanie kału.
 • e-Pakiet otyłość – to zestaw badań krwi (uwzględniający m.in. pomiar poziomu glukozu, leptyny, TSH), który umożliwia rozpoznanie zespołu metabolicznego i ewentualnych powikłań. 
 • e-Pakiet wątrobowy – dzięki niemu możliwa jest profilaktyczna ocena funkcjonowania wątroby, a także monitorowanie przewlekłych chorób narządu. 
 • e-Pakiet nerkowy – uwzględnia badania krwi i moczu. Pakiet ten umożliwia ocenę funkcjonowania nerek i układu moczowego. 

Bibliografia

 1. W. Pilch i in., Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie, „Hygeia Public Health” 2011, nr 46, s. 244–248.
 2. Ł. Szeleszczuk, M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, „Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” 2014, nr 3, s. 16–22.