Nerki to jeden z kluczowych narządów, dzięki któremu twój organizm może prawidłowo funkcjonować. Gdy zaobserwujesz u siebie obrzęki rąk, stóp i kostek lub problemy przy oddawaniu moczu, to znak, że Twoim nerkom przyda się detoks. Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie będzie picie dużej ilości płynów, stosowanie ziół o dobroczynnym wpływie na układ moczowy i odpowiednia dieta. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać oczyszczanie nerek!

Dlaczego powinniśmy dbać o nerki?

Nerka ma ok. 12 cm długości, 7 cm szerokości, 3 cm grubości i waży zaledwie 150 g. Jednak praca, jaką wykonuje ten niewielki narząd, i rola, jaką odgrywa on w organizmie człowieka, jest ogromna. Nerki codziennie oczyszczają nawet 180 l krwi z substancji chemicznych, szkodliwych produktów przemiany materii czy martwych komórek, produkują mocz i są odpowiedzialne za regulację gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie. Innymi słowy, utrzymanie równowagi (homeostazy) organizmu bez prawidłowo funkcjonujących nerek jest niemożliwe. 

Nerki są nie tylko filtrem dla organizmu, ale mają też własne mechanizmy, które pomagają im efektywnie się oczyszczać. Jednak czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie środowiska i nadmiar toksyn zawartych w pożywieniu, sprawiają, że ich funkcjonowanie staje się utrudnione. Dlatego zwracaj uwagę na niepokojące symptomy i pomóż nerkom się oczyścić.

Jakie są objawy problemów z nerkami?

O nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek świadczy wiele symptomów, które można dostrzec gołym okiem. Należą do nich m.in.:

 • ból przy oddawaniu moczu;
 • nieregularne oddawanie moczu w zbyt małych (skąpomocz, bezmocz) lub nadmiernych (częstomocz) ilościach;
 • ciemny kolor moczu i brzydki zapach przypominający amoniak;
 • obrzęki nóg, rąk, stóp i kostek;
 • opuchlizna pod oczami;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • senność i bladość (jednak o problemach z nerkami może świadczyć także nadmierne pobudzenie);
 • bóle głowy;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • wymioty;
 • niesmak w ustach i nieświeży oddech.

Wymienione objawy świadczą o złej kondycji Twojego organizmu. Pamiętaj jednak, że oczyszczanie nerek powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem i wykonaniu odpowiednich badań, np. pakietu nerkowego.

Zatrzymanie się wody w organizmie – przyczyny, objawy, zapobieganie

Podstawowe zasady oczyszczania nerek

Aby oczyścić nerki i wspomóc ich pracę, przestrzegaj kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Specjaliści są zgodni co do tego, że człowiek powinien wypijać ok. 2 l płynów dziennie. W okresie oczyszczania warto czasowo zwiększyć ilość płynów do 3 l (w tym 2 l wody mineralnej). Kolejną ważną zasadą jest zdrowy tryb życia, w którym uwzględnisz aktywność fizyczną oraz regenerujący sen, który trwa nie mniej niż 7–8 godzin na dobę. Ważną rolę odgrywa również ograniczenie soli w codziennej diecie – pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o całkowite jej wyeliminowanie, ponieważ taka decyzja może poważnie zaburzyć gospodarkę elektrolitową. 

Zioła na oczyszczanie nerek – co stosować?

Dobroczynne działanie ziół na układ moczowy jest znane nie od dziś. W celu oczyszczenia nerek sięgnij po natkę pietruszki, imbir, kurkumę, prawoślaz, pokrzywę, skrzyp, korzeń mniszka czy mącznicę lekarską. Są one dostępne w naturalnej postaci suszu do przygotowania leczniczego naparu lub w formie suplementów diety. Mają działanie moczopędne (są diuretykami), dzięki czemu nerki szybciej produkują mocz, a wraz z nim usuwają bakterie i złogi toksyn, które znajdują się w nerkach. Aby uzyskać taki efekt, pij kilka razy dziennie napar ze świeżej natki pietruszki, herbatę z korzenia mniszka lub imbiru. 

Niektóre zioła nie tylko działają oczyszczająco, lecz także przynoszą inne korzyści dla układu moczowego, np.:

 • kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne;
 • korzeń mniszka zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie;
 • pokrzywa stanowi cenne wsparcie w leczeniu kamicy nerkowej oraz stanów zapalnych nerek i pęcherza;
 • skrzyp jest nie tylko diuretykiem, ale ma także działanie przeciwutleniające (antyoksydacyjne) zapobiega powstawaniu wielu chorób i hamuje procesy starzenia;
 • mącznica lekarska dezynfekuje drogi moczowe.

Pamiętaj, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tej formy oczyszczania nerek. Kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią, dzieci czy osoby obciążone wieloma schorzeniami powinny konsultować przyjmowanie każdego preparatu – nawet naturalnego, ziołowego – z lekarzem.

Dieta na oczyszczanie nerek – jak powinna wyglądać?

Podstawa diety, której celem jest oczyszczanie nerek, to ograniczenie soli, picie dużej ilości wody oraz włączenie ziołowych naparów. W Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się owoce i warzywa o działaniu moczopędnym i oczyszczającym. Sięgaj po takie warzywa jak: pietruszka, cebula, czosnek, brokuły, marchew, cukinia, bakłażan, pomidory, koper i seler. Owoce o podobnym działaniu to truskawki, arbuz, agrest i borówki.

Do swojego codziennego jadłospisu dołącz oczyszczający napój na bazie soku z korzenia pietruszki, miodu i cytryny. Świetnie sprawdzą się też świeżo wyciskane soki z marchwi, selera, jabłek czy koktajl z pietruszki. Jednocześnie ogranicz żywność wysoko przetworzoną, np. zastąp tradycyjne słodycze zdrowymi przekąskami na bazie owoców i innych naturalnych składników. Pamiętaj też, że dieta oczyszczająca nerki powinna dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Zdrowe nerki – profilaktyka

Aby mieć pewność, że Twoje nerki są w dobrej kondycji, regularnie wykonuj ogólne badanie moczu. Zaleca się, aby – wraz z ogólną morfologią krwi – wykonywać je raz do roku lub częściej, jeśli lekarz zaleci inaczej. Pamiętaj również, aby nie bagatelizować nawet najmniejszej infekcji pęcherza moczowego, ponieważ nieleczone stany zapalne prowadzą do chorób i uszkodzeń nerek, których nie da się wyeliminować poprzez samo oczyszczanie.

Przewlekłe zapalenie pęcherza – jak sobie z tym radzić?

Ceramidy – co to takiego i dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Wysoka prolaktyna a tycie – czy wysoki poziom prolaktyny może wpłynąć na wzrost masy ciała?

Badanie glukozy w moczu – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Bibliografia

 1. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 2. A. Więcek, Choroby nerek. Kompendium, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w chorobach nerek, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 4. E. Lange i in., Współczesna dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.