Podstawą pielęgnacji jest odpowiednie oczyszczanie. Częstotliwość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb włosów. Istotny jest też odpowiedni dobór kosmetyków oraz odpowiedni stan zdrowia. Sprawdź, jak dbać o kręcone włosy, niskoporowate, farbowane czy inne, aby były zdrowe.

Jak zacząć dbać o swoje włosy?

Aby cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem, należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne z użyciem właściwych kosmetyków. Najważniejsze są przede wszystkim mycie, odżywianie i wzmacnianie oraz stylizacja. Nie znając jednak potrzeb swoich włosów, można popełnić wiele błędów, których efektem będzie np. rozdwajanie się końcówek, puszenie czy nadmierne przetłuszczanie. Jak zatem zadbać o włosy?

 1. Zadbaj o skórę głowy. Od jej kondycji zależy wiele problemów z włosami, np. przetłuszczanie, wypadanie czy łupież. Nieodpowiednia higiena może prowadzić nawet do wystąpienia grzybicy. Jeśli podejrzewasz u siebie taki problem, udaj się do lekarza. W celu diagnostycznym może on skierować Cię na badanie mykologiczne.
 2. Zdefiniuj swój problem, tzn. określ, na czym on polega i co chcesz poprawić w wyglądzie włosów. Może są one zbyt cienkie i wypadające, a może poddane niedawno farbowaniu? Innej opieki wymagają loki, a innej włosy proste, siwe czy męskie. 
 3. Określ rodzaj swoich włosów, mogą być one suche (szorstkie, sztywne, plączące się i elektryzujące, trudne w stylizacji), suche i zniszczone (rozdwojone końcówki), normalne (sprężyste, dobrze układające się), tłuste (oklapłe, z tendencją do sklejania się), cienkie (bez objętości) czy mieszane (stanowią połączenie cech włosów suchych i tłustych).
 4. Ustal porowatość włosów. Niskoporowate charakteryzują się błyszczącymi, grubymi kosmykami, długim czasem wysychania po umyciu, problemami w stylizacji. Średnioporowate są gładkie i podatne na stylizację, mają tendencję do przesuszania. Wysokoporowate są trudne w pielęgnacji, łatwo ulegają zniszczeniom.
 5. Zadbaj o swój ogólny stan zdrowia. Niedobory witamin w organizmie albo zaburzenia hormonalne mogą w znaczący sposób wpływać na to, jak wyglądają Twoje włosy. Nadmierne wypadanie włosów może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Nie ignoruj takich objawów, regularnie wykonuj badania. Możesz wybrać e-pakiet dla kobiet – piękne i zdrowe włosy, który pomoże w diagnostyce problemów z włosami. 

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

W jakiej kolejności myć włosy?

Znając charakter i potrzeby swoich włosów, możesz rozpocząć właściwą pielęgnację. Jednym z najważniejszych zabiegów jest oczyszczanie. Dotyczy on wszystkich rodzajów włosów. Jednakże częstotliwość wykonywania zabiegów oraz wybór kosmetyków to wyjątkowo indywidualna kwestia. Jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów?

 1. Dobierz odpowiedni szampon. Warto mieć co najmniej 2 rodzaje, tzn. Delikatny, do częstego stosowania i oczyszczający (do stosowania co kilka myć).
 2. Dokładnie rozczesz włosy przed myciem, dzięki temu nie będą splątane, szybciej się zmoczą, a szampon lepiej się rozprowadzi. Wyjątek stanowią włosy kręcone, które rozczesywane powinny być na mokro.
 3. Używaj letniej wody podczas moczenia włosów i skóry głowy.
 4. Niewielką ilość szamponu rozcieńcz na dłoni z wodą. To ułatwia rozprowadzanie i jest łagodniejsze dla włosów niż bezpośrednia aplikacja produktu na głowę.
 5. Szampon rozprowadzaj delikatnie, nie szoruj skóry i włosów, nie drap ani nie trzyj. Powstająca piana przy nasadzie, spływając w kierunku końcówek, dobrze je umyje, ale możesz też głaskać włosy na długości pianą.
 6. Po spłukaniu odsącz nadmiar wody, odciskając ją miękkim ręcznikiem lub bawełnianą koszulką.

Ceramidy – co to takiego i dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Jak mieć piękne, lśniące włosy?

Po umyciu włosów ważnym krokiem w pielęgnacji jest odżywianie. W tym celu stosuje się różnego rodzaju odżywki i maski w postaci balsamicznych płukanek. Po nałożeniu i rozprowadzeniu odpowiedniej ilości produktu oraz odczekaniu określonego czasu należy dokładnie spłukać włosy. Zadaniem kosmetyków jest przede wszystkim domknięcie łusek włosów oraz wsparcie regeneracji cebulek i włosów u nasady, a także odżywienie skóry głowy. W dalszym etapie można stosować inne produkty, np. wcierki, oliwki czy odżywczo-ochronne serum. Istotne znaczenie ma możliwość pozostawienia włosów do naturalnego wyschnięcia.

Jak dbać o włosy blond i farbowane?

Włosy poddane zabiegom rozjaśniania, podobnie jak farbowania na inne odcienie, wymagają specjalnego traktowania. Ze względu na wpływ chemicznych środków wskazane jest po umyciu włosów stosowanie odżywczych balsamów i masek. Rynek oferuje szeroką gamę produktów, również takich, które oprócz odżywczego działania mają zdolność przedłużenia efektu koloryzacji i wzmocnienia odcienia. Takie kosmetyki pozwalają nie tylko zadbać o włosy poprzez ich odżywienie, ale także dzięki wydłużeniu przerw pomiędzy kolejnymi zabiegami farbowania czy rozjaśniania.

Jak dbać o włosy po nanoplastii czy keratynie?

Zarówno nanoplastia, jak i tzw. keratyna, pozwalają uzyskać efekt prostych, gładkich pasm włosów. Trwałość zabiegów oraz zdrowie włosów po zabiegu uwarunkowane są jednak prowadzeniem odpowiedniej pielęgnacji w późniejszym okresie. Do oczyszczania wybieraj szampony o jak najbardziej naturalnym składzie, bez związków tzw. SLS, alkoholi, soli i parabenów. Wpływają one na wysuszenie i osłabiają działanie zabiegów nanoplastii czy keratyny.

Nie kładź się spać w mokrych włosach. Susz włosy suszarką, kierując strumień powietrza w dół. Do stylizacji wybieraj odpowiednie akcesoria, w tym szczotki do włosów. Najlepiej sprawdzą się takie o działaniu wygładzającym. Zwykle mają wiele pręcików, które nie tylko dobrze rozczesują, ale też zapobiegają elektryzowaniu. Swoje właściwości zawdzięczają specjalnemu ułożeniu i zagęszczeniu, ale także tworzywu, z którego zostały wykonane.

Jak dbać o końcówki włosów i włosy u nasady?

Najbardziej sprzyjające wyrywaniu, łamaniu i plątaniu są ostre spinki i akcesoria do włosów, suszenie gorącym powietrzem oraz różnorodne zabiegi stylizacyjne, w tym farbowanie, prostowanie, trwała ondulacja czy rozjaśnianie. Pogorszenie kondycji włosów może mieć także źródła w problemach z hormonami, niedoborem witamin, czy cukrzycą, dlatego regularnie wykonuj badania. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak nadmierne wypadanie włosów, łuszczenie się naskórka lub pojawienie się stanów zapalnych, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie. Dlaczego wypadają włosy? 

Czy białe plamki na paznokciach można zignorować?

Niedoceniana higiena intymna – jak niedostateczna dbałość o higienę może prowadzić do różnych chorób w tym zapalenia pęcherza

Włosy na brodzie – więcej niż estetyczny problem