Każda osoba, która chce cieszyć się dobrym zdrowiem powinna pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma monitorowanie stanu zdrowia poprzez wykonywanie okresowych badań profilaktycznych. To najprostszy sposób na to, by szybko wychwycić niepokojące zmiany w naszym organizmie i podjąć leczenie. Jak często jednak powinniśmy wykonywać takie badania? Przekonajmy się?

Mówiąc o badaniach okresowych mamy na myśli badania krwi takie jak morfologia, OB czy badanie poziomu cukru we krwi. Okresowo warto wykonywać również badanie moczu oraz badanie poziomu cholesterolu. Dodatkowo, kobiety powinny regularnie poddawać się badaniom cytologicznym oraz mammografii.

To, jak często powinniśmy wykonywać dane badania zależy od naszego wieku, stanu zdrowia oraz dolegliwości, z jakimi się zmagamy. Im więcej zagrożeń dla naszego zdrowia tym przeprowadzane powinny być częściej. Skupmy się jednak na sytuacji, w której nic nam nie dolega a chcemy po prostu mieć pewność, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

W takiej sytuacji podstawowe badania krwi takie jak morfologia i OB oraz badanie moczu warto wykonywać raz do roku. Podobnie w przypadku badania poziomu cukru we krwi.

Lekarze zazwyczaj nie odmawiają skierowania pacjenta na takie badania, dzięki czemu możemy wykonać je za darmo. Jeśli zaś chodzi o badanie poziomu cholesterolu we krwi w przypadku zdrowej osoby, nie będącej w grupie ryzyka zachorowania na miażdżycę warto przeprowadzać raz na 5 lat. Jeśli jednak cierpimy na otyłość, mamy skłonności do nieprzestrzegania diety – warto wykonywać je nieco częściej.

Co mogą powiedzieć nam badania okresowe? Bardzo wiele. Dzięki nim możemy wykryć między innymi anemię, zaburzenia krzepliwości, stany zapalne, cukrzycę, infekcje bakteryjne oraz wiele innych chorób, które często w początkowej fazie nie dają żadnych objawów.

Dzięki temu lekarz może szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, które w przypadku początkowych stadiów choroby bywa znacznie krótsze i skuteczniejsze. Dlatego też nie warto wystrzegać się wykonywania badań profilaktycznych i pamiętać o regularnym poddawaniu się im.

Zaliczają się badania profilaktyczne – często je wykonywać?

Róbmy badania – o tym, dlaczego profilaktyka jest najlepszą formą leczenia

Dlaczego warto często robić badania laboratoryjne – 3 powody

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Dlaczego badania należy wykonywać na czczo?