Każdy z nas, kto chce cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinien zadbać o to, by nie lekceważyć sygnałów, jakie wysyła do niego jego ciało. Tymczasem, o ile nie mamy dolegliwości bólowych, często lekceważymy objawy, jakie nas dotykają. Jednym z nich jest uczucie guli w gardle. Wydaje się nam, że nie jest to nic groźnego i często tak bywa w istocie. Niemniej jednak dolegliwość ta może być naprawdę uciążliwa. Warto więc wiedzieć, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób możemy z nią walczyć. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu problemowi.

Gula w gardle, czyli co dokładnie?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakie są przyczyny guli w gardle, warto przypomnieć, czym jest owa dolegliwość. Mówiąc najprościej, jest to uczucie czasowego lub trwałego zatkania przełyku. Może przyjmować postać ucisku lub wrażenia przeszkody znajdującej się w przełyku. Utrudnia połykanie, picie, czasem również oddychanie.

Refluks i inne schorzenia przełyku

To częsta przyczyna powstawania guli w gardle. Zazwyczaj wystarcza zdiagnozowanie problemu dotyczącego przełyku i skuteczne leczenie, by szybko odczuć ulgę. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi problemy z przełykiem, konieczna może okazać się pomoc gastrologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

Nerwica

Bardzo wiele osób nie kojarzy guli w gardle z problemami na tle neurologicznym, uważając, że psychika nie ma wpływu na stan naszego organizmu. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Bardzo często gula w gardle jest bowiem objawem nerwicy lękowej. Jeśli pojawia się w sytuacjach stresujących a towarzyszy jej również uczucie niepokoju, szybsze bicie serca czy pocenie się warto zastanowić się nad szukaniem przyczyn właśnie w psychice.

Przerośnięte migdałki

Migdałki znajdujące się w naszych gardłach mają na celu ochronę przez drobnoustrojami. Czasem jednak bariera ta zawodzi. Wskutek tego migdałki stają się siedliskiem bakterii i wirusów, które mają wprost idealne warunki do rozwoju. Częste infekcje przyczyniają się do powiększenia tych organów i to właśnie ten stan może stać się przyczyną odczuwania guli w gardle. W takim przypadku warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyśle nas na odpowiednie badania oraz skieruje do laryngologa. Obecnie przerośnięte migdały leczy się również farmakologicznie, dlatego nie musisz obawiać się zabiegów chirurgicznych.

Powiększone węzły chłonne

Węzły chłonne znajdują się w wielu miejscach naszego organizmu, również po bokach naszej szyi. Jeśli dojdzie do znacznego ich powiększenia, możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnym uczuciem ucisku w gardle. Pamiętajmy, że powiększone węzły chłonne to znak, że nasz organizm walczy z infekcją, a nawet chorobą nowotworową. Warto więc nie zwlekać i jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej.

Choroby tarczycy

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego uczucia w gardle mogą być choroby tarczycy. Gdy dochodzi do powiększenia tego organu na skutek nadczynności lub niedoczynności tarczycy może ona naciskać na nasz przełyk, co powoduje uczucie zatkania. Potwierdzenie tej przyczyny znajdziemy w badaniach poziomu tarczycy przeprowadzanych z próbki krwi. Warto również wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Podsumowując, choć gula w gardle nie musi wcale oznaczać poważnych problemów zdrowotnych, nie należy lekceważyć tego objawu. Może bowiem oznaczać, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem. Co więc robić? Przede wszystkim nie bagatelizować objawów, które zauważamy i udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na odpowiednie badania pozwalające poznać przyczynę problemu i podjąć odpowiednie kroki w celu skutecznego leczenia.

Czujesz tzw. „odlot” lub dziwne uczucie w głowie – co to oznacza?

Drętwienie rąk

Drętwienie nóg w nocy

Ucisk w klatce piersiowej

Ból w płucach