Gdy pojawiają się niepokojące objawy dotyczące naszego zdrowia zazwyczaj potrafimy dokładnie opisać, co nam dolega. Niestety, nie zawsze tak jest. Doskonałym przykładem jest dziwne uczucie w klatce piersiowej. Może mieć różne oblicze – od ściskania, poprzez kłucie lub uczucie, że serce próbuje “wyskoczyć” nam z piersi. Czasem może towarzyszyć mu duszność, innym razem zawroty głowy. Dolegliwości te często nas niepokoją, jednak rezygnujemy z wizyty u lekarza, ponieważ nie wiemy dokładnie jak opisać to, co czujemy. To błąd. Pamiętajmy, że z sercem nie ma bowiem żartów. Sprawdźmy więc, czy dziwne uczucie w klatce piersiowej może oznaczać poważne problemy zdrowotne.

Niski poziom potasu i magnezu

Czasem za dziwnym uczucie w klatce piersiowej stoi nieodpowiednia, uboga w potas i magnez dieta. Zbyt niski poziom tych pierwiastków może przyczyniać się bowiem do zakłócania prawidłowej pracy serca i narazić nas na częstoskurcze, które odbierane są przez nas właśnie jako dziwne, nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej.

Dziwne bicie serca

Nerwica serca

Jedną z przyczyn dziwnego uczucia w klatce piersiowej jest nerwica serca. Jest to jedna z odmian nerwicy lękowej. W przypadku tego schorzenia chory odczuwa uczucie niepokoju, nie może zebrać myśli, często ma przyspieszony oddech. Nie wiadomo dokładnie co jest podstawą tego schorzenia – może być to zarówno skutek przeżytych traumatycznych wydarzeń, jak i uwarunkowanie genetyczne, niemniej jednak przyjmowanie odpowiednich leków pozwala znacząco zmniejszyć występowanie nieprzyjemnych objawów.

Ból w klatce piersiowej i plecach

Pieczenie w klatce piersiowej

Stres i przemęczenie

Czasem dziwne uczucie w klatce piersiowej nie ma żadnych poważniejszych przyczyn związanych z chorobami naszego organizmu czy psychiki. Jest to po prostu reakcja ciała na stres i przemęczenie. W takim przypadku wystarczy odpoczynek, zmiana trybu życia oraz szkodliwych nawyków by nieprzyjemne dolegliwości przestały się pojawiać.

Problemy z sercem

Dziwne uczucie w klatce piersiowej może być związane z arytmią serca, czyli nierównym jego biciem. Nieleczona arytmia może się nasilać co doprowadzić może do stanów zagrażających życiu. Jeśli więc dziwne uczucie w klatce piersiowej wiąże się z niczym niespowodowanym przyspieszonym biciem serca warto udać się do lekarza.

Ból w klatce piersiowej

Ucisk w klatce piersiowej

Co robić?

Samodzielne zdiagnozowanie przyczyn dziwnego uczucia w klatce piersiowej jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też, jeśli odczuwasz tego typu niepokojące objawy nie czekaj z wizytą u lekarza. Zacznij od lekarza internisty, który przeprowadzi z tobą wywiad oraz skieruje na badania. Wśród tych, które prawdopodobnie będziesz musiał wykonać należy wymienić badania krwi, badanie EKG czasem również echo serca oraz tomografię. Na podstawie wyników badań lekarz postawi diagnozę i podpowie ci, czy twoje problemy wynikają z problemów z ciałem, czy też są to zaburzenia na tle psychicznym oraz skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.

Podsumowując, dziwne uczucie w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie z nich są groźne dla naszego zdrowia, dlatego też nie warto wpadać w panikę. Niemniej jednak jest to objaw, którego nie powinieneś lekceważyć.