Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem. Często jednak lekceważymy objawy, które się pojawiają. Istnieje jednak jeden organ, o który martwimy się wszyscy. Mowa oczywiście o sercu. Przyspieszone, dziwne bicie serca często sprawia, że wpadamy w panikę. Kojarzymy to bowiem z poważnym zagrożeniem naszego zdrowia, a nawet życia. Czy słusznie? Co tak naprawdę oznaczać może dziwne bicie serca i co warto zrobić jeśli odczuwamy takie dolegliwości? Sprawdźmy.

Dziwne bicie serca, czyli?

Nie da się ukryć, że określenie dziwne bicie serca nie jest dość precyzyjne i może tak naprawdę oznaczać wszystko. Najczęściej opisywane są uczucia takie jak kołatanie, nagłe przyspieszanie i zwalnianie rytmu serca, poczucie trzepotania się serca w klatce piersiowej połączone z uczuciem niepokoju, dusznością lub kłuciem. Wszystkie te objawy mogą mieć różne przyczyny. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli szybko mijają nie oznacza to, że możemy je zlekceważyć. Często bowiem są sygnały, że z naszym sercem dzieje się coś niepokojącego. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzenie mu o swoich problemach to najlepsze co możesz zrobić jeśli zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy.
Sprawdźmy jednak, czym mogą być spowodowane.

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Ból i kłucie w sercu

Emocje, zmęczenie, używki

Bardzo często dziwne bicie serca towarzyszy nam w skrajnych emocjach. Złość, ale również silna radość, początki zakochania czy strach mogą spowodować, że możemy czuć jakby nasze serce chciało wyskoczyć z piersi. W stanie skrajnych, silnych emocji dziwnego biciu serca nie towarzyszą zazwyczaj inne dolegliwości bólowe a sytuacja dość szybko wraca do normy.
Dziwne bicie serca może nam towarzyszyć również po silnym wysiłku co spowodowane jest wzrostem ciśnienia oraz wytężoną pracą serca. Często również kołatanie dopada osoby przemęczone – tego stanu nie powinniśmy już lekceważyć.
Warto również mieć świadomość, że dziwne bicie serca może mieć związek z używkami. Nadmierne picie kawy, alkoholu czy palenie papierosów może wpływać na pracę naszego serca. Warto więc zrezygnować z tego, co szkodzi.

Czujesz tzw. „odlot” lub dziwne uczucie w głowie – co to oznacza?

Może być poważniej

Dziwne bicie serca może mieć jednakże znacznie poważniejsze przyczyny takie jak niedobór magnezu, potasu i wapnia, miażdżycę, nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia i serca. Jeśli więc dziwne, niepokojące bicie serca pojawia się często lub nie mija po chwili odpoczynku pod żadnym pozorem nie powinieneś go lekceważyć.

Kiedy do lekarza?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi – zawsze, gdy czujemy się zaniepokojeni. Jeśli jednak dziwne bicie serca pojawiło się jednorazowo a ty zdajesz sobie sprawę z tego, że miałeś wówczas stresujący dzień, przesadziłeś z kawą lub alkoholem raczej możesz być spokojny. Warto niemniej zadbać wówczas o zmianę trybu życia i rezygnację z używek. Jeśli jednak dziwne bicie serca pojawia się często, trwa długo lub towarzyszą mu inne nieprzyjemne objawy takie jak lęk, zawroty głowy czy duszność – nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Prawdopodobnie zleci on szereg badań, wśród których może znaleźć się badanie krwi, EKG, badanie wysiłkowe czy echo serca. Dzięki temu dowie się co stoi za zaburzeniami rytmu serca w twoim przypadku i zaordynuje odpowiednie, skuteczne leczenie.

Ból w mostku

Pieczenie w mostku