Czy zdarzyło Ci się kiedyś uczucie drętwienia ust lub rąk? Obie dolegliwości mogą być chwilowe i mogą samoistnie szybko minąć, jednak niekoniecznie tak musi być. Mogą także świadczyć o poważnej chorobie neurologicznej i mogą wymagać długiego leczenia. Sprawdź zatem jakie choroby może sygnalizować drętwienie ust i rąk.

Drętwienie ust

Dolegliwość ta u osób wrażliwych na temperaturę może być dość częstym zjawiskiem. Wystarczy wyjść z ciepłego pomieszczenia na mróz i drętwienie ust może się pojawić. Cienka i delikatna skóra, dużo szybciej reaguje na gwałtowne zmiany temperatury. Kolejnym symptomem drętwienia ust, może być dieta uboga w magnez czy wapń. Kolejnym czynnikiem powodującym drętwienie ust, może być nerwica. Choroba ta wymaga konsultacji z lekarzem i nie należy jej bagatelizować. Jedną z przyczyn drętwienia dolnej wargi ust, może być także cukrzyca. Nieleczona może doprowadzić to przykrych konsekwencji i z tegoż też względu, w przypadku zauważenia drętwienia dolnej wargi, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem internistą, który zleci konieczne badania. Dolegliwość tę, powoduje również niedoczynność tarczycy. Inną poważną chorobą, o jakiej może świadczyć mrowienie i drętwienie ust, jest miażdżyca. Jest to choroba, która powstaje na skutek zbyt dużego cholesterolu w organizmie i koniecznie trzeba ją leczyć. U osób starszych, spotkać można drętwienie ust i okolicy wokół ust, wywołane neuralgią trójdzielną. Wtedy drętwienie występuje napadowo i trwa najdłużej dwie minuty. Ostatnią z chorób, o jakich warto wspomnieć w przypadku drętwienia ust jest migrena. Oczywiście objaw ten jest jednym z wielu w przypadku występowania tej dolegliwości i może być sygnałem zwiastującym migrenowy ból głowy. Migrena zaliczana jest do chorób neurologicznych i wymaga leczenia.

Nietypowy ból głowy

Drętwienie rąk

Drętwienie rąk, podobnie jak drętwienie ust, może mieć błahą przyczynę, ale może świadczyć także o poważnej chorobie. Do najczęściej spotykanych powodów drętwienia rąk, zaliczamy niewygodną pozycję siedzenia czy leżenia. Długotrwałe przebywanie w pozycji np. uciskającej ręce, może wywołać ich drętwienie. Równie popularną przyczyną jest nerwica. Szczególnie ta zaliczana do nerwic lękowych. Brak witamin i mikroelementów to także powód do drętwienia rąk. W tym przypadku warto zbadać sobie poziom wapnia, vit.B6 i magnezu. Niski poziom potasu też może powodować tę dolegliwość. Drętwienie rąk być jednak oznaką bardziej poważnej choroby, takiej chociażby jak:
– cukrzycy
– zwyrodnienia odcinka szyjnego
– nowotwór
– reumatyzm
– alkoholizm
– padaczka
– zespół cieśni nadgarstka
– stwardnienie rozsiane
– udar

Oczywiście w przypadku wielu wymienionych wyżej chorób, drętwienie rąk jest jednym z kilku objawów, jakie mogą się pojawić. Zwykle drętwieniu towarzyszą bóle, mrowienia czy brak czucia.
Neuropatie, czyli zaburzenie przewodnictwa nerwów obwodowych do centralnego ośrodka nerwowego i są nimi także drętwienia rąk. Schorzenia takie bywają oznaką poważnej choroby i nigdy nie należy ich lekceważyć. Wskazana jest tu jak najszybsza wizyta u lekarza rodzinnego lub wizyta na pogotowiu. Pamiętajmy o tym, wszak czasem na pozór tak błaha dolegliwość, jak drętwienie rąk czy ust, może zagrażać naszemu życiu. Trzeba zawsze to mieć na uwadze i nawet jeśli dolegliwość nie dotyczy nas a osoby w naszym otoczeniu, niezwłocznie należy udzielić jej pomocy. Drętwienie rąk lub ust może bowiem poprzedzać np. atak padaczki czy udar.

Drętwienie rąk

Drętwienie nóg w nocy

Co może oznaczać ból w górnej części kręgosłupa?

Mrowienie w udzie