Każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Niestety, często zdarza się tak, że pomimo dbałości o stan zdrowia pojawiają się niepokojące objawy. Jednym z często występujących jest drętwienie rąk. Jakie są jego przyczyny? Co może oznaczać? Przekonajmy się!

Niegroźne skutki pracy

Choć drętwienie rąk może niepokoić nie zawsze oznacza, że cierpimy na poważną chorobę. Jedną z przyczyn drętwienia rąk może być bowiem…praca. Wystarczy, że każdego dnia spędzamy wiele godzin przy komputerze. Powoduje to nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, które z kolei powoduje ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. W takim przypadku wystarczą częstsze przerwy w pracy oraz wymiana fotela na ergonomiczny.

Skutki stresu

Drętwienie rąk może być również skutkiem stresu, zwłaszcza długotrwałego. Jeśli żyjesz bardzo intensywnie, dużo pracujesz a do tego zmagasz się z dolegliwościami takimi jak kołatanie serca czy bóle brzucha – wszystko wskazuje na to, że to właśnie stres stanowi przyczynę twojego złego samopoczucia. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy lekarza, który podpowie jak radzić sobie ze stresem.

Zespół cieśni nadgarstka

Kolejną przyczyną drętwienia rąk może być zespół cieśni nadgarstka, czyli schorzenie, które może dotykać zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i te, które wiele czasu spędzają przed ekranem komputera. Długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka powoduje nieprzyjemne mrowienie a czasem przyczynia się także do ograniczonej ruchomości dłoni. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem ogólnym, który skieruje nas do specjalisty. Bardzo często bowiem prawidłowa i regularna rehabilitacja daje doskonałe efekty.

Choroby układu krwionośnego

Drętwienie rąk może być związana również z zaburzeniami dopływu krwi do kończyn, a więc problemami z układem krążenia. W takim przypadku zazwyczaj dłonie są często bardzo zimne oraz blade.

To może być udar

Większość z nas nie dopatruje się w drętwieniu rąk niczego groźnego, tymczasem może być to sygnał, że znajdujemy się w stanie zagrożenia życia. Udar mózgu jest bowiem chorobą, która może objawiać się również w ten sposób. Zazwyczaj drętwienie i niedowład dotyczy nie tylko ręki, ale również nogi znajdującej się po tej samej stronie ciała. Takie objawy wymagają szybkiej pomocy medycznej.

Drętwienie ust i rąk

Zapalenie opon mózgowych

To rzadka przyczyna drętwienia rąk, jednakże nie można jej wykluczyć. Bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowych poza drętwieniem rąk towarzyszą objawy takie jak wysoka gorączka, nudności i wymioty oraz bóle mięśniowo-stawowe i utrata orientacji, nieskładne wypowiedzi. Jeśli więc drętwieniu kończyn górnych towarzyszą tego typu objawy warto działać jak najszybciej i szukać fachowej pomocy lekarskiej.

Podsumowując, drętwienie rąk może być zarówno objawem, którym nie należy się niepokoić, jak i zwiastunem poważniejszej choroby. DlategKażdy z nas chce móc cieszyć się zdrowo wyglądającą, gładką cerą. Niestety, nie zawsze jest nam to dane. Wśród wielu problemów skórnych jednym z najczęściej występujących jest trądzik. Choć wielu kojarzy go z okresem dojrzewania może pojawić się także u starszych osób. Jakie są tego przyczyny? Co może oznaczać pojawienie się trądziku i jak z nim walczyć? Sprawdźmy.

Drętwienie nóg w nocy

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania trądziku jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Jeśli wydzielają one za dużo sebum złuszczająca się skóra w połączeniu z łojem może zatkać ich ujście co powoduje powstawanie zaskórników. Jeśli dodatkowo dochodzi do zakażenia bakteriami będącymi obecnymi na skórze możemy mieć problem z zaognionymi, czerwonymi i ropnymi krostkami, które mogą pozostawić na skórze widoczne blizny. Jeśli więc zmagasz się z problemem bardzo tłustej skóry warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje cię do dermatologa.

Problemy hormonalne

Problemy związane z występowaniem trądziku mogą być również spowodowane nieprawidłowym poziomem hormonów. Mowa tu głównie o męskich hormonach (androgenach), ponieważ to właśnie one wpływają na pracę gruczołów łojowych. Teoretycznie poziom tych hormonów powinien ustabilizować się i spadać po 30 roku życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Warto więc udać się do lekarza, który skieruje nas na badania mające na celu określenie poziomu hormonów.

Z czego mogą wynikać wahania poziomu hormonów?

Problemy z gospodarką hormonalną są jedną z najczęstszych przyczyn trądziku w wieku dorosłym. Skąd jednak się biorą? Przyczyn jest naprawdę sporo – może to być zarówno zła dieta, nadmiar stresu, wahania związane z cyklem miesiączkowym, jak i ciąża. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze – związane z nieprawidłową pracą jajników, trzustki czy przysadki mózgowej. Dlatego też, jeśli okaże się, że to zaburzenia hormonalne stoją za problemami ze skórą warto sprawdzić funkcjonowanie tych organów. Konieczna jest więc opieka lekarska i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

Bakterie i grzyby

Czasem przyczyną trądziku u osób dorosłych jest występowanie na ich skórze bakterii beztlenowych, które wnikając w gruczoły łojowe przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego – również w przypadku, gdy na pozór pracują one prawidłowo. Wśród bakterii, które przyczyniają się do rozwoju nieestetycznych wykwitów skórnych wymienić możemy nie tylko wspomniane już wyżej bakterie beztlenowe, ale również gronkowce i paciorkowce. Warto więc wykonać badania na ich obecność i rozpocząć leczenie antybiotykami.

Jak widać, trądzik może mieć wiele przyczyn i nie zawsze związane są one ze zwiększonym wydzielaniem sebum w okresie dojrzewania. Również w dorosłym wieku możemy zmagać się z tym problemem. Jeśli jednak pojawi się on warto nie działać na własną rękę domowymi metodami, tylko skontaktować się z lekarzem, który skieruje nas na odpowiednie badania, dzięki którym poznamy przyczynę trądziku. To zaś pozwoli znaleźć skuteczny sposób na wyleczenie dolegliwości skórnych.

Jeśli też, jeśli odczuwasz tego typu dolegliwości najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług lekarza pierwszego kontaktu. Tylko on skieruje cię na odpowiednie badania diagnostyczne i poprowadzi skuteczne leczenie.

Gula w gardle

Ból pod łopatką.

Czujesz tzw. odlot lub dziwne uczucie w głowie? Co to oznacza?