Każda osoba, która chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem zwraca uwagę na objawy i dolegliwości, które pojawiają się w jej przypadku. Niestety, często mimo tego, że zauważamy pewne nieprawidłowości – lekceważymy je, ponieważ uznajemy, że nie są niczym niepokojącym. Wśród takich objawów z pewnością wymienić możemy drętwienie nóg w nocy. Warto jednak nie lekceważyć takich objawów i spróbować poznać ich przyczynę. Postaramy się ci w tym pomóc.

Drętwienie nóg – czyli co kryje się pod tym pojęciem

Drętwienie nóg może mieć różną postać. Od uczucia mrowienia, poprzez nieprzyjemny ból aż po niemożność poruszania nogami. Dlatego też udając się do lekarza pierwszego kontaktu (co jest zalecanym postępowanie przy tego typu dolegliwościach) warto zastanowić się jak najdokładniej możemy opisać swoje odczucia. Wydawać się to może nieistotne, jednakże specjalistom może znacząco pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy lub skierowaniu nas na odpowiednie opowiadania.

Mrowienie w udzie

Niewłaściwa dieta i niedobory witamin

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale za nieprzyjemnymi dolegliwościami mogą stać błędy żywieniowe oraz nasze codzienne nawyki. Nieodpowiednia dieta uboga w witaminy z grupy B, magnez i potas, a także spożywanie dużej ilości kawy, która wypłukuje magnez może doprowadzić do powstawania drętwienia kończyn oraz bolesnych skurczów. Warto więc przyjrzeć się temu, co jemy oraz jak wyglądają nasze nawyki.

Dyskopatia kręgosłupa

Kręgosłupy większości z nas nie mają się najlepiej. Spędzamy wiele godzin siedząc, zapominamy o ruchu. Co więcej, nie dbamy również o to, by przyjmować prawidłową pozycję w czasie siedzenia lub pracy fizycznej. Stąd już tylko krok do powstawania zmian zwyrodnieniowych, które mogą objawić się właśnie w postaci nieprzyjemnego mrowienia nóg. Zmiany zwyrodnieniowe naciskają na nerwy tym samym uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Większość z nas kojarzy reumatoidalne zapalenie stawów z dolegliwościami bólowymi. Tymczasem w początkowym stadium rozwoju choroby daje ona objawy takie jak drętwienie, mrowienie czy sztywność kończyn co sprawia, że często jest przez nas lekceważona. To poważny błąd.

Żylaki i zaburzenia krążenia

Rozwijająca się miażdżyca zatyka naczynia krwionośne, przez co prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych bywa utrudniony. Krew gromadzi się w żyłach doprowadzając do ich rozszerzenia. Gdy przyjmujemy pozycję leżącą jej nadmiary są w końcu prawidłowo odprowadzane. Może to jednak powodować nieprzyjemne uczucia w obrębie nóg. Jeśli więc zauważysz, że naczynia krwionośne twoich nóg są rozszerzone, czujesz ciężkość nóg po całym dniu – to znak, że warto zacząć działać.

Nerwica

Wydawać mogłoby się, że schorzenia o podłożu psychologicznym i nerwowym nie mogą mieć wpływu na nasze ciało. Niestety, dzieje się inaczej. Drętwienie nóg w nocy może świadczyć o nerwicy. Napięcie nerwowe sprawia, że centralny układ nerwowy wysyła informacje, które mogą doprowadzić do drżenia oraz nieprzyjemnego mrowienia.

Podsumowując, drętwienie nóg w nocy może mieć wiele przyczyn. Nie da się więc postawić diagnozy bez kompletu badań lekarskich. Dlatego też, jeśli obserwujesz tego typu objawy u siebie zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. W oparciu o przeprowadzony z tobą wywiad skieruje cię on na badania krwi, moczu oraz diagnostykę obrazową, dzięki której pozna przyczynę występowania niepokojących cię objawów. Stąd już prosta droga do wdrożenia właściwego leczenia i odzyskania dobrego samopoczucia. Warto więc nie rezygnować z pomocy specjalistów.

Drętwienie ust i rąk

Drętwienie rąk

Czujesz tzw. „odlot” lub dziwne uczucie w głowie – co to oznacza?

Gula w gardle