Jak często powinno się wykonywać badania laboratoryjne i z jakich powodów? O tym przeczytasz poniżej, zatem zapraszamy do lektury.
Badania laboratoryjne powinien wykonywać każdy. Niezależnie czy jest osobą zdrową, czy cierpi na jakieś schorzenie. Dlaczego? Z jakich powodów powinniśmy się badać.

Zapobieganie groźnym chorobom

Raz na rok, bezwzględnie powinniśmy wykonać morfologię, czyli badanie krwi. Pozwoli to, na szybką diagnostykę niebezpiecznych chorób i na rozpoczęcie szybkiego leczenia. Jeśli czujesz się dobrze i nic Ci nie dolega, nie oznacza to, że nie powinieneś wykonywać badań. Wiele chorób szczególnie na początku, nie daje oznak a jedynym sposobem wykrycia ich, jest diagnostyka obrazowa, między innymi badanie krwi. Mówi się, że zapobiegać chorobom to lepsze rozwiązanie niż je leczyć. Jest to prawdą, zatem zadbaj o wykonanie morfologii chociaż raz na rok.

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Jak często należy sobie robić okresowe badania?

Róbmy badania – o tym, dlaczego profilaktyka jest najlepszą formą leczenia

Badania a płeć

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w pewnym wieku, powinni bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. I tak na przykład, kobiety po trzydziestym roku życia, oprócz corocznej morfologii, powinny pamiętać o badaniu, jakim jest cytologia (materiał do badania pobiera ginekolog) a po czterdziestym roku życia, należy wykonać dodatkowo mammografię piersi. Mężczyźni natomiast powinni zadbać o profilaktyczne badanie gruczołu krokowego, w celu uniknięcia prostaty. Więcej o badaniach mężczyzn, możesz przeczytać w tym miejscu.

Rak prostaty – objawy i profilaktyka

Wiek a badania

Oczywiście ważnym elementem w wykonywaniu badań jest nie tylko płeć pacjenta. Istotny jest również jego wiek. Im jesteśmy starsi, tym wzrasta ryzyko wielu chorób, dlatego systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych jest niezwykle ważne. Wyjątkiem są natomiast osoby chore. Tutaj należy wspomnieć, iż badania laboratoryjne powinny być ukierunkowane i wykonywane ściśle z zaleceniami lekarza.
Reasumując, często badania laboratoryjne ratują nam życie i głównie z tego powodu, powinny być regularnie wykonywane. Nie można zapomnieć, iż zdrowie jest zawsze najważniejszym elementem, więc o nie dbajmy! Badajmy się, ale nie popadajmy także w hipochondrię. Jak wszystko, również i badania należy wykonywać we wskazanych odstępach czasowych. Chyba że, lekarz zaleci inaczej.

Zalicza się badania profilaktyczne – często je wykonywać?