Otrzymując skierowanie na badanie np. krwi możesz otrzymać od lekarza informację, że powinno wykonywać się je na czczo. Często o konieczności wykonywania badania w ten sposób informują również pracownicy punktu pobrań. Dlaczego kilkugodzinna głodówka jest tak ważna? Przekonajmy się.

Co to właściwie znaczy “na czczo”?

Zanim odpowiemy na pytanie dlaczego badania należy wykonywać na czczo zastanówmy się co ukrywa się pod tym pojęciem. Jest to po prostu stan, w którym nasz organizm nie zajmuje się trawieniem posiłków. Tak więc, jeśli usłyszymy, że badanie powinno zostać wykonane na czczo oznacza to, że od ostatniego posiłku, jaki spożyliśmy powinno minąć co najmniej sześć godzin. Dlatego też badania tego typu najlepiej wykonywać rano. Jest to bowiem dla nas najmniej uciążliwe.

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach laboratoryjnych

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Jakie badania wymagają chwilowej głodówki?

Badań, które wymagają od nas bycia na czczo jest naprawdę sporo. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się przede wszystkim badania krwi takie jak morfologia, OB, badanie poziom glukozy, żelaza i wapnia z krwi. Również, jeśli musimy zostać poddani badaniu poziomu leków we krwi powinniśmy być na czczo. Często wymóg taki istnieje również w przypadku diagnostyki obrazowej w obrębie jamy brzusznej.

Dlaczego jest to takie ważne?

Każdy posiłek, jaki spożywamy dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Jednocześnie jednak nie pozostaje bez wpływu na to co dzieje się w naszym organizmie np. w krwi. Już w chwilę po spożyciu posiłku w naszej krwi wzrasta poziom cukru, co może przyczynić się do zaburzenia wyników badań. Skutkiem tego, pomimo faktu, że jesteśmy zdrowi wyniki badania krwi mogą wskazywać, że mamy problem z cukrzycą i sprawić, że zostaniemy poddani niepotrzebnemu leczeniu! Warto dodać, że na wyniki badań mogą wpłynąć nie tylko spożywane przez nas posiłki, ale również napoje. Dlatego przed badaniem powinniśmy wystrzegać się spożywania alkoholu (nawet na dwa, trzy dni przed badaniem), a także napojów takich jak kawa czy mocna herbata. Wszystko po to, by wyniki badań były wiarygodne i miarodajne.

Podsumowując, jeśli otrzymasz informację o tym, że badanie powinno być wykonywane na czczo lepiej nie lekceważ tego zalecenia. Musisz bowiem mieć świadomość, że zależy od tego wiarygodność badania, a więc również prawidłowa diagnoza. Jeśli wyniki badania będą zaburzone może okazać się, że lekarz będzie miał poważny problem z dopasowaniem odpowiednich leków, przez co proces dochodzenia przez ciebie do zdrowia będzie trwał znacznie dłużej.

Laboratorium a punkt pobrań – czym się różnią?

Jak często zalicza się do badań profilaktycznych – jak często je wykonywać

Krzywa cukrowa – czym jest badanie i po co jest wykonywane?