Czy wiesz, że produkty spożywcze, po które sięgasz, mogą nie tylko dostarczać wartości odżywczych, ale także wpływać na aktywację białek długowiecznościowych w ciele? Mowa o diecie SIRT, znanej również jako dieta sirtuinowa, która zyskała popularność dzięki sukcesowi brytyjskiej piosenkarki Adele. Nowy sposób żywienia sprawił, że artystka wyraźnie zredukowała masę ciała i poprawiła ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Dowiedz się, czym jest dieta SIRT, jakie są jej zasady oraz jakie korzyści zdrowotne może Ci przynieść.

Czym jest dieta SIRT?

Dieta SIRT została opracowana przez Aidana Gogginsa oraz Glena Mattena (ekspertów w dziedzinie zdrowego odżywiania i medycyny funkcjonalnej) i opisana przez nich w książce „The Sirtfood Diet”. Jest to plan żywieniowy oparty na aktywacji sirtuin – grupy siedmiu białek (SIRT1–SIRT7), które wpływają na zdrowie i metabolizm.

Sirtuiny odgrywają istotną rolę w regulacji procesów zapalnych, starzenia się oraz metabolizmu. Z wiekiem u ssaków ich aktywność spada, co udowodniono w badaniach. To z kolei przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Dieta sirtuinowa skupia się na spożywaniu produktów bogatych w substancje aktywujące te białka, takich jak polifenole, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz leucyna. Dlatego może być cennym wsparciem w utrzymaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego.

Jakie są zasady diety SIRT?

Dieta SIRT składa się z trzech faz. W fazie pierwszej (1-3 dzień) kaloryczność posiłków jest ograniczana do maksymalnie 1000 dziennie. Spożywa się trzy koktajle sirtuinowe oraz jeden posiłek stały, bogaty w składniki aktywujące te białka. W fazie drugiej (4–7 dzień) kaloryczność zwiększa się do maksymalnie 1500 dziennie. Spożywa się dwa koktajle sirtuinowe i dwa posiłki stałe. W trzeciej fazie wprowadza się zasady zdrowego odżywiania jako stałego modelu żywieniowego.

Korzyści zdrowotne diety SIRT

Dieta SIRT ze względu na założenie stałej modyfikacji sposobu żywienia przynosi wiele korzyści osobom, które zdecydują się ją stosować. Są to przede wszystkim:

  • Redukcja masy ciała – dieta SIRT jest często stosowana przez osoby, które chcą schudnąć. Ograniczenie kalorii oraz spożywanie produktów bogatych w substancje aktywujące sirtuiny przyczynia się do wyraźnej redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Ochrona przed chorobami metabolicznymi – sirtuiny odgrywają istotną rolę w regulacji metabolizmu, dlatego dieta SIRT może pomóc w zapobieganiu chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca typu 2 czy otyłość.
  • Przeciwdziałanie procesom starzenia – aktywacja sirtuin wspiera spowalnianie procesów starzenia się, co z kolei przynosi korzyści zdrowotne dla kobiet w różnym wieku.
  • Ochrona przed stanami zapalnymi – sirtuiny wpływają na regulację procesów zapalnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób z nimi związanych.

Badania naukowe potwierdzające skuteczność diety SIRT

Badania naukowe nad dietą SIRT są jeszcze na wczesnym etapie. Na potrzeby napisania książki promującej ten model żywienia Aidan Goggins i Glen Matten przeprowadzili badania na grupie 39 osób. Pierwszy tydzień restrykcyjnej diety i treningów przyniósł u wszystkich redukcję masy ciała o nawet 3,2 kg bez spadku objętości masy mięśniowej.

Nie ma jak dotąd innych wiarygodnych badań, które czyniłby dietę SIRT lepszą niż inne sposoby żywienia powodujące szybkie chudnięcie. Wiele jednak wskazuje na to, że może mieć ona wymiernie korzystny wpływ na zdrowie ze względu na wysoką zawartość produktów obfitujących w antyoksydanty. Niemniej potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te przypuszczenia.

Czy dieta SIRT jest odpowiednia dla każdej kobiety?

Dieta SIRT może być odpowiednia dla wielu kobiet, zwłaszcza tych, które chcą schudnąć lub poprawić swoje zdrowie metaboliczne. Jednak przed wprowadzeniem nowego sposobu żywienia, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. To szczególnie ważne, jeśli zmagasz się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi.

Potencjalne skutki uboczne diety SIRT

Podobnie jak w przypadku większości diet, dieta SIRT może wiązać się z pewnymi potencjalnymi skutkami ubocznymi. Ograniczenie kalorii może prowadzić do uczucia głodu i zmęczenia, a także do bólu głowy czy nudności. Warto również pamiętać, że dieta SIRT nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jak zacząć dietę SIRT?

Przed rozpoczęciem stosowania diety SIRT skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że ten sposób żywienia jest dla Ciebie odpowiedni. Wykonaj też podstawowe badania krwi, które dadzą specjaliście lepszy wgląd w ogólną kondycję Twojego organizmu.

Aby wytrwać w pierwszym tygodniu niskokalorycznej diety, zaplanuj posiłki zgodnie z zasadami diety SIRT i zamów wszystkie potrzebne składniki. Wyrzuć natomiast przekąski i produkty niedopuszczalne, aby w przypływie gorszego samopoczucia czy zmęczenia nie sięgnąć po nie dla poprawy nastroju. Zamiast tego zaplanuj aktywność ruchową, która stymuluje produkcję endorfin w mózgu.

Badania, które warto wykonać:

Bibliografia

  1. B. Kleine-Gunk, A. Cavelius, T. Dusy, Dieta sirtuinowa, Wydawnictwo Esteri, Wrocław 2018.
  2. Z. Frydzińska, A. Owczarek, K. Winiarska, Sirtuiny i ich rola w regulacji metabolizmu, „Postępy Biochemii” 2019, nr 65(1), s. 31–40.
  3. K. Siedlecka, W. Bogusławski, Sirtuiny – enzymy długowieczności?, „Gerontologia Polska” 2005, t. 13, nr 3, s. 147–152.
  4. M. Wiercińska, D. Rosołowska-Huszcz, Naturalne i syntetyczne modulatory aktywności sirtuin, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2017, t. 66, nr 3(316), s. 365–377.