Jak istotnym narządem w organizmie człowieka jest trzustka? Dlaczego powinniśmy ją badać i jakie są wskazania do przeprowadzenia diagnostyki trzustki? O tym przeczytacie w poniższym artykule oraz dowiecie się, w jaki sposób interpretować wyniki profilu trzustki.

Funkcje trzustki

Trzustka odpowiedzialna jest w głównej mierze za wydzielanie enzymów trawiennych oraz wytwarzanie hormonów takich jak insulina, glukagon i somatostatyna. Hormony te, produkowane są w komórkach Langerhansa, których jest w trzustce aż ponad milion. Są one podzielone na 3 rodzaje: Alfa- produkują glukagon, Beta- wytwarzają insulinę i Delta- produkują somatostatynę, Komórki Alfa i Beta pozwalają zachować prawidłowy poziom glukozy w organizmie, natomiast komórki Delta regulują prawidłowe wydzielanie insuliny oraz glukagonu. Kolejną istotną rolą trzustki jest wytwarzanie soku trzustkowego odpowiedzialnego za prawidłowe trawienie węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Sok trzustkowy rozpoczyna swoją pracę w jelicie grubym, gdzie odbywa się proces trawienia składników pokarmowych. Dziennie trzustka produkuje około dwóch litrów tegoż soku.

Dbaj o trzustkę – 3 porady

Choroby trzustki

Trzustka w początkowej fazie choroby, nie stwarza żadnego dyskomfortu. Często pacjenci dowiadują się o problemach z trzustką- przypadkiem, w trakcie badań oraz podczas diagnozowania innej dolegliwości. Do najczęściej spotykanych chorób trzustki zaliczyć możemy:
– torbiel trzustki
– zapalenie trzustki
-nowotwór trzustki
-kamica trzustki
Ból trzustki nie zawsze jednak musi oznaczać chorobę. Może być wynikiem przejedzenia, nieprawidłowej diety, nadużywania alkoholu lub może być spowodowany używaniem moczopędnych, lub przeciwpadaczkowych leków. Dolegliwości bólowe trzustki mogą być również wynikiem urazu brzucha lub mogą być efektem infekcji wirusowej. Przewlekły ból trzustki oraz silny, promieniujący do pleców, może sygnalizować chorobę. Warto w takim przypadku wykonać badanie krwi i zbadać poziom amylazy.

Badania w kierunku chorób trzustki

Ból podbrzusza

Amylaza i jej poziom

Amylaza jest enzymem wytwarzanym przez trzustkę. Jego zadaniem jest rozkład wielocukrów na monocukry, które wchłaniane są do układu trawiennego. Amylazę bada się w dwojaki sposób. Z krwi oraz z moczu. Takie badanie można wykonać w dowolnym punkcie diagnostyki laboratoryjnej. Wynik poziomu amylazy powinien zinterpretować lekarz, bowiem zależy on od wielu czynników, np. wieku czy używanych leków. Niemniej jednak przyjmuje się, iż, poziom amylazy we krwi wyższy niż 1150U\L świadczyć może o ostrym stanie zapalnym trzustki, natomiast poziom amylazy o wartości od 575 U\L do 1150 U\L może być wynikiem kamicy trzustkowej czy wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Kiedy poziom amylazy jest za niski, może sygnalizować uszkodzoną wątrobę lub nawet poważne uszkodzenie trzustki. Prawidłowy poziom amylazy we krwi wynosi od 25 do 125 U\L a u osób, które mają powyżej 70-u lat, 20-160 U\L.

Znaczenie poziomu lipazy trzustkowej

Hormony – czym są i jak działają? Jakie mają znaczenie dla organizmu?