W organizmie człowieka jednym z małych lecz niezwykle istotnych narządów jest trzustka. Za co jest odpowiedzialna i w jaki sposób o nią dbać- dowiemy się w poniższym artykule.

Trzustka często jest zaniedbywanym elementem ludzkiego organizmu a szkoda gdyż pełni bardzo ważną funkcję w całym systemie trawiennym człowieka.

Rola trzustki

Narząd ten odpowiedzialny jest za produkowanie enzymów trawiennych, dzięki którym prawidłowo trawimy jedzenie. Bez niej, niemożliwością byłoby strawienie pokarmu. Dodatkowo trzustka wytwarza hormony które uwalniane są w sposób bezpośredni do układu krwionośnego. Hormony tworzone są w trzustkowych wyspach Langerhansa i w głównej mierze są to komórki produkujące amylinę i insulinę. Za co odpowiedzialne są hormony wydzielane przez trzustkę? Insulina bierze udział w przemianie cukrów, białek i tłuszczów oraz zmniejsza działanie hormonów tarczycy i glukokortykosteroidów. Amylina natomiast sprawia, iż żołądek opróżnia się wolniej, kontroluje wchłanianie pokarmu i stabilizuje tempo wchłaniania z jelita cienkiego glukozy.

Czego trzustka nie lubi

Jak  każdy z organów ludzkiego organizmu, trzustka źle reaguje na nieodpowiednią dietę, nikotynę i alkohol. Spożywanie tłustych dań, palenie papierosów i picie alkoholu mogą doprowadzić do dysfunkcji trzustki a przy tym do wielu chorób, między innymi zapalenia trzustki czy cukrzycy a nawet nowotworu trzustki.

Jak dbać o trzustkę

  1. Trzustka lubi naturalne jedzenie, w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Lekkostrawna dieta zawierająca wiele mikroelementów, z pewnością da trzustce odpocząć. Również delikatne, gotowane i przede wszystkim świeże posiłki pomagają trzustce. Przykładowe menu możemy znaleźć tutaj.
  2. Trzustka lubi przyprawy takie jak kardamon, kolendra, goździki, pietruszka czy cynamon. Miło widziane na stole są także suszone pestki np. dyni czy słonecznika i nasiona. W diecie nie powinno zabraknąć świeżo tłoczonych na zimno olejów a także warzyw kapustnych! Badania wykazały, iż warzywa te mają działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Trzustka lubi także suszone owoce.
  3.  Naturalnym sposobem dbania o trzustkę są zioła. Króluje tu zioło o nazwie ostropest plamisty, który ma dobroczynne działanie na cały układ trawienny oraz nagietek, werbena czy mięta. Picie ziołowej herbatki po posiłku, z pewnością wspomoże pracę trzustki.

Specjaliści twierdzą, że pomocne jest oczyszczanie trzustki. Powinno się je wykonywać kilka razy w życiu lecz po odpowiednim przygotowaniu organizmu do tego procesu. Oczyszczanie trzustki przeprowadza się za pomocą naparu z ziół i wywarów z warzyw np. fasoli.  

Diagnostyka chorób trzustki – amylaza we krwi

Badania w kierunku chorób trzustki

Znaczenie poziomu lipazy trzustkowej

Ból podbrzusza

Hormony – czym są i jak działają? Jakie mają znaczenie dla organizmu?