Tarczyca to jeden z niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narządów. Wciąż jeszcze wiele osób nie docenia jej roli i nie wie jak dbać o jej zdrowie. To błąd. Wydzielane przez tarczycę hormony odpowiadają bowiem za nasz metabolizm i aktywność życiową. Co więcej, chora tarczyca nie boli, w związku z tym z problemami pojawiamy się u lekarza zbyt późno.
Podpowiadamy, w jaki sposób każdy z nas może dbać o swoją tarczycę. Więcej cennych informacji możemy znaleźć także na stronie akademii witalności.

Nie unikaj słońca

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał o tym, że warto unikać słońca. Tymczasem to nie do końca prawda. Choć jego nadmiar może być szkodliwy tak naprawdę promienie słoneczne są nam niezbędne. Wystarczy codziennie przez 15 minut poddawać się ekspozycji słońca by nasz organizm wytworzył niezbędną dla niego dawkę witaminy D. Ta zaś ma pozytywny wpływ również na funkcjonowanie tarczycy.

Jod – przyjaciel tarczycy

Jod to substancja, która jest wprost niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszej tarczycy. Niestety, często o tym zapominamy, przez co cierpimy na poważne niedobory jodu. Jak możemy sobie z nimi radzić? Przede wszystkim warto przyjrzeć się swojej diecie. Nie powinno zabraknąć w niej ryb, owoców morza, masła krów, które pasą się trawą oraz jaj kur z wolnego wybiegu. Korzystnie wpływają także spacery nad morzem oraz… wmasowywanie w skórę niewielkiej kropli jodyny.

Nie dla chemikaliów

Wpływ substancji chemicznych, z którymi stykamy się na co dzień, na naszą tarczycę jest katastrofalny. Warto zdać sobie z tego sprawę. Szkodzą nam zarówno kosmetyki, których używamy do pielęgnacji ciała, jak i środki chemiczne, dzięki którym utrzymujemy czystość w domu. Wszystkie one zawierają bowiem substancje, które są wchłaniane przez naszą skórę i szkodzą tarczycy. Co więc należy zrobić? Zamienić preparaty te na naturalne kosmetyki i środki myjące.

Magnez i selen

Magnez i selen to dwa pierwiastki, których nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Zapewniają one bowiem prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gdzie ich szukać? Selen i magnez znajdziemy między innymi w orzechach. Warto również jeść awokado, pestki dyni oraz banany. Selen znajdziemy zaś w ciemnym ryżu, jajkach i nasionach słonecznika.

Pożegnanie z cukrem

Cukier to kolejna przyczyna problemów z tarczycą i zwolnionym metabolizmem. Jeśli więc zależy nam na zdrowiu tarczycy zadbajmy o to, by wyeliminować z diety wysoko przetworzone produkty pełne węglowodanów oraz słodycze.

Usunięcie tarczycy – jakie badania należy zrobić, jakie są skutki

Jakie badania na tarczycę?

Co może wskazywać na zaburzoną pracę tarczycy, czym grozi i jakie badania należy wykonać?

Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy, jakie badania należy zrobić?

Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy