Wiele przyszłych mam obawia się podróżowania samolotem. Jak się jednak okazuje, ten środek transportu jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych, o ile ciąża przebiega bez komplikacji. Za najlepszy okres do latania uważa się 2. trymestr, a 34. tydzień jest często określany jako moment, w którym trzeba odpuścić podniebne podróże. Podpowiadamy, jak przygotować się do lotu w czasie ciąży.

Czy w ciąży można latać samolotem?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy konieczna staje się zmiana wielu nawyków – trzeba ograniczyć spożywanie niektórych potraw, całkowicie zrezygnować z używek czy zamienić ryzykowne sporty na mniej wymagające aktywności. Podróżowanie to jedna z tych sfer, która również budzi wątpliwości przyszłych mam. Jeśli spodziewasz się dziecka i zastanawiasz, czy w ciąży można latać samolotem, odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Lot samolotem w fizjologicznej, niezagrożonej ciąży nie niesie za sobą ryzyka powikłań zdrowotnych. Często okazuje się też bezpieczniejszy niż np. długa jazda autokarem, która wiąże się z unieruchomieniem na kilka godzin. Nie ma dowodów na to, że promieniowanie obecne podczas lotu czy zmieniające się ciśnienie w kabinie mają negatywny wpływ na przebieg ciąży. Ryzyko urazu w czasie turbulencji jest niewielkie, jeśli korzystasz z pasów bezpieczeństwa, które są wygodne i możliwe do wyregulowania w taki sposób, aby nie uciskały ciążowego brzucha.

Kiedy nie można latać samolotem w czasie ciąży?

Istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Pierwszym i podstawowym przeciwwskazaniem do lotu samolotem jest ciąża, w której pojawiają się jakiekolwiek komplikacje zdrowotne. Kobiety w ciąży zagrożonej poronieniem często muszą ograniczyć swoją aktywność do minimum i pozostawać pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego, ściśle stosując się do jego zaleceń. 

Drugie ograniczenie stanowi polityka linii lotniczych. Każdy przewoźnik ma swój regulamin, w którym dokładnie określa, do którego tygodnia ciąży i pod jakimi warunkami można podróżować. Na przykład Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają podróże do 32. tygodnia bez dodatkowych zaświadczeń. Natomiast po tym czasie ciężarna może wejść na pokład jedynie z aktualnym zaświadczeniem od lekarza. Taki dokument jest ważny przez 14 dni od momentu wystawienia. Regulaminy prywatnych linii lotniczych są w tej kwestii bardziej rygorystyczne. Np. Wizzair dopuszcza podróżowanie do 28. tygodnia bez zaświadczenia lekarskiego, między 28. a 34. tygodniem wymaga dokumentu od lekarza, natomiast po 34. tygodniu kobieta w ciąży nie wejdzie na pokład. 

Migrena w ciąży – jakie są jej przyczyny, czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?

Latanie samolotem w ciąży – najważniejsze zasady

Warto więc krótko podsumować, jakie są najważniejsze zasady podróżowania samolotem w ciąży. Aby bezpiecznie skorzystać z tego środka transportu w tym szczególnym czasie:

  1. Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Zapytaj, czy w Twoim przypadku występują jakiekolwiek przeciwwskazania, aby odbyć podróż samolotem. Jego zdanie ma tutaj decydujące znaczenie. Od ginekologa otrzymasz także dokładne zalecenia związane z przygotowaniem się do podróży.
  2. Podróżuj w 2. trymestrze. Lot na początkowym etapie oczekiwania na dziecko będzie niekomfortowy z powodu wielu dolegliwości, wśród których należy wymienić nudności czy wymioty. Trzeci trymestr to okres, kiedy większość przewoźników pozwoli Ci wejść na pokład tylko na określonych zasadach. Jednak z punktu widzenia fizjologii nie jest to dobry czas na podróż ze względu na trudy zaawansowanej ciąży: częste wizyty w toalecie, pojawianie się skurczy przepowiadających, bóle kręgosłupa czy ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia akcji porodowej.

Bardzo ważnym przeciwwskazaniem do lotu jest ryzyko wystąpienia powikłań o charakterze zakrzepowo-zatorowych. To dysfunkcja układu krwionośnego, która objawia się wyraźnymi obrzękami kończyn dolnych, dusznościami i bólem w klatce piersiowej. Kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka powstawania zakrzepicy, która stanowi zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka. Aby kontrolować stan swojego zdrowia, regularnie rób badania dla kobiet w ciąży.

Co może powodować skurcze łydek w ciąży i jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Jak długi może być lot w ciąży?

Lekarze rekomendują, aby kobiety w ciąży nie podróżowały samolotem dłużej niż 3–4 godziny. Podróże do egzotycznych krajów (np. do Azji) trwają nawet 12 godzin i zwiększają ryzyko pojawienia się uciążliwych dolegliwości ciążowych. Trzeba również dodać, że wycieczki na drugą półkulę nie są wskazane także z innych względów, takich jak zmiana strefy czasowej, klimatu, diety oraz flory bakteryjnej występującej w wodzie. Ważnym argumentem, aby przełożyć długie podróże na później, będzie także ograniczony dostęp do opieki ginekologiczno-położniczej oraz brak kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Jak przygotować się do lotu w ciąży?

Każda osoba, która wybiera się w podróż samolotem, musi sprawdzić, czy waga jej bagażu nie przekracza dopuszczalnej wartości, i upewnić się, czy w walizce nie ma przedmiotów, których nie powinno się przewozić, np. dezodorantów w sprayu czy ostrych narzędzi. Check lista dla kobiet w ciąży będzie nieco dłuższa. W Twojej walizce powinny się znaleźć: karta przebiegu ciąży, zaświadczenie od lekarza (jeśli linia lotnicza go wymaga), a także prywatne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni jej niezbędną pomoc medyczną w kraju, do którego podróżuje. Do bagażu podręcznego warto zapakować zdrową przekąskę oraz butelkę wody mineralnej, w którą będzie można zaopatrzyć się już po kontroli bezpieczeństwa.

Krzywa cukrowa – czym jest badanie i po co jest wykonywane?

O czym powinna pamiętać przyszła mama w trakcie lotu?

Przed przejściem przez strefę kontroli bezpieczeństwa poinformuj o ciąży – bramki nie powinny być szkodliwe dla Twojego zdrowia, jednak pracownicy ochrony zdecydują, czy będziesz musiała przez nie przechodzić. W trakcie lotu miej zapięte pasy, aby zminimalizować ryzyko urazu w czasie turbulencji i od czasu do czasu zrób sobie krótki „spacer” po kabinie. Warto również zająć miejsce od strony korytarza, które daje swobodę przemieszczania się.

Planujesz podróże z niemowlęciem? Sprawdź, jakie są najwygodniejsze pozycje do karmienia.

Pierwsze objawy ciąży

Alergia w ciąży – czym się objawia i jak ją leczyć?

Bibliografia

  1. N. Gacka-Dressler, Ciąża fit, Wydawnictwo Dragon, Warszawa 2020.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.