Dostrzegasz białe plamki na paznokciach i zastanawiasz się, co mogą oznaczać? Przyczyn tego problemu może być wiele – od mechanicznych uszkodzeń i nieprawidłowo wykonanej hybrydy aż do poważnych schorzeń, takich jak niedokrwistość, marskość wątroby czy nawet niewydolność serca. Jednak najczęściej winowajcą okazuje się niedobór witamin i minerałów. Zachowaj czujność i sprawdź, co zrobić, gdy na Twoich paznokciach pojawią się zmiany.

Paznokieć – z czego się składa i jak powinien wyglądać u zdrowej osoby?

Paznokcie to zrogowaciałe wytwory żywych komórek skóry, których głównym zadaniem jest ochrona palców przed urazami oraz wyostrzenie zmysłu dotyku. Gdy je malujesz lub obcinasz, zapewne nie zdajesz sobie sprawy, z jak wielu elementów się składają. Są to:

 • płytka paznokcia – czyli jego widoczna część;
 • łożysko paznokcia – skóra znajdująca się pod płytką;
 • naskórek – tkanka zachodząca na płytkę;
 • fałdy paznokciowe – elementy skóry, które podtrzymują paznokieć i otaczają go z trzech stron;
 • obłąka – biały półksiężyc u podstawy paznokcia;
 • macierz – ukryta część pod naskórkiem paznokcia.

Głównym budulcem tego naturalnego elementu palców u rąk i nóg jest keratyna, czyli utwardzone białko, które powstaje w procesie rogowacenia naskórka i odpowiada również za powstawanie łodygi włosa. Paznokcie są – podobnie jak włosy – wizytówką człowieka, ale ich kondycja to także ważna informacja na temat stanu zdrowia. U zdrowej osoby zazwyczaj mają jasny, bladoróżowy kolor, równą, twardą powierzchnię i są odporne na niewielkie urazy. Jeśli zmieniają one kolor, pojawiają się na nich wykwity lub inne nietypowe zmiany, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub dermatologa i wykonaj niezbędne badania. 

Ceramidy – co to takiego i dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Białe plamki na paznokciach – co to takiego?

Białe plamki na paznokciach to jedna z najczęściej występujących zmian w obrębie tej niewielkiej, ale istotnej partii ciała. Wykwity te przybierają różne kształty – kropek, większych plam, nalotu czy nietypowo wyglądających linii przebiegających wzdłuż lub w poprzek płytki paznokciowej.

W literaturze fachowej problem ten określa się jako leukonychię, czyli bielactwo paznokci zwane potocznie „kwitnieniem”. Specjaliści wyróżniają różne rodzaje tej zmiany ze względu na jej położenie: leukonychia prawdziwa dotyczy macierzy paznokcia, leukonychia pozorna powstaje w tkankach podpaznokciowych, natomiast w przypadku pseudoleukonychii białe wykwity pojawiają się na płytce paznokciowej.

Białe plamki na paznokciach – co oznaczają?

Białe plamki na paznokciach mogą mieć różne przyczyny. W większości przypadków wykwity to informacja, że Twój organizm cierpi na brak witamin (awitaminozę) i składników mineralnych. Zmiany mogą być też efektem mikrourazów czy mało estetycznego nawyku obgryzania paznokci lub skórek. Białe kropki na płytce paznokciowej pojawiają się również po nieprawidłowo przeprowadzonym manikiurze hybrydowym. Zabiegi tego rodzaju mogą uszkodzić macierz paznokcia, a niekorzystne dla wyglądu i zdrowia samego paznokcia jest też zbyt intensywne wycinanie skórek. 

Ponadto za powstawanie białych plamek mogą odpowiadać takie czynniki jak:

 • stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji – mowa tu w szczególności o kiepskiej jakości lakierach i detergentach;
 • zatrucie metalami ciężkimi – wprawne oko lekarza jest w stanie stwierdzić, że białe pasma na paznokciu to jeden z objawów zatrucia talem czy arszenikiem;
 • chemioterapia;
 • grzybica paznokci objawiająca się często jasnymi przebarwieniami;
 • choroby: niewydolność nerek, marskość wątroby, niedokrwistość, niewydolność serca, bielactwo czy łysienie plackowate.

W niektórych przypadkach białe plamki mogą mieć podłoże genetyczne i są po prostu defektem estetycznym, który nie ma wpływu na zdrowie.

Sprawdź, jakie warto zrobić badania przy niedoborach witamin i minerałów!

Białe plamy na paznokciach – jakich witamin brakuje?

Biały nalot na paznokciach to znak, że warto przyjrzeć się swoim nawykom dietetycznym. Wykwity pojawiające się na paznokciach najczęściej świadczą o niedoborze białka oraz witamin A, C lub E i z grupy B. Białe kropki mogą być również efektem niedoboru czy „przedawkowania” niektórych składników mineralnych, np. wapnia. Nie bez znaczenia jest również poziom innych pierwiastków, takich jak magnez, żelazo, cynk, krzem i potas.

Sprawdź, jakie jeszcze mogą być objawy niedoboru witamin, i zbadaj poziom tych składników w swoim organizmie, aby ustalić plan żywienia, który pozytywnie wpłynie na kondycję Twoich paznokci. 

Awitaminoza – jakie są przyczyny niedoboru witamin i jak go rozpoznać?

Białe plamki na paznokciach u dziecka – skąd się biorą? Co robić?

Białe kropki na paznokciach mogą pojawić się także u niemowląt i starszych dzieci. Płytka paznokciowa u dziecka jest delikatna i z tego powodu bardziej podatna na różnego rodzaju urazy. Przebarwienia mogą być również efektem przypadkowego przytrzaśnięcia palca, nadmiernego ssania kciuka czy nawyku obgryzania skórek i paznokci. Pamiętaj, że wygląd włosów i paznokci to – bez względu na wiek – bardzo ważna informacja o stanie zdrowia, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących zmian udaj się z dzieckiem do pediatry i zgłoś się na zlecone badania krwi.

Białe plamki na paznokciach – jak je zlikwidować?

Aby pozbyć się przebarwień w postaci białych plamek na paznokciach, przede wszystkim zrób odpowiednie badania, aby poznać przyczynę problemu. Jeśli stoi za nim poważna choroba, drogą do wyeliminowania nieestetycznych zmian będzie leczenie przyczynowe. Sprawdź poziom witamin i składników mineralnych w swoim organizmie – to badanie będzie punktem wyjścia do zweryfikowania nawyków dietetycznych i wdrożenia ewentualnej suplementacji.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, wybieraj dobrej jakości kosmetyki, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Manikiur hybrydowy wykonuj tylko w sprawdzonym salonie i wyeliminuj takie nawyki jak nadmierne wycinanie skórek czy obgryzanie paznokci. 

Adipocyty – czym są, działanie i wpływ na zdrowie

Co powoduje pojawianie się aft w jamie ustnej?

Bibliografia

 1. R. Maleszka i in., Choroby paznokci. Praktyczny poradnik, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
 3. S. Gregoriou i in., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10163/8663 [dostęp 08.2022].
 4. P. Nockowski i in., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-2.pdf [dostęp 08.2022].