Każdy, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem, uważnie obserwuje swój organizm. Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, zazwyczaj szybko poszukujemy pomocy lekarza. Czasem jednak z naszym organizmem dzieje się coś, czego nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać. Przykładem takiego zjawiska może być dziwne uczucie w głowie, przez niektórych określane jako “odlot”. Czym jest? Jakie są jego przyczyny i co możemy zrobić, by uniknąć tego nieprzyjemnego uczucia? Sprawdźmy.

Odlot, czyli co?

Zacznijmy od zdefiniowania problemu, o jakim mówimy. Wspomniane dziwne uczucie w głowie może przybierać różne oblicza – od zawrotów i utraty koordynacji ruchowej, poprzez zaburzenia wzroku aż po uczucie “przelewania się w głowie” czy poczucie utraty panowania nad ciałem. Każdy z nas może przeżywać je nieco inaczej. Zazwyczaj, wspomniany przez nas odlot trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund, po czym mija samoistnie. Nie towarzyszą mu najczęściej dolegliwości bólowe.

Nerwica lękowa

Jeśli wspomniane wyżej objawy pojawiają się w sytuacjach stresowych lub też żyjesz w ciągłym napięciu i stresie, dziwne uczucie w głowie może okazać się objawem zwiastującym nerwicę lękową. Aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie tego problemu warto jednakże wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, by wykluczyć inne schorzenia. Dopiero wówczas warto szukać pomocy psychologicznej oraz zastanowić się nad stosowaniem leków uspokajających.

Anemia

Bardzo często uczucie dziwnego kołysania, przelewania się w głowie połączone z zawrotami pojawia się u osób, które mają problemy z anemią. Niski poziom hemoglobiny sprawia bowiem, że organizm nie jest odpowiednio dotleniony, co może dawać takie właśnie objawy. Dlatego też warto wykonywać podstawowe badania krwi przynajmniej raz do roku. Dobra wiadomość jest taka, że walka z anemią jest w większości przypadków skuteczna, choć może trwać dość długo.

Problemy z kręgosłupem

Czasem zdarza się tak, że dziwne uczucie w głowie towarzyszy osobom, które mają problemy z kręgosłupem na odcinku szyjnym. Nie zapominajmy o tym, że to właśnie w nim znajdują się wszystkie najważniejsze nerwy docierające do naszego mózgu. Tymczasem szyjny odcinek kręgosłupa często ulega zwyrodnieniom. Jeśli uczuciu “odlotu” towarzyszą pojawiające się bóle i sztywność karku może to oznaczać, że to właśnie zwyrodnienie kręgosłupa jest przyczyną naszych problemów.

Padaczka

Bardzo wiele osób kojarzy napady epilepsji z intensywnymi drgawkami czy całkowitą utratą świadomości. Tymczasem nie u wszystkich osób choroba ta daje aż tak widoczne objawy. Czasami zdarza się bowiem, że ataki są słabe i mają właśnie postać chwilowego “odlotu” połączonego z dziwnym uczuciem w głowie. Aby potwierdzić lub wyeliminować ten rodzaj schorzenia konieczne jest wykonanie badania EEG, na które skierować może nas lekarz pierwszego kontaktu.

Problemy z układem krążenia

One również mogą przyczyniać się do powstawania uczucia odlotu w głowie. Miażdżyca, wysokie ciśnienie czy arytmia – wszystkie te schorzenia pośrednio przyczyniają się do tego, że nasz mózg nie jest dobrze dotleniony, co może powodować powstawanie dziwnych objawów. Dlatego też warto dokładnie obserwować swój organizm czy poza wspomnianym uczuciem odlotu nie pojawiają się inne, niepokojące sygnały.

Podsumowując, uczucie “odlotu” w głowie może oznaczać szereg problemów, zarówno na tle fizycznym, jak i nerwowym. Warto więc pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć nawet takich z pozoru niegroźnych objawów i szukać pomocy lekarskiej. Wykonanie podstawowych badań oraz wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia.

Nietypowy ból głowy

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Gula w gardle

Dziwne bicie serca

Częste bóle głowy – jakie mogą być jego przyczyny?