Zauważyłeś na pupie niemowlaka drobne, czerwone krostki? Jak zdecydowana większość rodziców z pewnością chcesz jak najszybciej ustalić, co dolega maluchowi. Problem ten może mieć wiele przyczyn – błędy w codziennej pielęgnacji, alergie, choroby wirusowe czy schorzenia dermatologiczne o wrodzonym podłożu. Sprawdź, jak poradzić sobie z czerwoną wysypką u niemowlaka i jakie badania zrobić, aby poznać jej przyczynę!

Co może oznaczać czerwona wysypka u dzieci?

Wysypka to dolegliwość, która często dopada dzieci i spędza sen z powiek ich rodzicom, którzy uważnie przyglądają się grudkom, drobnym krostkom lub plamkom i dzwonią do swojego pediatry. Wykwity skórne – a tym w istocie jest każda wysypka – najczęściej mają kolor czerwony, przyjmują różnorodną postać i mogą mieć wiele przyczyn. Zanim zaczniesz podejrzewać poważną chorobę u swojego dziecka, udaj się do lekarza i zrób odpowiednie badania, bo być może czerwone krostki to wynik:

 • nieprawidłowej pielęgnacji – być może zbyt często kąpiesz dziecko, przez co jego skóra staje się bardziej sucha i skłonna do różnego rodzaju podrażnień albo używasz nieodpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji;
 • alergiiczerwone plamy na ciele dziecka mogą świadczyć o reakcji alergicznej – w przypadku niemowląt jest to częsta reakcja na alergeny zawarte w pożywieniu, np. białko mleka krowiego, białko jaja kurzego czy gluten. Wysypce często towarzyszy świąd, który sprawia, że maluch może stać się marudny;
 • zakażeń wirusowych lub bakteryjnych – czerwona wysypka to jeden z pierwszych objawów infekcji wirusowej takiej jak: ospa wietrzna, odra, różyczka, rumień zakaźny lub „trzydniówka”. W przypadku tego rodzaju chorób wysypka raczej nie ogranicza się do konkretnej partii ciała, ale występuje w wielu miejscach.

O czym może świadczyć czerwona wysypka na pupie niemowlaka?

Czerwona wysypka na pupie niemowlaka to dość częsta przypadłość – jeśli to niewielkie krostki, które przypominają pęcherzyki, można stwierdzić, że są to potówki. Jak sama nazwa wskazuje, dziecko może nabawić się ich wtedy, gdy nadmiernie się poci, np. gdy na dworze jest bardzo gorąco lub jest ubrane niestosownie do pogody. Potówki na pupie niemowlaka mogą świadczyć o tym, że materiał, z jakiego wykonane są pieluchy i ubranka, niezbyt dobrze przepuszcza powietrze lub dziecko ma na sobie zbyt wiele warstw. Jeśli wysypka ma postać bąbli (pokrzywki), bywa oznaką nadwrażliwości na zimno i gwałtowny spadek temperatury.

Czerwona wysypka na pupie może być objawem alergii. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie uczula Twoje dziecko, sięgnij po pakiet badań dla alergików, dzięki któremu ustalisz przyczyny alergii i będziesz wiedzieć, które produkty wykluczyć z diety lub jakich kosmetyków do pielęgnacji ciała unikać.

Gdy obawiasz się, że czerwone krostki na pupie to objaw ospy lub odry, zwróć uwagę na inne symptomy – w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym lub wirusowym wykwity skórne nie pojawiają się tylko na jednym obszarze ciała. Przy podejrzeniu ospy wietrznej krostki pojawiłyby się najpierw na plecach, klatce piersiowej i twarzy, a dopiero potem rozprzestrzeniły się na inne obszary. Sprawdź, o czym jeszcze może świadczyć wysypka na twarzy (brak linku w CG).

Obawiasz się, że czerwona wysypka na pośladkach może być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS)? Skonsultuj swoje podejrzenia z dermatologiem, jednak pamiętaj, że charakterystycznym objawem egzemy jest przede wszystkim sucha skóra, która ma tendencję do łuszczenia się. Na ciele występują wtedy czerwone plamy, które są nieco większe niż krostki, a miejsce ich występowania to przede wszystkim twarz, okolice uszu, zgięcia kończyn czy pachwiny.

Czy czerwona wysypka na pupie niemowlaka jest groźna?

O tym, czy czerwona wysypka na skórze niemowlaka jest groźna, decyduje jej przyczyna. Potówki czy pokrzywka to niegroźne zmiany, z którymi szybko sobie poradzisz, stosując odpowiednią pielęgnację. Jeśli przyczyną wysypki jest konkretna choroba, jej powikłania mogą mieć poważne skutki. Np. ospa wietrzna ma stosunkowo łagodny przebieg u dzieci, ale do jej rzadkich powikłań należą m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu. Wczesna diagnostyka chorób wirusowych i bakteryjnych to najlepszy sposób, aby uniknąć groźnych powikłań. 

Jak radzić sobie z wysypkami i podrażnieniami skóry u małych dzieci?

Nie każdej wysypki da się uniknąć, jednak istnieje wiele sposobów, aby łagodzić podrażnienia skóry u niemowląt i skutecznie im zapobiegać:

 • dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka, stosując oliwki i inne preparaty polecone przez lekarza;
 • unikaj długich kąpieli w bardzo ciepłej wodzie;
 • ubieraj dziecko stosownie do pogody, aby unikać zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia;
 • dobieraj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i pamiętaj, że indywidualne potrzeby znaczą więcej niż najlepsza reklama;
 • jeśli podejrzewasz reakcje alergiczne, szybko zrób testy, aby wiedzieć, na jakie czynniki nie powinno być narażone Twoje dziecko. Wystrzegaj się jednak profilaktycznego unikania alergenów, np. eliminacji białka mleka lub glutenu z diety na wszelki wypadek.

Oprócz tego dbaj o odporność dziecka – to właśnie ona pozwoli uniknąć chorób, które mogą stać się przyczyną wysypek i innych problematycznych zmian skórnych.

Badania, które warto wykonać:

 • e-pakiet dla dzieci – to badania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wykonaj je, gdy podejrzewasz u starszego dziecka zakażenie pasożytnicze, bakteryjne lub chcesz po prostu sprawdzić stan jego zdrowia;
 • e-pakiet alergiczny oddechowy – stanowi uzupełnienie dla podstawowego e-pakietu alergicznego, a wykonywane badania pomagają w diagnostyce alergii wziewnych;
 • e-pakiet badania na otyłość u dzieci – to zestaw badań przeznaczony dla dzieci o zbyt wysokiej masie ciała. Dzięki nim można ustalić przyczynę nadmiernego wzrostu wagi i ocenić ogólny stan zdrowia.

Biografia

 1. T. Lissauer i in., Pediatria, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
 2. H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020.
 3. T. Bryson, Dziecko od A do Z, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2023.
 4. E. Kuchar i in., Atlas wysypek u dzieci, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2023.