Skóra twarzy może przybierać czerwoną barwę z wielu powodów – od chwilowego rumieńca po objawy poważnych chorób. Niekiedy zaczerwienienie jest krótkotrwałe i wynika z emocji czy wysiłku fizycznego, innym razem może świadczyć o problemach zdrowotnych wymagających diagnostyki i leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny czerwonej twarzy i kiedy warto udać się do lekarza? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Nadreaktywność naczyń krwionośnych
Jedną z częstych przyczyn czerwonej twarzy jest nadreaktywność naczyń krwionośnych. To zjawisko polega na szybkim ich rozszerzaniu się pod wpływem bodźców, takich jak zmiana temperatury, stres czy spożywanie ostrych potraw.
Nadreaktywność naczyń może być związana z genetyką oraz ze stylem życia. Ponadto osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na rumieńce ze względu na lepiej widoczne naczynka krwionośne. Podobnie częściej pojawia się taka reakcja u tych, którzy mają cerę naczynkową, ponieważ jest ona również cieńsza i delikatniejsza.
Długotrwała ekspozycja na czynniki drażniące może prowadzić do przewlekłego zaczerwienienia twarzy. Przykładem reakcji skórnej na czynniki drażniące lub alergeny jest wyprysk kontaktowy, który objawia się zaczerwienieniem.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła choroba skóry, której charakterystycznymi objawami są rumień oraz poszerzone naczynia krwionośne na twarzy. Dotyczy głównie osób dorosłych, zwłaszcza kobiet o jasnej karnacji.
Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane, ale badania wskazują na wpływ czynników genetycznych, zaburzeń immunologicznych oraz obecności bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym.
Badanie z 2014 r. przeprowadzone przez naukowców z Second University of Naples i University of Salern we Włoszech wykazało, że infekcja Helicobacter pylori występowała częściej u pacjentów z trądzikiem różowatym niż w grupie kontrolnej. U 48,9% osób z tą skórną chorobą stwierdzono także obecność wspomnianych bakterii. Całkowite usunięcie patogenu z organizmu (eradykacja) prowadzi do znacznej poprawy objawów skórnych u pacjentów z trądzikiem różowatym [1].
Alergie skórne i kontaktowe zapalenie skóry
Czerwona twarz może być efektem reakcji alergicznej na kosmetyki, detergenty, żywność czy pyłki roślin. A kontaktowe zapalenie skóry, które temu towarzyszy, objawia się zwykle swędzeniem, pieczeniem i złuszczaniem naskórka.
Reakcje alergiczne są związane z nadwrażliwością układu odpornościowego, który błędnie identyfikuje nieszkodliwe substancje jako zagrożenie. Diagnostyka alergii obejmuje testy skórne oraz oznaczanie przeciwciał IgE we krwi.
Aby ograniczyć niepożądane reakcje skórne po zastosowaniu kosmetyków, warto zwracać uwagę na ich skład i unikać substancji potencjalnie drażniących, takich jak parabeny czy sztuczne barwniki.
Różyczka (Rubella)
Jedną z chorób zakaźnych, które mogą powodować zaczerwienienie twarzy, jest różyczka. To wirusowa infekcja, która objawia się drobną, czerwoną wysypką, gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do wad wrodzonych u płodu. Diagnostyka choroby polega na oznaczeniu przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki we krwi.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniu i jego powikłaniom jest szczepienie. Dzięki programom szczepień przypadki zachorowań znacznie spadły w wielu krajach. Jak wynika z danych w 2021 r., zapadalność na różyczkę spadła do 0,13 na 100 tys. osób, podczas gdy jeszcze rok wcześniej wynosiła 0,26 na 100 tys. w roku 2020 [2].
Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, która objawia się zaczerwienieniem, łuszczeniem oraz świądem, zwłaszcza w miejscach bogatych w gruczoły łojowe – na twarzy, owłosionej skórze głowy oraz w okolicach nosa.
Przyczyną choroby jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz obecność drożdżaków z rodzaju Malassezia, które wywołują stan zapalny skóry. Leczenie obejmuje stosowanie szamponów i kremów przeciwgrzybiczych oraz preparatów regulujących wydzielanie sebum.
Badania, które warto wykonać:
- e-Pakiet badania 1 trymestr ciąży – pakiet zawiera badania ujęte w standardzie okołoporodowym: morfologię krwi, kwas foliowy, witaminę B12, ferrytynę, mocz – badanie ogólne, grupę krwi, TSH, FT3, anty-TPO, anty-TG, glukozę, kiłę (Treponema pallidum) test przesiewowy, Toxoplasma gondii IgM, Toxoplasma gondii IgG, różyczkę (Rubella virus) IgM, różyczkę (Rubella virus) IgG, HIV Ag/Ab (Combo), HCV przeciwciała, CMV (Cytomegalovirus) IgM, CMV (Cytomegalovirus) IgG, parvowirus B19 IgG i IgM, witaminę D metabolit 25(OH).
- e-Pakiet alergiczny – pakiet badań zalecany do wykonania przez osoby będące w trakcie diagnostyki alergii lub planujące rozpoczęcie diagnostyki.
- e-Pakiet – monitorowanie leczenia trądziku – badania w pakiecie przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn zarówno przed rozpoczęciem leczenia preparatami z izotretynoiną, jak i w jego trakcie.
Bibliografia
- A.G. Gravina, A. Federico, E. Ruocco i in., Helicobacter pylori infection but not small intestinal bacterial overgrowth may play a pathogenic role in rosacea, „United European Gastroenterol Journal” 2015, nr 3(1), s. 17–24.
- J. Bogusz, I. Paradowska-Stankiewicz, Różyczka w Polsce w 2021 roku, „Przegląd Epidemiologiczny” 2023, nr 77(4), s. 482–488.