Na skurcze łydek w ciąży często skarżą się przyszłe mamy niezależnie od trymestru. Przyczyny tego stanu są różnorodne. Czasem to niedobory elektrolitów, a czasem efekt ucisku macicy na duże naczynia krwionośne biegnące w pachwinach. Sprawdź, co wywołuje skurcz łydki w ciąży i jak mu zaradzić!

Czym są skurcze łydek?

To powszechna dolegliwość, której istotą jest niespodziewane wyładowanie impulsów elektrycznych w obrębie zakończeń włókien nerwowych o funkcjach ruchowych. W efekcie zjawiska dochodzi do nagłej zmiany długości i siły napięcia danego mięśnia, w którym zaszło wyładowanie.

Skurcze łydek najczęściej możesz odczuwać w nocy, a oprócz tego, że pojawia się dyskomfort różnego natężenia w podudziu, to dodatkowo możesz zauważyć, że stopa tej samej nogi również wykonuje pewną pracę. Jest to związane z tym, że w łydce znajdują się mięśnie i ścięgna, które odpowiadają za ruchy stopy.

Skurcze łydek bywają wynikiem różnorodnych zaburzeń pracy organizmu stwarzających zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy lub jej dziecka.

Świąd łydek

Skurcze mięśni – o czym mogą świadczyć?

Dlaczego mam skurcze łydek w ciąży?

Skurcze łydek w ciąży w nocy może powodować wiele nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania ustroju kobiety. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia gospodarki elektrolitowej, zwłaszcza związanej z metabolizmem magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek w ciąży są najczęściej wynikiem niedoboru tych pierwiastków, ale zdarza się też, że za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada nadmiar fosforu.

Skurcze łydek w ciąży zdarzają się bez względu na zaawansowanie trymestru, dlatego już w pierwszych tygodniach wskazane są regularne kontrole morfologiczne. Umożliwiają one monitoring poziomu najważniejszych związków chemicznych, który w razie potrzeby można w szybki sposób skorygować np. dietą czy suplementacją. Wczesna diagnostyka pozwala uchronić przyszłą mamę i maluszka przed powikłaniami. W tym celu dobrze jest zdecydować się na pakiet dla kobiet w ciąży. Skupia się on na badaniu istotnych dla przebiegu ciąży parametrów, w tym deficytów żelaza czy kwasu foliowego.

Czy w ciąży można latać samolotem? Jakie są przeciwwskazania?

Pierwsze objawy ciąży

Skurcz łydek w ciąży z dużym brzuszkiem

Ryzyko pojawienia się skurczów łydek w ciąży jest tym większe, im bardziej zaokrąglony jest brzuszek. Fizjologia ciąży istotnie bowiem wpływa nie tylko na gospodarkę elektrolitów, ale jednocześnie na pracę i drożność naczyń krwionośnych w obszarze miednicy. Przybierający na obwodzie i ciężarze brzuch sprzyja uciskowi przez macicę na okoliczne nerwy i tętnice czy żyły w pachwinach zaopatrujących nogi.

Z tego powodu skurcze łydek na początku ciąży raczej się nie zdarzają. Problemy najczęściej pojawiają się w 2.–3. trymestrze, kiedy brzuszek powoduje kompresję nerwów znajdujących się w swojej najbliższej okolicy. Wywiera on ucisk, a nerwy i mięśnie poniżej miejsca ucisku pracują mniej efektywnie.

Podobnie ucisk na duże naczynia krwionośne oraz nerwy może wywołać długotrwałe siedzenie w niezmiennej pozycji, np. podczas podróży. Z tego powodu przed planowaniem wycieczki porozmawiaj z lekarzem na temat tego, czy można latać samolotem w ciąży i który trymestr jest do tego najbardziej bezpieczny.

Na skurcze w łydkach w ciąży narażone są zwłaszcza te kobiety, które przed ciążą zmagały się z żylakami lub leczyły się z powodu niewydolności żylnej. Jeśli skurcze pojawiają się nieregularnie, to zgłoś to lekarzowi, a na pewno udaj się na diagnostykę, jeśli skurcze łydki w ciąży mają bardzo intensywny przebieg. Silne skurcze mogą być objawem poważnych zaburzeń naczyniowych, np. skrzepu.

Co jeszcze może powodować skurcz w nodze w ciąży?

Bolesne skurcze łydek w ciąży możesz odczuć także z wielu innych powodów. Wśród czynników ryzyka wymienia się np. nieprawidłową dietę i złe nawodnienie organizmu. Również stosowanie pewnych leków zwiększa ryzyko pojawienia się skurczów.

Niebezpieczeństwo zwiększa też siedzący tryb życia, czyli niski poziom aktywności fizycznej w ciąży, brak ruchu. Jednocześnie nadmiar sportu czy innych zajęć ruchowych może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Sprzyja on bowiem powstawaniu skurczów łydek w ciąży z przemęczenia.

Alergia w ciąży – czym się objawia i jak ją leczyć?

Jak sobie radzić ze skurczami łydek w ciąży?

Aby dopasować odpowiednią metodę leczenia, należy ustalić, co powoduje skurcze łydek w ciąży w 1 trymestrze lub późniejszych. W tym celu, a także wtedy, gdy dokuczają Ci inne dolegliwości, np. migrena w ciąży, wskazane są badania laboratoryjne, takie jak morfologia. To szybkie testy, które dają szeroki obraz profilu stanu zdrowia. Możesz je wykonać na zlecenie lekarza w trakcie diagnostyki bądź w ramach profilaktyki.

Na skurcz łydki w nocy w ciąży doraźnie sprawdzi się wiele sposobów. Są nimi np. zabiegi, takie jak ćwiczenia i masaż. Za ich sprawą nie tylko złagodzisz przebieg skurczu, lecz także możesz zapobiec jego nawrotowi w przyszłości! W leczeniu skurczów łydki sprawdzają się też inne domowe sposoby!

Jak masować i ćwiczyć łydki w ciąży?

Skurcz łydki w ciąży może ustąpić, jeśli w trakcie jego trwania wykonasz ćwiczenie rozciągające. Może to sprawiać dyskomfort, gdyż skurcz łydki powoduje, że jest ona mocno napięta i boli, ale dzięki temu wbrew pozorom możesz odczuć ulgę! W chwili, kiedy czujesz skurcz, wyprostuj kolano i postaraj się przyciągnąć palce do góry. Możesz pomóc sobie ręką, ale jeśli nie dasz rady, nie rozciągaj nogi na siłę!

Masaż z kolei rozgrzewa i rozluźnia mięsień. Wykonuj głaskanie od dołu łydki w kierunku kolana. To pomaga też na odczuwany ból po skurczu łydki!

Czy można zażywać magnez w ciąży?

Jeśli Twój lekarz uzna to za stosowne, możesz suplementować niezbędne elektrolity. Nie może to jednak się odbyć bez kontroli laboratoryjnej. Tylko badania krwi mogą wykazać niewłaściwy poziom danego pierwiastka. Prawidłowa gospodarka elektrolitowa jest także ważna, jeśli planujesz karmienie noworodka piersią.

Bibliografia

  1. K. Adamczewska, N, Fuerst, Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Kultura Fizyczna” 2017, nr 16.
  2. J. Jaworek, Podstawy fizjologii medycznej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.
  3. Ł. Wojtyczek, Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2005, nr 1.