Ból w okolicy karku stanowi jedną z powszechnych dolegliwości kręgosłupa. Możesz jej doświadczyć w wyniku złej pozycji spania, w przebiegu niektórych chorób układu ruchu czy w innych okolicznościach. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego stanu i co robić, gdy boli kark.

Bóle w okolicy karku po przebudzeniu

Ból w okolicach karku nad ranem może stanowić następstwo nadwyrężenia układu kostno-stawowo-mięśniowego górnego odcinka pleców, spowodowanego niewłaściwą pozycją spania. Zmieniając pozycję w nocy, możesz ułożyć swoje ciało tak, że głowa jest zbyt mocno uniesiona, szyja nadmiernie skręcona czy barki podkurczone, a łopatki nadmiernie odstające. Taka nienaturalna pozycja odpoczynku sprzyja powstawaniu silnych napięć w okolicy karku, niekorzystnych dla tkanek miękkich i kostnych oraz chrząstek. Po obudzeniu się możesz odczuwać ból w karku podczas obracania głowy i innych ruchów.

Dolegliwościom sprzyja spanie na źle dobranej poduszce i materacu. Zbyt miękkie lub twarde niewłaściwie wspierają kręgosłup. Powodują nierównomierne rozłożenie napięcia mięśni, obciążają nie tylko stawy obręczy barkowej, ale i dolnego odcinka pleców, a nawet nóg.

Ból w karku – inne przyczyny

Na przeciążenia kręgosłupa sprzyjające powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości w okolicach karku wpływają różne czynniki środowiskowe. Niewłaściwy tryb życia, a zwłaszcza niewystarczająca ilość ruchu, jest jednym z nich. Deficyt aktywności fizycznej niekorzystnie oddziałuje na kości, stawy i mięśnie.

Na ból w okolicy karku Twój organizm jest bardziej narażony, jeśli wykonujesz pracę siedzącą, np. za biurkiem czy za kierownicą lub wymagającą długiego stania, szczególnie wtedy, jeśli nie troszczysz się o ergonomiczne warunki pracy, odpowiedni fotel, stół czy akcesoria ułatwiające przyjęcie i utrzymanie właściwej postawy, takie jak podnóżek. Przeciążeniom kręgosłupa sprzyja też otyłość. Zarówno bierność, jak i przeciążenia zwiększają ryzyko pojawienia się dodatkowych dolegliwości. Powszechny jest przede wszystkim ból w krzyżu.

Ból w okolicy karku i potylicy od kręgosłupa

Ból karku bywa związany z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi kręgosłupa na poziomie piersiowymi i szyjnym. W wyniku ubytków kostnych i chrzęstnych, przesuwania się krążków międzykręgowych (tzw. dysków) czy tworzenia się wyrośli kostnych (tzw. osteofitów) może dochodzić do zwężenia światła kanału kręgowego oraz uciśnięcia włókien nerwowych w nim biegnących. Zmiany zwyrodnieniowe, które wywołują ból w plecach na wysokości karku, mogą postępować w wyniku choroby i wywoływać m.in. sztywnienie karku i ból w klatce piersiowej. Uszkodzenia kręgów, chrząstek i dysków są także związane z wiekiem. To naturalny proces wynikający ze starzenia się organizmu i zużywania układu ruchu, na który każdy z nas jest narażony z biegiem lat.

Ból karku przy skręcaniu głowy w lewo

To powszechna dolegliwość pourazowa lewego ramienia. Stłuczenia, zwichnięcia lub złamania w okolicy barku po tej stronie (również łopatki i obojczyka) mogą powodować trudności w poruszaniu kończyną, ale i klatką piersiową.

Ból karku po prawej stronie bywa wynikiem przeciążeń potreningowych i zmęczenia wyczerpującą pracą fizyczną. Szczególnie niebezpieczne jest zbyt szybkie podnoszenie ciężarów (zła technika ćwiczenia) lub dźwiganie ciężaru na jednym ramieniu (np. ciężkiej torby z zakupami). Chcąc bezpiecznie uprawiać sport, zdecyduj się na pakiet badań dla aktywnych. Pomoże on ustalić kondycję Twojego organizmu oraz jego potrzeby. Dzięki testom możesz dobrać odpowiednią dietę i rodzaj wysiłku, aby bezpiecznie osiągnąć swoje cele sportowe.

Ból głowy w potylicy i karku

To powszechna dolegliwość powstająca na skutek przewiania. Jest to stan, w którym doszło do nagłego spadku odporności w wyniku utraty dużej ilości ciepła spowodowanego działaniem silnego strumienia powietrza. Przewiania możesz nabawić się nie tylko w wietrzne dni na spacerze, ale też w pomieszczeniach nieprawidłowo klimatyzowanych.

Ból w tyle głowy i w karku

Przyczyną dolegliwości bywają tzw. punkty spustowe, czyli zgrubienia pasm mięśniowych w okolicy karku, których etiologia jest szeroka i różnorodna. Jednym ze źródeł jest przewlekły stres, związany np. ze zmianami w życiu osobistym i zawodowym. Silne emocje intensywnie stymulują układ endokrynny do produkcji adrenaliny, a ta dzięki temu, że nie znajduje ujścia w postaci sesji relaksacyjnych, gromadzi się i wywołuje wiele dolegliwości, w tym wzrost ciśnienia i nadmierne napięcie mięśni. Bóle w okolicy karku mogą towarzyszyć napięciowym bólom głowy. To rodzaj bólu głowy związany ze zmęczeniem i stresem.

Bóle karku nierzadko pojawiają się w wyniku zaburzeń pracy naczyń krwionośnych i problemów neurologicznych. Powszechny jest też ból karku w ciąży. Może być on związany z nałożeniem się na siebie wielu czynników, np. nadwagi, wahań hormonalnych i stresu.

Jak pozbyć się bólu karku?

Przede wszystkim warto wykonać badania. Pozwolą one ustalić przyczynę problemu, dzięki czemu lekarz będzie mógł zaproponować Ci odpowiednią ścieżkę leczenia. Badania, które warto wykonać, to np.:

  • e-Pakiet profilaktyczny podstawowy – obejmuje m.in. lipidogram, stężenie CRP i morfologię, dzięki czemu poznasz ogólną kondycję swojego organizmu, ale też ustalisz ryzyko wielu chorób, np. sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy, która bywa przyczyną udaru mózgu;
  • e-Pakiet osteoporoza – uwzględnia badania monitorujące stan układu kostnego, sprawdzi się zarówno na problemy z kręgosłupem, jak i na strzelające kolana;
  • e-Pakiet otyłość, dzięki któremu rozpoznasz zespół metaboliczny i ryzyko jego powikłań, bo ocenisz m.in. poziom TSH, HDL, leptyny i innych enzymów.

Pakiet odpowiednich dla Ciebie badań pomoże Ci dobrać lekarz. Zgłoś się po poradę, jeśli ból w karku i w jego okolicy nasila się lub często nawraca bądź też towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, np. szumy uszne, wybroczyny, zawroty głowy. Zachowaj szczególną czujność, jeśli zaobserwujesz ból karku po uderzeniu w głowę, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego czy poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku. Wówczas oprócz badań laboratoryjnych może być niezbędne wykonanie badań obrazowych.

Bibliografia

  1. D. Białoszewski, Fizjoterapia w ortopedii, PZWL, Warszawa 2017.
  2. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów. W gabinecie lekarza specjalisty, PZWL, Warszawa 2019.
  3. B. Tomik, Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa, „Terapia” 2003, nr 11.
  4. K. Spodaryk, Patologia narządu ruchu, PZWL, Warszawa 2016.
  5. R. Sonnenschirme, Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital, Białystok 2020.