Swędząca i sucha skóra w uszach rozprasza Cię podczas pracy, nauki lub po prostu utrudnia codzienne funkcjonowanie? Z tym problemem zmaga się duża część społeczeństwa i może dotyczyć on zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Do częstych przyczyn tej dolegliwości należą błędy w pielęgnacji, ale może ona też świadczyć o chorobach. Sprawdź, jak poradzić sobie z tą przypadłością i jak jej zapobiegać!

Sucha skóra w uszach – jak wygląda?

Swędząca i sucha skóra to problem, który może pojawić się u osób w różnym wieku. Dotyczy różnych partii ciała – od dłoni aż po wnętrze uszu. Nadmiernie przesuszona skóra w uszach staje się szorstka, zaczerwieniona, ma tendencję do podrażnień i pękania. Oprócz tego czasami łuszczy się i utrudnia codzienne funkcjonowanie przez uporczywy świąd, nieprzyjemne uczucie napięcia i pieczenia.

Opisywany stan świadczy o uszkodzeniu bariery hydrolipidowej naskórka, która składa się z wody i lipidów. Na skórze każdego człowieka obecne są gruczoły łojowe, które wytwarzają sebum, czyli naturalny łój. Warstwa ta chroni przed bakteriami i grzybami, a oprócz tego sprawia, że skóra pozostaje miękka, elastyczna i przyjemna w dotyku. Gdy gruczoły wytwarzają zbyt dużo sebum, powstaje problem tłustej i świecącej się skóry. Z kolei zbyt mała ilość tej substancji to prosta droga do wysuszonego, pękającego naskórka. Również nieodpowiednie nawodnienie od zewnątrz i wewnątrz sprawia, że skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. 

Sucha skóra w uszach – przyczyny

Za problem suchej skóry w uszach – podobnie jak za pękającą skórę na dłoniach – zawsze odpowiadają określone przyczyny. Często są to po prostu błędy w pielęgnacji, ale w niektórych przypadkach suchość skóry to objaw choroby takiej jak atopowe zapalenie skóry (AZS), różnego rodzaju schorzenia nerek czy niedoczynność tarczycy. 

Błędy w pielęgnacji

Sucha skóra w uszach może być efektem stosowania kosmetyków, które zawierają środki podrażniające, takie jak alkohol, parabeny, detergenty czy inne konserwanty. Niekorzystny wpływ na kondycję naskórka mają również kosmetyki niedostosowane do jego rodzaju czy produkty niskiej jakości. Pamiętaj, że zbyt częste mycie również narusza barierę hydrolipidową skóry.

Nieodpowiednia dieta

Być może nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, ale to, co jesz, ma ogromny wpływ na wygląd Twojej skóry. Poziom nawilżenia zależy od tego, czy Twój organizm otrzymuje odpowiednią ilość zdrowej wody mineralnej. Szacuje się, że człowiek powinien przyjmować ok. 2 l płynów dziennie, a w okresie upałów czy wzmożonej aktywności fizycznej ilość ta może się zwiększyć. Dbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w składniki mineralne oraz witaminy z grupy B, a oprócz tego A, C, E i D

Wpływ czynników zewnętrznych

Nadmiar promieni słonecznych i przegrzanie się mogą sprawić, że skóra w uszach i nie tylko zacznie się łuszczyć. Do niekorzystnych czynników zewnętrznych i środowiskowych należy zaliczyć również wiatr oraz niską temperaturę powietrza. 

Alergia

Alergia, czyli nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik zwany alergenem – może to być sierść zwierzęcia, pyłki kurzu lub konkretna substancja odżywcza – często powoduje problemy skórne. Oprócz charakterystycznej wysypki pojawiają się również zaczerwienienia, podrażnienia i towarzyszący im uporczywy świąd. Swędząca skóra w uszach może być jednym ze wskazań, aby wykonać testy alergiczne i przekonać się, jakich substancji musisz unikać. 

Choroby

Wśród chorób, których objawem jest sucha, swędząca skóra, wymienia się atopowe zapalenie skóry (AZS). To przewlekłe schorzenie o podłożu genetycznym objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami, które pojawiają się na różnych partiach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem zgięć kończyn, policzków czy właśnie okolic uszu. Zmiany tego rodzaju powracają, a leczenie schorzenia polega przede wszystkim na okresowym stosowaniu maści z dodatkiem sterydów oraz na zmianie kosmetyków do pielęgnacji, wśród których powinny znajdować się emolienty i preparaty antyalergiczne. 

Sucha skóra może wskazywać też na poważniejsze schorzenia, do których należą m.in.: niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, choroba Hashimoto, cukrzyca czy różnego rodzaju choroby nerek. Pamiętaj, że postawienie takiej diagnozy wymaga wykonania wielu badań. 

Sucha skóra w uszach – jak sobie radzić?

Jeśli chcesz w naturalny sposób poradzić sobie z problemem wysuszonej skóry i jej zapobiegać, wprowadź do swojego codziennego życia następujące praktyki:

  • pij przynajmniej 2 l wody dziennie, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie;
  • ogranicz stosowanie mydła do mycia rąk;
  • natłuszczaj wysuszoną skórę w uszach naturalnymi olejami (np. oliwą z oliwek). Doskonale sprawdzą się też oliwki dla niemowląt; 
  • w upalne dni noś kapelusz, który zakrywa uszy. Przy niskich temperaturach pamiętaj o nakryciu głowy, które izoluje od wiatru.

Gdy przyczyną suchej skóry w uszach jest konkretna choroba, trzeba w pierwszej kolejności skupić się na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny problemu. Rozpocznij od badań diagnostycznych, które pozwolą określić m.in., czy Twój organizm nie zmaga się z problemami hormonalnymi.

Bibliografia

  1. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. A. Michalska i in., Anatomia i fizjologia skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  4. H. Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.