Ciąża mnoga, czyli ciąża z dwoma lub większą liczbą płodów, nie jest niczym niezwykłym. Jednak może wiązać się z powikłaniami. Dlatego ważne jest, aby przyszłe mamy będące w ciąży mnogiej były świadome tych zagrożeń i podjęły odpowiednie środki ostrożności. Dowiedz się, jakie są najczęstsze problemy związane z ciążą mnogą i jak można im zapobiegać.

Czym jest ciąża mnoga?

Ciąża mnoga to taka, w której w macicy rozwija się więcej niż jeden płód. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest ciąża bliźniacza. Może to być ciąża:

 • jednozygotyczna wówczas rozwijają się dwa płody z jednej komórki jajowej, zapłodnionej jednym plemnikiem
 • dwuzygotyczna, gdzie rozwijają się dwa płody z dwóch różnych komórek jajowych, zapłodnionych oddzielnymi plemnikami.

Ryzyko związane z ciążą mnogą

Ciąża mnoga wiąże się z pewnym ryzykiem zarówno dla matki, jak i dla dzieci. Dla kobiety ciężarnej może oznaczać większe obciążenie organizmu, niebezpieczeństwo wystąpienia nadciśnienia czy cukrzycy oraz powikłań podczas porodu. Dla dzieci natomiast ryzyko związane z ciążą mnogą dotyczy m.in. porodu przedwczesnego, zahamowania wzrostu płodów, niedotlenienia i wad wrodzonych.

Najczęstsze problemy związane z ciążą mnogą

Najczęstsze komplikacje przy ciąży mnogiej to: 

 • poród przedwczesny może prowadzić do wielu powikłań, dlatego ważne jest regularne monitorowanie ciąży mnogiej i ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym, aby w razie konieczności podjąć odpowiednie środki zaradcze;
 • problemy związane z położeniem płodów w takich przypadkach konieczne bywa wykonanie cesarskiego cięcia. Dlatego ważne jest regularne badanie ultrasonograficzne, aby monitorować położenie płodów i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania;
 • zahamowanie wzrastania płodów może to być spowodowane niewystarczającym przepływem krwi do łożyska, co prowadzi do niewykorzystania potencjału wzrastania płodów. Regularne monitorowanie dynamiki wzrostu płodów może pomóc we wczesnym rozpoznaniu tej patologii ciąży.
 • wady wrodzone spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak genetyka, środowisko czy też ryzyko związane z przedwczesnym porodem. Badania prenatalne mogą pomóc w wykryciu wad wrodzonych i wczesnym podjęciu odpowiednich działań.

Cukrzyca ciążowa w ciąży mnogiej

Cukrzyca ciążowa to stan, w którym poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie. W ciąży mnogiej ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej jest większe ze względu na większe obciążenie hormonalne i wzrost masy ciała pacjentki. Niekontrolowana cukrzyca ciążowa może prowadzić do powikłań takich jak nadmierny przyrost masy ciała u płodów, problemy z oddychaniem i nadciśnienie tętnicze.

Wysokie ciśnienie krwi i stan przedrzucawkowy w ciąży mnogiej

Wysokie ciśnienie krwi i stan przedrzucawkowy to kolejne powikłania, z którymi można się spotkać w ciąży mnogiej. Wysokie ciśnienie prowadzi do poważnych komplikacji, takich jak uszkodzenie nerek, problemy z krążeniem i przedwczesny poród. Stan przedrzucawkowy, znany również jako stan toksycznego obrzęku, podnosi ciśnienie krwi, wpływa na obrzęk i białkomocz. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia matki i płodów i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Skuteczne strategie zapobiegania powikłaniom

Chociaż ciąża mnoga niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, istnieją skuteczne strategie, które mogą je zmniejszyć, w tym:

 • częste wizyty u lekarza pozwalają na monitorowanie postępu ciąży, kontrolowanie poziomu cukru we krwi, sprawdzanie ciśnienia krwi i wykrywanie ewentualnych powikłań na wczesnym etapie. Lekarz jest również w stanie zalecić odpowiednią suplementację witamin i minerałów;
 • kobieta spodziewająca się dzieci musi dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, aby wspierać prawidłowy rozwój płodów. Zaleca się spożywanie zrównoważonej diety bogatej w białko, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Ważne jest również unikanie nadmiernego przyrostu masy ciała, co może prowadzić do powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa i wysokie ciśnienie krwi;
 • regularna aktywność fizyczna należy dostosować trening do indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, pływanie czy joga dla ciężarnych, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia serca, poprawie krążenia, kontrolowaniu wagi i redukcji stresu.

Ostatnim aspektem ciąży mnogiej jest wsparcie emocjonalne rodziców bliźniąt. Oczekiwanie na przyjście na świat więcej niż jednego dziecka może być stresujące i wymaga dodatkowej uwagi.

Jak zapobiegać problemom związanym z ciążą mnogą?

Ważne jest podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych w celu minimalizacji ryzyka problemów związanych z ciążą mnogą. Jeśli spodziewasz się dzieci, pamiętaj o:

 • regularnych wizytach u lekarza prowadzącego;
 • zdrowej diecie;
 • odpoczynku i unikaniu stresu;
 • regularnych badaniach ultrasonograficznych pozwalają na monitorowanie wzrostu płodów oraz wykrywanie ewentualnych problemów związanych z położeniem płodów czy przepływem krwi przez łożysko;
 • zapewnieniu sobie właściwej opieki połogowej jest kluczowa dla zdrowia matki i dzieci. 

Badania, które warto wykonać

Bibliografia

 1. G.H. Bręborowicz, W. Malinowski, Ciąża wielopłodowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 2. A. Karowicz-Bilińska, Najczęstsze powikłania ciąży, t.I, Łódź 2022.