Każdy, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem, musi wiedzieć, że organizm często wysyła nam sygnały, gdy dzieje się coś niepokojącego. Dlatego warto wsłuchać się w swoje ciało i nie lekceważyć objawów bólowych. Jednym z tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest ból w płucach, który tak naprawdę bólem płuc wcale nie jest. Dlaczego? To proste, płuca są bowiem jednym z tych organów, które nie posiadają receptorów bólowych – nie mogą więc boleć. W rzeczywistości, to co odczuwamy jako ból płuc, jest w rzeczywistości bólem opłucnej, która ulega podrażnieniu. Niemniej jednak objaw ten powinien nas zaniepokoić. Sprawdźmy więc jakie mogą być jego przyczyny.

Zapalenie płuc

Jeśli czujesz ból w płucach a przy tym towarzyszy mu wysoka gorączka, osłabienie, kaszel oraz dreszcze może oznaczać to zapalenie płuc. Często objaw ten jest lekceważony i przypisywany zwykłemu przeziębieniu lub grypie. Tymczasem zapalenie płuc to choroba, która może mieć naprawdę negatywne konsekwencje dla twojego zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego też nie lekceważ tego, że źle się czujesz i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Ból przy oddychaniu

Czasem dolegliwości bólowe pojawiają się przy próbie zaczerpnięcia głębszego oddechu. Taki objaw może świadczyć o zatorowości płucnej, czyli schorzeniu, które stanowić może zagrożenie dla naszego życia. Ból przy oddychaniu towarzyszy również odmie opłucnowej, która jest często konsekwencją doznanego urazu. Jeśli więc objawy pojawiły się po uderzeniu lub innym wypadku nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ból w mostku

Nowotwory

Ból płuc może również świadczyć o tym, że w ich głębi rozwija się choroba nowotworowa. Jeśli guz jest na tyle duży, że uciska opłucną mamy wówczas do czynienia z silnym bólem. Często towarzyszy mu spadek masy ciała, krwioplucie, osłabienie oraz powiększenie węzłów chłonnych.

To niekoniecznie płuca

Czasem ból płuc może być całkowicie niezwiązany z tym organem i świadczyć np. o nerwicy, zawale serca lub stanie przedzawałowym. Ze względu na położenie tego organu możemy bowiem pomylić się do oceny tego, co naprawdę nas boli. Jak wygląda ból płuc w przypadku problemów z sercem? Przede wszystkim towarzyszące mu objawy takie jak duszności, wymioty czy kołatanie serca. Co więcej, w przypadku problemów z sercem ból, który odczuwamy przypomina gniecenie, ucisk.

Ból w klatce piersiowej i plecach

Jakie badania może zlecić lekarz?

Istnieje szereg badań, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu chorób wywołujących ból płuc. W zależności od towarzyszących tej dolegliwości objawom lekarz skieruje cię na odpowiednie z nich. Może być to zdjęcie rentgenowskie płuc, usg, tomografia komputerowa lub spirometria. Większość badań płuc jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna – nie należy się więc ich obawiać.

Podsumowując, uczucie bólu w płucach powinno zaniepokoić nas i zmusić do działania, nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne inne, niepokojące objawy. Pamiętajmy bowiem, że ból zawsze jest sygnałem, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego.

Ból pod łopatką

Ból i kłucie w sercu

Ból podbrzusza – 3 przyczyny i sposoby radzenia sobie