Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa dolegliwości bólowe. Niektóre z nich lekceważymy, inne zaś napawają nas przerażeniem. Jednym z objawów, które niepokoją najbardziej jest ból w mostku. Kojarzymy go bowiem z zawałem serca oraz innymi poważnymi schorzeniami związanymi z naszym najważniejszym organem. Czy słusznie? Czy ból w mostku powinien nas niepokoić? Przekonajmy się.

Czy to zawał? Sprawdź inne objawy

Jak wspominaliśmy, ból w mostku wielu z nas kojarzy z zawałem serca. I słusznie, faktycznie może być to objaw wskazujący, że do niego doszło. Nie należy jednak wpadać w panikę. Zawałowi serca poza bólem w mostku towarzyszy często również niepokój, osłabienie, kołatanie serca, a także duszności, wymioty czy nadmierne pocenie się. Jeśli wraz z bólem w mostku pojawią się jakiekolwiek z nich – w takim wypadku warto działać szybko.

Ból i kłucie w sercu

Dziwne bicie serca

Może to nerwica

Jeśli odczuwasz ból w mostku, któremu towarzyszy kołatanie serca, jesteś spięty i poddenerwowany może oznaczać to, że ból, który odczuwasz spowodowany jest przez nerwicę. To choroba układu nerwowego, która ma podłoże w stresującym trybie życia, braku odpoczynku, ciągłym napięciu. Dlatego też osoby, które chcą pokonać dolegliwości z nią związane muszą unikać stresujących sytuacji, skorzystać z terapii oraz różnorodnych technik relaksacyjnych przynoszących doskonałe efekty.

Ból w płucach

Ból w mostku a problemy z układem pokarmowym

Warto mieć świadomość, że ból w mostku może być zwiastunem nie tylko problemów z sercem, ale również innymi narządami naszego ciała. Często jest to bowiem oznaka, że coś niepożądanego dzieje się z naszym układem pokarmowym. Palący ból w mostku może bowiem być oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego. Towarzyszy on również kamicy pęcherza żółciowego. W przypadku refluksu ból w mostku pojawia się z powodu drażnienia ścian układu pokarmowego przez cofający się w kierunku przełyku kwas żołądkowy. W tym wypadku warto zażyć środek neutralizujący kwasy i skontaktować się z lekarzem. Kamica żółciowa zaś daje nam się we znaki zwłaszcza po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. W tym przypadku pomoc lekarza również jest niezbędna.

Ból podbrzusza

Jakie badania warto wykonać?

W przypadku pacjentów, którzy zgłaszają się z bólem w mostku lekarz musi wykonać szereg badań, które pozwolą mu postawić prawidłową diagnozę. Jeśli mamy do czynienia z nagłym bólem o dużym nasileniu pierwszym wykonywanym badaniem jest zazwyczaj EKG. Pozwala ono bowiem zdiagnozować zawał serca. Jeśli okaże się, że to nie serce jest naszym problemem lekarz może zdecydować się na wykonanie USG jamy brzusznej oraz gastroskopię. Prawidłowe wyniki wszystkich tych badań wskazują, że mamy do czynienia z bólem na tle nerwowym. W takim przypadku konieczne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale również terapia.

Podsumowując, ból w mostku może mieć różne przyczyny, również takie, które mogą odbić się negatywnie na naszym stanie zdrowia. Dlatego też, jeśli jesteś osobą, która odczuwa tego rodzaju dolegliwości nie lekceważ ich. Kontakt z lekarzem to najlepsze co możesz w tej sytuacji zrobić.

Ból pod łopatką