Klatka piersiowa to część ciała, która skrywa najważniejsze dla ludzkiego ciała organy takie jak płuca i serce. Bez ich sprawnego działania nasz organizm nie ma szans na przeżycie. Dlatego ból, który pojawia się w klatce piersiowej powinien nas zaniepokoić i skłonić do podjęcia działania. Konsultacja z lekarzem, postawienie prawidłowej diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia może uratować nie tylko twoje zdrowie, ale nawet życie.

Ból w klatce piersiowej połączony z bólem ramienia lub barku

Odczuwasz ból w klatce oraz okolicach barku lub ramienia? Towarzyszy mu przyspieszony puls, wymioty, uczucie niepokoju? To znak, że prawdopodobnie zmagasz się z niedrożnością tętnic wieńcowych. To poważny problem, który może doprowadzić do obumarcia tkanki mięśnia sercowego. W takim przypadku nie należy czekać a jak najszybciej wezwać karetkę.

Ból w klatce piersiowej i plecach

Ból pod łopatką

Ból w klatce piersiowej podczas kaszlu

Bywa, że kaszel jest na tyle silny, że dochodzi do uszkodzenia żeber lub łączących je mięśni. W takim przypadku ból nasila się podczas pochylania, zmiany pozycji oraz kaszlu. Warto jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skontaktuje nas ze specjalistą.

Pieczenie w klatce piersiowej

Ból po przeziębieniu lub grypie

Każdemu z nas zdarza się czasem lekceważyć objawy przeziębienia lub grypy. Zamiast zostać w domu, normalnie pracujemy, często z gorączką. Nie zdając sobie sprawy z tego, że znacząco zwiększamy tym samym ryzyko powikłań. Jeśli więc po przebytej infekcji odczuwasz bóle w klatce piersiowej skonsultuj się z lekarzem. Poważnym powikłaniem po grypie jest bowiem zapalenie mięśnia sercowego. Często zdarza się również tak, że nieleczona infekcja przechodzi w zapalenie oskrzeli.

Ból na tle nerwowym

Jeśli jesteś spięty, masz dużo obowiązków i stresujących sytuacji ból w klatce piersiowej może mieć podłoże nerwowe i emocjonalne. Przewlekły stres może doprowadzić do nerwicy, która objawia się właśnie charakterystycznym bólem w klatce piersiowej przypominającym ukłucia. Nie oznacza jednak, że w takim przypadku możesz zlekceważyć objawy. Pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

Ucisk w klatce piersiowej

Jakie badania warto wykonać?

Jak widać przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą być naprawdę różnorodne. Nic więc dziwnego, że ich zdiagnozowanie może być trudne. Dlatego też lekarz pierwszego kontaktu może skierować cię na szereg badań, które pomogą poznać przyczynę dolegliwości. Wśród nich wymienić możemy podstawowe badania krwi, USG, zdjęcie rentgenowskie, a także badania EKG, echo serca czy badanie metodą Holtera. Wszystko zależy od dodatkowych dolegliwości, jakie będą pojawiać się w twoim przypadku. Pamiętaj więc, aby jak najdokładniej opisać lekarzowi twój problem. Wnikliwy wywiad lekarski jest bowiem podstawą prawidłowej diagnozy a co za tym idzie – również skutecznego leczenia.

Podsumowując, ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Wśród nich nie brakuje poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Często ból w klatce piersiowej to znak, że dzieje się coś niepokojącego i trzeba działać szybko. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć i czekać aż objawy “same miną”.

Dziwne uczucie w klatce piersiowej