Każdy, kto troszczy się o swoje zdrowie wie doskonale, że nasz organizm daje nam wyraźne sygnały, gdy dzieje się coś niepokojącego. Często jednak nie wiemy jak je interpretować, wskutek czego uznajemy, że to, co nas trapi to tylko niegroźne dolegliwości. To błąd. Doskonale widać to na przykładzie jednoczesnego bólu w klatce piersiowej i plecach. Przyjrzyjmy się więc co może oznaczać występowanie takich dolegliwości.

Czy to może być objaw zawału serca?

To jedno z pierwszych skojarzeń, które nasuwa się na myśl większości z nas. Czy jednak jednoczesny ból w klatce piersiowej i plecach musi oznaczać, że dostaliśmy zawału? I tak i nie. Takie dolegliwości mogą bowiem oznaczać, że doszło do zawału serca, zwłaszcza jeśli ból ma piekący, ściskający charakter oraz towarzyszą mu duszności, oraz uczucie lęku, obawy o własne życie. W takiej sytuacji nie warto czekać aż dolegliwości miną tylko jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Jednocześnie uspokajamy – ból w klatce piersiowej oraz plecach może być również oznaką innych problemów zdrowotnych, nie zawsze tak groźnych.

Ból w klatce piersiowej

Rozwarstwienie aorty – czym się objawia?

Kolejną przyczyną jednoczesnego bólu w plecach oraz klatce piersiowej może być rozwarstwienie aorty. W tym przypadku mamy do czynienia z niezwykle silnym i gwałtownym bólem, który spowodowany jest rozciągnięciem ścian tego niezwykle ważnego naczynia. W takim przypadku szybka interwencja medyczna jest koniecznością. Rozwarstwienie aorty może bowiem doprowadzić do zagrożenia życia.

Dziwne uczucie w klatce piersiowej

Zapalenie płuc oraz inne problemy związane z płucami

Jednoczesny ból w klatce piersiowej oraz plecach może być również spowodowany problemami z płucami. Bardzo często jest to jeden z objaw zapalenia płuc. Wówczas towarzyszą mu najczęściej gorączka, nadmierna potliwość oraz kaszel.
Dolegliwości takie mogę towarzyszyć również odmie opłucnowej, czyli stanem, w której powietrze dostaje się do jamy opłucnowej. Zazwyczaj jest wówczas jednostronny oraz towarzyszy mu spłycenie oddechu.

Co warto zrobić, jeśli odczuwam ból w klatce piersiowej i plecach?

Jeśli odczuwasz jednoczesny ból w klatce piersiowej oraz plecach to znak, że potrzebujesz pomocy lekarskiej. Nie zawsze musi być ona nagła i związana z zagrożeniem twojego życia, niemniej jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zapyta o towarzyszące bólom objawy oraz skieruje cię na badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, co ci dolega.

Ucisk w klatce piersiowej

Badania to podstawa dobrej diagnozy

Na jakie badania może skierować cię lekarz? Wiele zależy od wywiadu lekarskiego oraz objawów towarzyszącym. Wśród podstawowych badań wykonywanych w przypadku bólów w klatce piersiowej wymienić możemy EKG serca, badanie USG, tomografię komputerową oraz badania krwi, które sporo mogą powiedzieć o stanie organizmu.

Podsumowując, jednoczesny ból w klatce piersiowej i plecach może być oznaką, że z twoim organizmem dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Co więcej, może mieć naprawdę wiele przyczyn. Dlatego też skorzystanie z pomocy lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania ma kluczowe znaczenie.

Pieczenie w klatce piersiowej

Ból w płucach