Według statystyk medycznych, aż co drugi Polak skarży się na ból pleców, czyli często kręgosłupa. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, co może go wywoływać i jak mu zapobiegać.

Zwykle, jeżeli narzekamy na ból pleców, staramy się używać medykamentów dostępnych w aptece bez recepty ( maści i leki przeciwbólowe). Jeśli skutkują, to tylko przez pewien czas i nie leczą przyczyny bólu. Pamiętać jednak należy, iż nie zawsze przyczyną dolegliwości bólu pleców, musi być kręgosłup. Mogą być to równie dobrze narządy wewnętrzne.  Często jednakże sprawcą bólu jest właśnie stelaż naszego ciała. Ból pleców może mieć różne formy. Może być ostry, lekki, może boleć w różnych miejscach pleców, może być promieniujący. Miejsce w którym boli kręgosłup, zazwyczaj uzależnione jest od trybu życia jaki prowadzimy. Jeśli np. wiele godzin siedzimy, może nas boleć kręgosłup na odcinku lędźwiowym a jeśli często schylamy głowę, na odcinku szyjnym. Osoby które w nienaturalny sposób wyginają szyję, mogą odczuwać ból w okolicach karku a te, które pochylają często swój tułów do przodu, narzekają na ból na odcinku piersiowym.

Co może oznaczać ból w górnej części kręgosłupa?

Doskonały stelaż

Kręgosłup człowieka ma wiele zadań. Przede wszystkim musi utrzymać pionową postawę ciała i utrzymać głowę. Jest odporny na urazy, sprężysty i wykonuje jak wcześniej wspomniano- wiele zadań. jeśli nie dbamy o niego, zaczyna się buntować dając sygnały bólowe. Zwykle ból mija po masażu czy odpoczynku jednak jeśli problem dotyczy zmian zwyrodnieniowych, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Ukryty ból

Ból w okolicach kręgosłupa nie zawsze musi oznaczać z nim problemy. Tak samo jak choroby kręgosłupa, nie muszą dawać dolegliwości w jego okolicach. Może się bowiem okazać, iż bolące nas pośladki czy szyja lub nogi świadczą właśnie o chorobie stelaża naszego ciała. Z tego też powodu, już przy pierwszych dolegliwościach bólowych, warto odwiedzić ortopedę czy fizjoterapeutę, który szybko zareaguje i zastosuje odpowiednią dalszą profilaktykę.

Gdy boli szyja i kark

Kiedy boli górna część pleców, szyja oraz kark a dolegliwość podobna jest do kłucia, skupia się w środku bolącego miejsca i trwa nawet kilka dni, mamy do czynienia z dyskopatią lub skandylozą. Zawroty i ból głowy jaki może towarzyszyć tej dolegliwości to kolejne symptomy jakie powinny zwrócić  naszą uwagę. Dodatkowo mogą pojawiać się tak zwane mroczki przed oczami i może doskwierać bezsenność. Przyczyną dyskopatii może być siedzący tryb życia jak również wykonywanie gwałtownych, naciągających mięśnie ruchów. Wymienione wyżej symptomy, mogą także świadczyć o bardziej poważnej chorobie, czyli o zwyrodnieniu kręgosłupa na odcinku szyjnym. W takim przypadku, zwykle towarzyszą bólowi- problemy z poruszaniem szyją.

Ból w górnej części głowy

Ból głowy z jednej strony

Ból pod łopatką

Ból podbrzusza

Diagnostyka

Jeśli ból pojawia się często a odcinek szyjny kręgosłupa, sprawia problemy z poruszaniem się, niezbędna jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki i ustalenia mechanizmu leczenia. Lekarz może zlecić badania, takie jak RTG (prześwietlenie), tomografię komputerową czy badanie krążenia w tętnicach szyjnych. Choroba jaką jest dyskopatia, lekarz może rozpoznać już po badaniu RTG. Jeżeli lekarz dostrzeże na zdjęciu RTG wtórne, błędne procesy kościotwórcze lub nasz „stelaż” utracił stabilność, zwykle diagnozą jest spondyloza czyli choroba zwyrodnieniowa w zaawansowanym stadium.