Ból w podbrzuszu zawsze powinien być powodem do niepokoju. Może być to pierwsza oznaka chorób układu pokarmowego, moczowego lub płciowego. Co może oznaczać ból w podbrzuszu u kobiet, a co u mężczyzn?

Może być kłujący, ostry, zlokalizowany po lewej bądź prawej stronie – ból w podbrzuszu może być objawem wielu dolegliwości i bywa trudny do zdiagnozowania dla lekarzy. Co oznacza ból w podbrzuszu? Może on mieć różne źródła. Ból w podbrzuszu u kobiet to najczęściej objaw towarzyszący miesiączkowaniu, ale nie tylko. Może wskazywać na poważne problemy natury ginekologicznej, jak np. raka jajników. Ból w podbrzuszu u mężczyzn może być spowodowany chorobami gruczołu krokowego.

Kobiece bóle miesiączkowe

To jedno z pierwszych skojarzeń związanych z bólem w podbrzuszu. Wiele kobiet wiąże je z comiesięcznym krwawieniem miesięcznym. I słusznie. Skurcze macicy mające ułatwić złuszczanie się błony śluzowej mogą powodować uczucie rozpierania, nieprzyjemnego ucisku oraz bólu. Niemniej jednak, jeśli miesiączki są bardzo bolesne może to świadczyć o problemach ze zdrowiem, np. endometriozie. Dlatego też nie warto uznawać, że taka jest “kobieca natura” a szukać wsparcia w medycynie. Na początku wystarczy udać się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu, by za pomocą badań wykluczyć lub potwierdzić i zacząć leczyć ewentualne nieprawidłowości.

Inne dolegliwości kobiece

Ból w podbrzuszu nie musi wiązać się z miesiączką. Często jest bowiem sygnałem, że w obrębie narządów kobiecych dzieje się coś niepokojącego. Możemy mówić o chorobach takich jak zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna, stany zapalne miednicy, a nawet zaawansowany rak szyjki macicy. Każdej z tych chorób towarzyszą, oprócz wspomnianego bólu również inne dolegliwości, takie jak upławy czy plamienie. Co więcej, ból może mieć różny charakter oraz natężenie. Dlatego też, wybierając się do lekarza warto dokładnie opowiedzieć o wszystkich problemach, z jakimi się zmagamy.

Problemy z układem pokarmowym

Przyczyną bólu w podbrzuszu mogą być problemy z układem pokarmowym. Ostry ból brzucha, trudny do zlokalizowania, jest jednym z objawów zapalenia woreczka robaczkowego. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć także nudności i wymioty, utrata apetytu oraz podwyższona temperatura. Ból w okolicy podbrzusza może być także konsekwencją schorzeń takich jak: zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka i jelit, a także występować przy ostrym zapaleniu trzustki. Jeśli pojawia się nagle, jest bardzo silny, często towarzyszą mu nudności, wymioty bądź wysoka gorączka, to taki ból może też towarzyszyć zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Przyczyna bólu może leżeć także w problemach z układem moczowym, gdyż jest on jednym z objawów zapalenia pęcherza moczowego.

Co jeśli to jelito drażliwe?

Jedną z przyczyn bólu w podbrzusza może być zespół jelita drażliwego. W tym przypadku dolegliwości bólowe często łączą się ze zmianą trybu wypróżnień i bolesnymi biegunkami. Co więcej, dolegliwości bólowe zazwyczaj ustępują po wypróżnieniu. Jeśli badania wykażą, że mamy problem z tym właśnie schorzeniem musimy mieć świadomość, że to czas na poważne zmiany nawyków żywieniowych. To przewlekła choroba, która wymaga, poza leczeniem farmakologicznym, również wyeliminowania potraw ostrych, tłustych a także alkoholu i innych używek.

Problemy związane z układem moczowym

Kolejną przyczyną bólu w podbrzuszu mogą być choroby związane z układem moczowym takie jak zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek czy też kamica moczowa oraz kolka nerkowa. Tego typu problemom często towarzyszą trudności z oddawaniem moczu, zwiększone parcie na mikcję oraz jego zmieniony kolor. W przypadku mężczyzn możemy mieć również do czynienia z bólem w podbrzuszu, który spowodowany jest przerostem gruczołu krokowego.

Ból w podbrzuszu – jakie badania wykonać?

Aby znaleźć przyczynę bólu w podbrzuszu, warto przede wszystkim wykonać badanie CRP. Badanie CRP jest przydatne w diagnostyce i monitorowaniu leczenia stanów zapalnych i uszkodzenia tkanek w przebiegu infekcji (głównie bakteryjnych), chorób reumatycznych i nowotworowych, zawału serca i stanów pourazowych. W przypadku podejrzeń, że za ból odpowiada trzustka, lub chcąc wykluczyć taką ewentualność, lekarz może zalecić oznaczenie enzymu o nazwie amylaza. Ocena aktywności amylazy we krwi jest wykonywana w diagnostyce i różnicowaniu chorób trzustki. W tym przypadku dobrze wykonać także badanie innego enzymu – lipazy. W porównaniu do amylazy aktywność lipazy w surowicy wzrasta wolniej i dłużej się utrzymuje. W diagnostyce bólu podbrzusza wykorzystywane jest także badanie glukozy, które służy do identyfikacji zaburzeń tolerancji węglowodanów oraz metabolizmu węglowodanów w chorobach wątroby i trzustki.

Postawienie właściwej diagnozy jest kluczowe, by skutecznie zwalczyć ból w podbrzuszu. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, może wstępnie wykluczyć wiele chorób, ale może także zlecić kilka innych badań układu pokarmowego i moczowego, a także skierować na badanie USG brzucha.

Jak się przygotować na badania?

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami związanymi z bólem podbrzusza i zostałeś skierowany na badania diagnostyczne musisz odpowiednio się na nie przygotować. Jeśli musisz poddać się badaniu krwi, przyjdź na nie na czczo. Jeśli powinieneś oddać mocz – zadbaj o to, by próbka pochodziła z porannej wizyty w toalecie. Jeśli zaś czeka cię badanie USG zadbaj o to, by nie objadać się na kilka godzin przed jego przeprowadzeniem. Lekki posiłek na kilka godzin przed badaniem to najlepsze rozwiązanie.

Podsumowując, warto pamiętać, że ból to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego też ból w podbrzuszu powinien zmobilizować nas do odwiedzin u lekarza oraz wykonania szeregu badań diagnostycznych. To znacznie zwiększy nasze szanse w znalezieniu przyczyny złego samopoczucia a co za tym idzie również wpłynie na szybkość i skuteczność leczenia.

Ból w mostku

Ból pod łopatką

Ból w płucach

Przewlekłe zapalenie pęcherza – jak sobie z tym radzić?

Ból głowy z jednej strony