Gdy pojawia się ból to znak, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Jest to bowiem ostrzeżenie, które zmobilizować ma nas do działania. Często jednak zdarza się tak, że dolegliwości bólowe zostają przez nas lekceważone, ponieważ nie kojarzymy ich z niczym groźnym. Tak bywa w przypadku bólu pod łopatką, który często jest odbierany przez nas jako oznaka zmęczenia mięśni czy skutek nieprawidłowej pozycji. Tymczasem ból pod łopatką może oznaczać, że mamy poważny problem ze zdrowiem. Poznajmy więc możliwe przyczyny występowania tego rodzaju bólu.

To naprawdę może być niegroźne

Faktem jest, że ból pod łopatką często jest skutkiem nieprawidłowej pozycji, w jakiej znajduje się nasze ciało przez długi czas. Bywa również obserwowany u osób, które intensywnie ćwiczą lub wykonują pracę związaną z utrzymywaniem rąk w górze. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia mięśni. Najczęściej wystarczają maści przeciwbólowe, które łagodzą stan zapalny w obrębie łopatki i zmniejszają dolegliwości bólowe. Czasem jednak potrzebna okazuje się rehabilitacja.

Ból spowodowany chorobą kręgosłupa

Ból łopatki może być oznaką, że z naszym kręgosłupem nie jest najlepiej. Dolegliwość ta jest bowiem jedną z typowych dla uszkodzenia krążków międzykręgowych, które mogą być spowodowane ciężką pracą fizyczną lub skoliozą w wieku młodzieńczym. W takim przypadku konieczna jest rehabilitacja, unikanie nadmiernego wysiłku oraz stosowanie leków. Pomocny okazuje się także masaż oraz korzystanie z innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Lekarz zatroszczyć powinien się również o wypracowanie u pacjenta prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia oraz wykonywania różnych czynności.

Co może oznaczać ból w górnej części kręgosłupa?

To może być serce

Warto mieć również świadomość, że ból pod łopatką może oznaczać problemy z sercem, również tak poważne, jak zawał mięśnia sercowego. W takim przypadku dolegliwościom bólowym bardzo często towarzyszy kołatanie serca, uczucie niepokoju oraz osłabienie. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy koniecznie zadzwoń po pomoc. W przypadku zawału serca szybka interwencja medyczna może zmniejszyć jego negatywne konsekwencje.

Ból i kłucie w sercu

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli odczuwasz ból pod łopatką i dolegliwość ta często się powtarza nie warto jej lekceważyć. Wizyta u lekarza ogólnego to najlepszy pomysł. Lekarz nie tylko przeprowadzi wywiad, ale również skieruje cię na badania diagnostyczne, które pozwolą poznać przyczynę problemu. Wśród badań tych wymienić możemy badania krwi, zdjęcie rentgenowskie pleców oraz badanie za pomocą tomografu. W zależności od otrzymanych wyników możesz zostać skierowany do specjalisty, który zajmie się leczeniem twojego problemu.

Jak widzisz, ból pod łopatką może mieć różne przyczyny. Część z nich może stanowić zaś poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. Dlatego też pod żadnym pozorem nie lekceważ pojawiających się dolegliwości bólowych. Lepiej skonsultować swój stan z lekarzem pierwszego kontaktu i dowiedzieć się, że nie dzieje się nic niepokojącego, niż zlekceważyć objawy i narazić swoje zdrowie na szwank.

Ból w mostku

Ból podbrzusza

Ból w płucach