Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się lekceważyć dolegliwości bólowe. Ból głowy, ból brzucha – w takim przypadku najczęściej sięgamy po lek bez recepty i czekamy aż poczujemy się lepiej. Niemniej jednak istnieją takie dolegliwości, które od razu budzą nasz niepokój. Jedną z nich jest ból i kłucie w sercu. Słusznie podejrzewamy bowiem, że może być to oznaka poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdźmy jednak dokładnie, co może oznaczać ból i kłucie w sercu oraz jakie kroki warto podjąć, by poczuć się lepiej.

To nie zawsze serce

Nie zachęcamy lekceważenia bólu oraz uczucia kłucia w okolicach serca, ponieważ może być ono zwiastunem poważnych problemów takich jak zawał mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca oraz zapalenia osierdzia. Niemniej jednak nie zawsze dolegliwości bólowe związane są bezpośrednio z sercem oraz układem krwionośnym. Jeśli ból nie jest więc mocno nasilony warto zastanowić się, czy jego przyczyną nie jest na przykład stres, który bardzo często negatywnie odbija się na naszym sercu powodując nieprzyjemne kłucie. Ból może być spowodowany również nadmiernym wysiłkiem. Co więcej, często zdarza się tak, że kłucie w okolicach klatki piersiowej towarzyszy przeziębieniu i kaszlowi, a nawet związane jest ze spożyciem zbyt dużej ilości pokarmu w szybkim czasie.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekceważyć pojawiające się dolegliwości bólowe, zwłaszcza gdy są nasilone lub często wracają. Niemniej jednak nie warto wpadać w panikę a udając się do lekarza dokładnie opisać wszystkie dolegliwości towarzyszące kuciu serca oraz okoliczności, w jakich zaczęły pojawiać się dolegliwości. To znacznie ułatwi specjaliście postawienie prawidłowej diagnozy.

Dziwne bicie serca

Ból w mostku

Pieczenie w mostku

Jakie badania warto wykonać w przypadku bólu i kłucia serca?

Jeśli pojawia się ból w okolicy serca nie warto czekać. Zwłaszcza jeśli ma charakter nagły, jest bardzo silny lub towarzyszą mu objawy takie jak duszność, lęk, osłabienie czy atak paniki. Szybka diagnostyka pozwala bowiem na skuteczne działanie, które w przypadku poważnych zagrożeń życia i zdrowia ma kluczowe znacznie.
Pamiętajmy również, że nawet jeśli objawy nie są tak nasilone, ale nie mijają również skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wśród badań możemy wymienić między innymi badania EKG monitorujące pracę serca, badanie tomografem, echo serca oraz mioglobinę, czyli badanie krwi, którego rolą jest diagnostyka zawału serca i ocena powodzenia leczenia fibrynolitycznego. To nowoczesne badanie, które powinno cię zainteresować, szczególnie jeśli odczuwasz dolegliwości związane z bólem serca. Dowiedz się więcej.
Pamiętaj również, że o tym, jakie badania powinniśmy wykonać powinien zdecydować lekarz na podstawie rzetelnego wywiadu. Dlatego też nie warto zwlekać z odwiedzeniem go.

Jak widzisz, ból i kłucie w sercu nie musi wcale oznaczać, że twoje zdrowie i życie jest zagrożone. Niemniej jednak jest to objaw, który powinien cię zaniepokoić i zmusić do odwiedzin u dobrego lekarza. Szybka reakcja na dolegliwości oznacza bowiem łatwiejsze leczenie i powrót do zdrowia.

Ból pod łopatką

Ból w płucach