Obecność glukozy w moczu jest zawsze powodem do niepokoju. Może oznaczać cukrzycę lub wskazywać na nieprawidłową pracę nerek. Zwiększone wydalanie glukozy z moczem może też być spowodowane przez niektóre leki i estrogeny, dlatego wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem.

 Oznaczenie glukozy w moczu wykonywane jest przy okazji ogólnego badania moczu – jednego z podstawowych i najprostszych badań, a które służy ocenie stanu układu moczowego, pracy nerek, przemian metabolicznych organizmu. Badanie ogólne moczu powinno być profilaktycznie wykonywane przynajmniej raz w roku. Specjalnym wskazaniem do jego wykonania jest ból brzucha, parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu lub towarzyszące temu trudności, a także gorączka i zmieniony kolor moczu.

Posiew moczu – na czym polega?

 Badanie moczu – normy

Jeśli przy okazji badania moczu wykryta zostanie obecność glukozy, jest to powód do niepokoju. Glukoza nie występuje w moczu zdrowego człowieka. Dlaczego i kiedy pojawia się w moczu? Organizm wchłania glukozę przez nerki, a następnie oddaje ją do krwi. Jeżeli glukoza we krwi znacznie przekracza normę (na ogół sytuacja taka następuje, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi 10-11 mmol/l), nerka nie jest w stanie resorbować nadmiaru, wówczas pojawia się glukoza w moczu. Ze względu na mechanizmy prowadzące do cukromoczu rozróżnia się łagodny cukromocz: typu A:  spowodowany obniżeniem progu nerkowego i obniżeniem maksymalnej resorpcji glukozy; typu B- spowodowany obniżonym progiem nerkowym przy prawidłowej resorpcji glukozy; typu C – spowodowany całkowitym brakiem resorpcji glukozy.

Cukromocz a cukrzyca

Najczęstszą przyczyną cukromoczu jest cukrzyca. Trzeba jednak pamiętać, że brak glukozy w moczu nie wyklucza cukrzycy. Jeśli więc badanie moczu wyjdzie prawidłowo, nie wyklucza to całkowicie tej choroby. Przy objawach wskazujących na cukrzycę, lekarz może zalecić badanie polegające na oznaczaniu glukozy we krwi. Inną przyczyną cukromoczu może być zaburzenie pracy nerek – może dojść do zaburzenia wchłaniania cukru w cewkach nerkowych, choroby wątroby, zaburzenia hormonalne czy też przyjmowanie niektórych leków i estrogenów. Cukromocz może pojawić się także u ciężarnych, wówczas jednak nie jest traktowany jako odchylenie od normy – taki wynik należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Krzywa cukrowa – czym jest badanie i po co jest wykonywane?

Wskaźnik insulinooporności

Przygotowanie do badania

Badanie poziomu glukozy w moczu wymaga odpowiedniego przygotowania. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie czynników, które mogą mieć wpływ na wynik. Obecność glukozy w moczu może być bowiem spowodowana tzw. błędem przedlaboratoryjnym. Mamy z nim do czynienia, gdy pojemnik, w którym oddano mocz do badania, był zanieczyszczony nawet niewielką ilością glukozy. To dlatego mocz należy oddać do sterylnego pojemnika, najlepiej zakupionego w aptece. Ważne jest także, by mocz oddawać na czczo. Uważa się, że nie należy jeść na osiem godzin przed badaniem.

Znaczenie poziomu lipazy trzustkowej

Jak oczyścić nerki? Sposoby na detoks nerek