Świadomość dotycząca zdrowia rośnie wśród mieszkańców naszego kraju. Coraz częściej chcemy jak najlepiej zadbać o siebie oraz swoich bliskich. W tym celu wykorzystujemy nie tylko tradycyjne metody diagnostyki, ale również badania genetyczne. Nie ma w tym nic dziwnego – są one w stanie powiedzieć nam naprawdę sporo. Poznajmy więc lepiej możliwości, jakie dają.

Czym są badania genetyczne?

Każdy z nas posiada własne DNA, w którym zapisane są nie tylko informacje o naszym wyglądzie, kolorze oczu czy włosów, ale również predyspozycjach. Zmiany i zapisy zawarte w naszych genach mogą bowiem być dowodem, że cierpimy na jedną z chorób uwarunkowanych genetycznie. Mogą być również sygnałem ostrzegawczym, że istnieje ryzyko występowania pewnych chorób w przyszłości. Co więcej, w genach znajdziemy również informacje na temat zdrowia naszego potencjalnego potomstwa. Badania genetyczne polegają na „odczytaniu” i interpretacji informacji zawartych w naszym DNA. Są niezawodne a ich skuteczność w diagnostyce naprawdę wysoka. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że ich popularność rośnie.

Choroby genetyczne – które są najczęstsze i najbardziej niebezpieczne rodzaje chorób genetycznych?

Co mogą nam powiedzieć?

Tyle w teorii. Sprawdźmy jednakże jeszcze co tak naprawdę, w praktyce możemy zbadać dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym. Wykorzystywane są one bowiem do diagnostyki oraz oceny ryzyka naprawdę wielu schorzeń. Mogą podpowiedzieć nam czy jesteśmy obciążeni ryzykiem zachorowania na nowotwory, zawał serca, zakrzepicę czy nawet chorobę Alzheimera. Za ich pomocą możemy zdiagnozować choroby mające podłoże genetyczne takie jak np. celiakia. Poza tym pozwalają nam ocenić szansę na zdrowe potomstwo, a nawet uświadomić nas, że mamy genetyczne tendencje do tycia i musimy uważać na to, co jemy. Jak więc widać, zakres możliwości badań genetyczny jest naprawdę spory. Co więcej, cały czas rośnie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Test PAPP-A – na czym polega, kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

W jaki sposób skorzystać z badań genetycznych?

Wiele osób, które zainteresowane są wykonaniem badań genetycznych wciąż jednak rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ zwyczajnie nie wiedzą, w jaki sposób mogłyby im się poddać. Tymczasem liczba punktów pobrań, w których możemy oddać krew do badań genetycznych w naszym kraju rośnie, podobnie jak liczba laboratoriów, które takowe badania wykonują. Jeśli chcesz skorzystać z tej nowoczesnej metody diagnostyki sprawdź więc po prostu badanie genetyczne w internecie. Z łatwością znajdziesz miejsca w twojej okolicy, które mogą pomóc ci w skontrolowaniu stanu swojego zdrowia.

Podsumowując, rosnąca popularność badań genetycznych w naszym kraju nie powinna nikogo dziwić. Są skuteczną metodą na sprawdzenie, czy nasz organizm jest obciążony ryzykiem chorób nowotworowych, pozwalają stwierdzić, że cierpimy na jedną z chorób uwarunkowanych genetycznie oraz upewnić się, że mamy szansę na zdrowe potomstwo.

Infekcje u kobiet – ile zależy od genów?

Rewolucja w badaniach – kupowanie badań w internecie