Nawet jeśli dotychczas nie zmagałaś się z alergią, w ciąży może ona się pojawić. Bywa jednak i tak, że w ciągu trzech trymestrów objawy dotychczas odczuwanego uczulenia są mniej dokuczliwe. Nie ma tu reguły. Jeśli należysz do grupy kobiet zmagających się z alergią w ciąży – wykonaj badania laboratoryjne i zacznij stosować zalecone przez specjalistę metody terapeutyczne bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

Czy alergia może się pojawić w ciąży?

Alergia jest formą nadwrażliwości organizmu, w którą angażuje się układ immunologiczny. W wyniku kontaktu z alergenem organizm odpowiada w taki sposób, który doprowadza do zaburzenia funkcji organu objętego reakcją uczuleniową. 

W ciele kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian przygotowujących organizm do utrzymania płodu i późniejszego porodu. Zmiany adaptacyjne dotyczą układu endokrynnego i immunologicznego, a także metabolizmu i systemu naczyniowego. Z tego względu mogą zaostrzyć się objawy alergiczne obserwowane jeszcze przed ciążą (szczególnie te związane z atopowym zapaleniem skóry), ale też wystąpić nowe postaci uczulenia w ciąży. Z drugiej jednak strony w tym szczególnym czasie niektóre alergie dają mniej wyraźne objawy.

Alergia u dzieci – objawy i przyczyny, badania, testy

Jakie są objawy alergii w ciąży?

W czasie ciąży najczęściej występującym objawem uczulenia jest alergiczny nieżyt nosa (ANN). Ma on postać przewlekłego stanu zapalnego, w którego trakcie komórki zapalne gromadzą się w błonie śluzowej nosa i warstwie podśluzowej. Skutkiem tego pojawia się:

 • obfity i wodnisty wyciek z nosa,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • świąd nosa,
 • kichanie.

Alergicznemu nieżytowi nosa, poza kaszlem i chrypką, często (w 60–90% przypadków) towarzyszy zapalenie spojówek. Twoje oczy mogą być wówczas zaczerwienione. Zwykle też pieką i swędzą, a do tego obficie łzawią.

Alergii skórnej w ciąży towarzyszy świąd. Potrzeba silnego drapania się, jaka się wówczas pojawia, doprowadza do powstawania ran, nadżerek i nasilenia stanu zapalnego. Świądowi towarzyszą często zaczerwienienie, pieczenie i wysypka. Jeśli odpowiedź immunologiczna organizmu jest silniejsza, wówczas mogą też pojawić się pęcherze albo grudki oraz łuszczenie się i pękanie skóry.

Wystąpieniu objawów alergii w ciąży towarzyszy uczucie rozbicia i zmęczenia. Może to przypominać początki przeziębienia. Nietrudno alergię pomylić z infekcją, zwłaszcza gdy pojawiają się katar i kaszel. 

Migrena w ciąży – jakie są jej przyczyny, czy migrena w ciąży jest niebezpieczna?

Co najczęściej uczula w ciąży?

Alergeny to substancje organiczne (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego) albo nieorganiczne. Odpowiadają za pojawienie się reakcji uczuleniowej typu I wg Gella i Coombsa (objawy pojawiają się po kilku sekundach lub minutach), czemu towarzyszy pojawienie się przeciwciał IgE (charakterystycznych dla reakcji alergicznej, a nie nadwrażliwości).

W uproszczeniu – alergenami nazywa się źródła cząsteczek alergenowych. Są to, jak zapewne się domyślasz: pyłki, białka zwierząt czy roztocza. W Polsce za wystąpienie uczulenia w ciąży odpowiadają najczęściej:

 • pyłki traw,
 • pyłki zbóż,
 • pyłki brzozy,
 • roztocza,
 • sierść zwierząt domowych,
 • zarodniki pleśni,
 • karaluchy,
 • orzeszki ziemne,
 • mleko,
 • jajka,
 • ryby, skorupiaki i mięczaki,
 • pszenica,
 • leki,
 • lateks,
 • jad owadów błonkoskrzydłych.

Jak przebiega diagnostyka alergii w ciąży?

Podstawą diagnostyki alergii w ciąży jest wywiad lekarski. Pozwala on zebrać informacje na temat występujących objawów oraz okoliczności ich pojawienia się. To bardzo ważne szczególnie w przypadku uporczywego świądu brzucha. Możesz mieć przekonanie, że to uczulenie, podczas gdy jest to jeden z objawów cholestazy, czyli zaburzonego przepływu żółci. O ile nie stanowi ona zagrożenia dla życia matki, o tyle jest niebezpieczna dla płodu. Rodzi ryzyko przedwczesnego porodu, spowolnionej pracy serca płodu (bradykardii), a nawet obumarcia płodu.

Dla potrzeb diagnostyki zwykle konieczne okazuje się przeprowadzenie badania na alergię. Testy alergiczne w ciąży są wykonywane w laboratorium z próbki krwi. Ponieważ pakiet diagnostyczny obejmuje też morfologię, pamiętaj, aby odwiedzić punkt poboru materiału na czczo.

W czasie ciąży raczej nie wykonuje się testów skórnych i prób prowokacyjnych. Niosą one bowiem niewielkie ryzyko wystąpienia anafilaksji (ciężkiej reakcji alergicznej).

Co można brać na alergię w ciąży?

Nigdy nie próbuj leczyć alergii w ciąży samodzielnie! Sięganie po domowe sposoby zamiast leków nie zawsze jest bezpieczniejsze dla Ciebie i płodu. Potrzebę stosowania wszelkich kuracji niemedycznych traktuj jako wsparcie konwencjonalnej terapii i zawsze konsultuj ją z alergologiem.

W przypadku świądu skóry pomocne mogą być emolienty i przepisane przez specjalistę preparaty przeciwświądowe do stosowania miejscowego. Jeśli jednak okażą się nieskuteczne, a także, jeśli występują inne objawy alergii, konieczne może być wdrożenie leków przeciwhistaminowych. 

Czy jednak leki przeciwhistaminowe w ciąży są bezpieczne dla płodu? Żaden alergolog nie zaleci takiej terapii, nie biorąc pod uwagę etapu ciąży i rozwoju płodu, sposobu stosowania leku, stopnia jego wchłaniania i zdolności do pokonywania bariery łożyska. Musisz jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach zastosowanie leków antyhistaminowych w ciąży korzystnie wpływa na dziecko, ponieważ poprawia się stan zdrowia i samopoczucie matki.

Co do zasady w ciąży leki przeciwhistaminowe mogą być wdrażane po zakończeniu I trymestru. Stosowane są wówczas środki takie jak: cetyryzyna, loratydyna, klemastyna, cyproheptadyna i difenhydramina. Są to preparaty kategorii B, a więc takie, które nie wykazały niekorzystnego wpływu na płód w testach prowadzonych na zwierzętach (ale nie potwierdzono tego dotychczas badaniami na ludziach) albo wykazały niekorzystny wpływ, lecz nie został on potwierdzony w badaniach na kobietach ciężarnych.

Czy w ciąży można latać samolotem? Jakie są przeciwwskazania?

Pierwsze objawy ciąży

Co może powodować skurcze łydek w ciąży i jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Bibliografia

 1. A. Sybilski, Ciąża a choroby alergiczne, „Medycyna po Dyplomie” 2016, s. 12–22.
 2. K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, Leki przeciwhistaminowe w ciąży, „Farmacja Współczesna” 2013, nr 6, s. 23–27 
 3. A. Emeryk, P. Rapiejko, Alergiczny nieżyt nosa, „Lekarz POZ” 2019, nr 2. s. 165–169.
 4. P. Milkiewicz, Cholestaza ciążowa wybrane aspekty, „Gastroenterologia Kliniczna” 2010, t. 2, nr 1, s. 10–13.