Nadwrażliwość na chlor jest stosunkowo powszechna i może prowadzić do nieprzyjemnych objawów. Chlor jest powszechnie stosowany do dezynfekcji wody w basenach, a także jest składnikiem wielu środków czystości. Dowiedz się, jakie mogą być objawy nadwrażliwości na chlor oraz jak złagodzić dolegliwości.

Co to jest uczulenie na chlor?

Uczulenie na chlor jest wyrażeniem używanym potocznie do opisania reakcji nadwrażliwości organizmu na kontakt z chlorowaną wodą lub substancjami zawierającymi chlor, który jest silnym środkiem dezynfekcyjnym stosowanym w basenach, wodzie pitnej, a także w wielu produktach czystości. Nadwrażliwość organizmu na ten pierwiastek jest przyczyną występowania uciążliwych dolegliwości w przypadku narażenia.

Objawy uczulenia na chlor

Nadwrażliwość na chlor może objawiać się różnymi dolegliwościami. Najczęstsze symptomy to podrażnienia skóry i oczu oraz problemy oddechowe.

Podrażnienia skóry

Kontakt z chlorowaną wodą może powodować podrażnienia na skórze, które manifestują się zaczerwienieniem, swędzeniem, wysypką lub suchą skórą. Uczulenie na chlor może również wywoływać wysypkę pokrzywkową, charakteryzującą się występowaniem czerwonych, swędzących bąbli na skórze.

Podrażnienia oczu

Chlorowana woda może powodować podrażnienia oczu, które objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem, łzawieniem, a nawet suchością. Uczulenie na chlor może również prowadzić do reakcji alergicznej spojówek i ich zaczerwienienia.

Problemy z oddychaniem

Nadwrażliwość na chlor może wpływać na układ oddechowy, powodując objawy takie jak kaszel, duszność, świszczący oddech, katar lub kichanie. U niektórych osób może nasilać objawy astmy.

Rozpoznawanie nadwrażliwości na chlor

Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z nadwrażliwością na chlor, wykorzystaj jedną z metod diagnozowania tego schorzenia. Najczęściej stosowane są testy skórne oraz badanie krwi.

Testy skórne

Polegają na nałożeniu niewielkiej ilości substancji zawierającej chlor na skórę i obserwowaniu reakcji organizmu. Jeśli wystąpi reakcja nadwrażliwości, na skórze pojawi się zaczerwienienie, obrzęk lub swędzący grudkowaty wykwit. Testy skórne powinny być przeprowadzane pod nadzorem lekarza.

Badanie krwi

Badania krwi są przydatne w różnicowaniu nadwrażliwości na chlor z alergią pokarmową czy wziewną. Ocena miana przeciwciał w klasie IgE skierowanych przeciwko poszczególnym alergenom umożliwia przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki alergologicznej.

Jak złagodzić objawy uczulenia na chlor?

Jeśli masz nadwrażliwość na chlor, wykorzystaj jeden ze sposobów złagodzenia objawów i minimalizowania kontaktu z tym alergenem. Oto one:

 • unikaj kontaktu z chlorowaną wodą – jeśli zmagasz się z nadwrażliwością na chlor, unikaj basenów, jacuzzi, saun oraz miejsc, gdzie stosowana jest taka woda. Jeśli nie możesz uniknąć kontaktu chlorem, np. podczas pływania w basenie, postaraj się ograniczyć czas spędzany w wodzie i natychmiast po kąpieli dokładnie umyj ciało;
 • używaj filtrów do wody – jeśli w Twoim domu woda jest chlorowana, warto zainwestować w filtr do wody, który pomoże usunąć ten środek z wody pitnej i używanej do mycia. Filtry są dostępne w różnych rozmiarach i technologiach, warto więc skonsultować się z specjalistą, aby dobrać odpowiedni do swoich potrzeb;
 • stosuj kremy, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, łagodząc jej podrażnienia i redukując swędzenie. Wybieraj preparaty o delikatnym składzie, które nie zawierają substancji drażniących;
 • konsultuj się z lekarzem – może on zalecić odpowiednie leczenie objawowe, takie jak stosowanie maści przeciwświądowych czy kropli do oczu.

Zapobieganie reakcji nadwrażliwości na chlor

Aby zapobiec wystąpieniu reakcji nadwrażliwości na chlor, warto podjąć pewne środki ostrożności i dbać o higienę osobistą:

 • unikaj silnych środków czystości, które mogą powodować podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Dlatego warto wybierać produkty o delikatnym składzie lub alternatywne metody czyszczenia;
 • stosuj alternatywne metody dezynfekcji – w przypadku basenów i jacuzzi można zastosować metody czyszczenia, które nie zawierają chloru. Istnieją na rynku środki dezynfekujące oparte na innych substancjach, takich jak ozon, brom lub nadmanganian potasu. Można również rozważyć korzystanie z basenów oksydacyjnych, które wykorzystują do dezynfekcji wody tlen aktywny;
 • dbaj o higienę osobistą – po kontakcie z chlorowaną wodą warto dokładnie umyć ciało, aby usunąć pozostałości chloru. Stosuj łagodne mydła i szampony, które nie wysuszają skóry. Po kąpieli delikatnie osusz ciało ręcznikiem, unikając mocnego pocierania, które może podrażnić skórę.

Badania, które warto wykonać

e-Pakiet alergiczny – pozwala na rozpoznanie alergii w przypadkach objawów nietypowych i

potwierdzenie podejrzenia alergii w przypadku objawów typowych;

e-Pakiet dla każdego (maksimum) – zawiera następujące badania: OB, morfologia krwi, PT (INR), APTT, fibrynogen, glukoza, elektrolity (Na, K), lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG), próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), amylaza, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, żelazo, wapń całkowity, magnez, CRP (ilościowo) i TSH;

e-Pakiet alergiczny pokarmowy – składa się z trzech badań laboratoryjnych, z których

panel pokarmowych alergenów diagnostycznych identyfikujący antygenowo-specyficzne IgE (sIgE) ma charakter badania ściśle diagnostycznego, wskazując uczulające alergeny, a

morfologia krwi i IgE całkowite pełnią rolę pomocniczą.

Bibliografia

 1. M. Bożym, M. Wzorek, I. Kłosok-Bazan, Stopień narażenia korzystających z pływalni na działanie wybranych toksycznych produktów dezynfekcji wody, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2017, nr 1, s. 55–64.
 2. W. Mędrala, Podstawy alergologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006.
 3. K. Sitarek, Chlor. Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, „Podstawy i Metody Ocen Środowiska Pracy” 2008, t. 1, nr 55, s. 73–95.
 4. J. Szepietowski, A. Reich, Świąd – patomechanizm, klinika, leczenie, TerMedia, Poznań 2010.